Prehľad týždňa

13_18: Cena zlata sa spamätala. Striebro zaostáva. Nie však na dlho.

Ceny na trhu

Cena zlata i striebra sa v týždennom vyjadrení stúpla. Tak ako sme predpokladali. Cena zlata sa dokonca dotkla nami avizovanej hranice 1350 USD. Cena zlata uzavrela koncom minulého týždňa nakoniec na úrovni 1346,8 USD, čo bolo o 33,2 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,53 USD, čo bolo o 20 centov viac ako predminulý týždeň. Pomer cien zlata a striebra týmto klesol na úroveň 1 ku 82,47, čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo menej ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 176,86. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 81,5.

Dianie na trhu

Pred týždňom som písal: „Predikcia ostáva rovnaká. Som stále mierne bulish, aj keď to tento týždeň nevyšlo. Cena zlata sa dostane podľa mňa v najbližšej dobe nad 1350 USD. Striebro do okolia 17 USD. Či to bude už tento týždeň sa uvidí.

Síce sme sa pri zlate nedostali výrazne nad 1350 USD a od 17 USD pri striebre sme stále ďaleko, predpoklad o raste cien sa pomaly začína napĺňať. Ceny drahých kovoch boli na futures trhu jednoducho stlačené príliš a nižšie ceny lákali čoraz viac kupcov fyzického kovu – to nám avizoval spotový trh, kedy sa jeho cena používa práve na fyzické nákupy. Cena na spote totižto klesala relatívne pomalšie ako na futures trhu – to naznačovalo nákupy a vyšší dopyt. A to sa potvrdilo. Preto môžeme zatiaľ vyhlásiť, že časť predikcie nám vyšla – pri zlate. Čo sa týka striebra rastieme pomalšie, ako som avizoval.

Čo sa dialo na trhu v ostatnom týždni? Pri zlate sa pomaly posúvame k júnovým kontraktom. Na nich nebadať žiadnu formu backwardácie. Čo je však zaujímavé, rast ceny spôsobil mierny nárast dopytu na spotovom trhu, t.j. cena na spote rástla relatívne rýchlejšie ako na futures. Jednoducho dopyt je silný aj pri vyššej cene zlata. Striebro je v backwardácii. Avšak nie až tak výraznej. Ceny futres rástli relatívne rýchlejšie ako ceny na spotovom trhu. Faktom je, že sa ku koncu týždňa backwardácia rastom ceny mierne znížila. Buď niekto dodal na trh nové striebro, po ktorom sa zaprášilo, alebo rast ceny uvoľnil tlaky na trhu.

Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlatohttp://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Výhľad

Predikcia ostáva rovnaká. Som stále mierne bulish. Cena zlata sa dostane podľa mňa v najbližšej dobe nad 1350 USD a mierne vyššie. Očakávať však nejaké rekordné ceny krátkodobo netreba. Mám za to, že cena blízko 1400 USD by zas výrazne zmenila situáciu na trhu. Striebro stále očakávam v okolí 17 USD. Vyššia cena nad 17 USD by bola len špekulácia – teda aspoň to dnes ukazujú vzťahy na trhu.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár