Prehľad týždňa

11_19: Ceny drahých kovov klesli. Vrátia sa späť vyššie?

Ceny na trhu

Cena zlata sa za ostatné dva týždne klesla späť pod 1300 USD. Cena striebra klesla dokonca až k 15 USD a nakoniec sa držala v okolí 15,3 USD.

Dianie na trhu

Pred dvoma týždňami som písal takúto predikciu: „Najbližšie kontrakty na zlate sú až aprílové. Pri striebre sú to marcové kontrakty. Spread medzi spotom a futures je pri zlate niečo okolo 1,5% a hovoríme o aprílových kontraktoch. Striebro je skoro v bakwardácií (cena na spote je skoro na úrovni najbližšieho futures) avšak hovoríme o marcových kontraktoch, ktoré budú vtedy expirovať. Cena zlata môže preto ďalej mierne rásť. Zatiaľ by som však neočakával cenu vyššiu ako je 1350 USD a cena striebra môže rásť rovnako nad 16 USD. Nižšie ceny by boli skôr špekulácie, ktoré skôr či neskôr vyprchajú. Aspoň tak sa zatiaľ dnes javí trh..

Predikcia zatiaľ nevychádza. Predpokladal som rast cien. Ceny drahých kovov v rámci dvoch týždňov klesali. Rovnako som písal, že ak budú klesať, pôjde skôr o špekulatívny pokles cien. Čo sa teda dialo na trhu? Je pokles cien špekulatívny alebo sú za ním fundamenty?

Počas celého času, ako cena drahých kovov klesala sa zužoval spread medzi cenami na futures a cenami na spotovom trhu. To znamená jediné. Pokles cien bol špekulatívny. Dnešná situácia je taká, že zlato je veľmi blízko backwrdácii a striebro rovnako. Pri zlate hovoríme zároveň o aprílových kontraktoch a pri striebre o májových.

Cena zlata je teda výrazne stlačená. Dopyt po naskladňovaní zlata zo strany veľkých bánk neutícha, nevedia ho však ľahko zohnať. Preto sa spotová cena a cena na futures kontraktoch k sebe približuje a spread sa medzi týmito trhmi zužuje; aj keď teda celkovo cena zlata klesala. Ako klesá cena, dopyt stúpa. Podobná situácia je i na striebre.  

Výhľad

Čo tieto informácie znamenajú? Zlato by sa malo podľa tohto náhľadu v nejakom časovom horizonte dostať späť nad 1300 USD a stále smerovať k 1350 USD. Na trh neprúdi dostatok zlata. Tento nepomer sa nedá vyriešiť inak, ako rastom ceny. Alebo by muselo na trh začať prúdiť nové zlato. To však trh zatiaľ nenaznačuje. Ceny nad 1350 USD by však boli už príliš. Striebro by neprekvapilo, ako by sa jeho cena dostala nad 15,5 USD. Nad 16 USD je to z hľadiska dneška veľmi nepravdepodobné. Dopyt po striebre a jeho prísun na trh skôr indikujú ceny medzi 15,5 USD a 16 USD. Aspoň tak sa zatiaľ dnes javí trh.

Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlatohttp://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →