Prehľad týždňa

11_18: Ceny drahých kovov sú dole príliš.

Ceny na trhu

Cena zlata sa v týždennom vyjadrení skoro ani nepohla. A rovnako to platí pre striebro. Cena zlata uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1323,1 USD, čo bolo o 50 centov viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,56 USD, čo bolo o 0,6 centa viac ako predminulý týždeň. Pomer cien zlata a striebra týmto klesol na úroveň 1 ku 79,9 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo viac ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 172,92. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 78,9.

Dianie na trhu

Pred týždňom som na FCB písal: „Ako sme na tom po dvoch týždňoch na trhu zlata a striebra? Ako klesala cena zlata, tak mierne (!) stúpal po ňom fyzický dopyt. Potom, ako cena mierne stúpla, dopyt po fyzikom kove miene klesol. Vrátime sa s cenou zlata k 1350 USD? Myslím si to, ale vyššie ceny ako 1350 by už boli špekuláciou na futures trhoch; zlato na viac nemá – aspoň z dnešného pohľadu. Striebro je na tom podobne. S tým rozdielom, že májové kontrakty sú v backwardácii. Opätovne mám za to, že cena k 17 USD by nebola prekvapením..“

Predikcia z hľadiska cenových pohybov nevyšla úplne. Cena zlata totižto minulý týždeň stúpala až niekde k 1340 USD, pričom som tvrdil, že sa nedostane veľmi nad 1350 USD. Úprimne som si skôr myslel, že sa dostane bližšie k 1350 USD. Potom sa však cena prepadla. Pri striebre sa cena vyšplhala nad 16,8 USD, pričom som si opätovne myslel, že to bude omnoho bližšie 17 USD. Ale aj pri striebre sa cena nakoniec prepadla. Ceny však neboli ďaleko od mojich odhadov. Tak ako ceny stúpali na trhu sa miernil dopyt po fyzickom kove. A tak, ako následne ceny klesali, dopyt po fyzickom kove stúpal. Svedčili o tom rozdiely medzi cenami kovov na futures a spotovom trhu. Opätovne teda môžeme konštatovať to, že stúpanie cien bolo motivované reálnymi fundamentami v podobe vyššieho dopytu a klesanie cien spôsobovali výpredaje na futures, t.j. špekulatívne predaje obchodníkov na páku.

Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlatohttp://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Výhľad

Predikcia musí na základe vyššie uvedeného ostať rovnaká. Som stále mierne bulish. Cena zlata nad 1350 USD a prípadný výrazný cenový pohyb nad túto ceny by bol skôr motivovaní špekulatívnymi nákupmi na futurtes trhu. Striebro v okolí 17 USD bez toho, aby sme museli hovoriť, že sa jedná o špekulatívny pohyb ceny.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár