Prehľad týždňa

09_19: Optimizmus na drahých kovoch pretrváva

Ceny na trhu

Cena zlata sa za ostatné tri týždne dostala mierne pod 1350 USD a to dokonca dvakrát, kde sa však neudržala a klesla. Cena striebra dosiahla až na 16,1 USD, avšak potom konsolidovala späť pod hranicu 16 USD.  

Dianie na trhu

Pred troma týždňami som písal takúto predikciu: „Najbližšie kontrakty na zlate sú až aprílové. Pri striebre sú to marcové kontrakty. Spread medzi spotom a futures je pri zlate niečo okolo 1,5% a hovoríme o aprílových kontraktoch. Striebro je skoro v bakwardácií (cena na spote je skoro na úrovni najbližšieho futures) avšak hovoríme o marcových kontraktoch, ktoré budú vtedy expirovať. Cena zlata môže preto ďalej mierne rásť. Zatiaľ by som však neočakával cenu vyššiu ako je 1350 USD a cena striebra môže rásť rovnako nad 16 USD. Nižšie ceny by boli skôr špekulácie, ktoré skôr či neskôr vyprchajú.

Predikcia vyšla. Ceny drahých kovov vystúpili na odhadované cenové úrovne, aj keď mierne neskôr, ako som odhadoval. Zlato len tak – tak nedosiahlo na 1350 USD a striebro bolo mierne nad 16 USD. Potom sa cena mierne konsolidoval a klesala. Na obidvoch trhoch. Čo sa na trhu dialo?  

Stúpajúca cena pri zlate rozširovala spred medzi futures trhom a spotovým trhom, čo je prirodzený jav; cena futures by mala byť vždy o niečo vyššia. Akonáhle začala spotová cena klesať, spread sa začal opätovne zužovať. Rast ceny zlata na úroveň do okolia 1350 USD bol fundamentálny, ale akonáhle začala cena atakovať hranicu 1350 USD, na trh začalo prúdiť nové zlato. A akonáhle cena začala klesať, prúdenie zlata sa zastavilo a naopak, market-makri (veľké banky) začali mať problém zlato naskladňovať. Na trhu so striebrom sa diali identické veci. Na trhu inak nie je žiaden výrazný stres. Spread medzi futures a spotom na zlata i striebre je relatívne v norme.

Výhľad

Čo tieto informácie znamenajú? Cena zlata stále patrí do okolia 1350 USD a cena striebra do okolia 16 USD. Pri týchto cenách však dopyt relatívne oslabuje a relatívne silnie ponuka predaja zlata a striebra. Aspoň teda nateraz to tak je. To znamená jediné. Ceny výrazne nad 1350 USD / 16 USD by znamenali špekulatívne nákupy a ceny výrazne pod tieto hladiny zas špekulatívne predaje. Z fundamentálneho hľadiska sú cenové úrovne 1350 a 16 USD v súčasnosti optimálne. Tam by sa mal uberať aj trh. Pokiaľ sa teda niečo zásadné na trhu nezmení.  

Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlatohttp://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →