Prehľad týždňa

06_19: Nádej na mierne vyšší rast drahých kovov pretrváva

Ceny na trhu

Cena zlata sa za ostatné dva týždne dostala nad 1320 USD, kde sa však neudržala a mierne klesla. Stále však ostala nad 1310 USD. Cena striebra dosiahla až na 16,1 USD, avšak potom konsolidovala späť pod hranicu 16 USD.  

Dianie na trhu

Pred dvoma týždňami som písal takúto predikciu: „Cena zlata sa môže opätovne priblížiť k 1300 USD. Má na to predpoklady. Avšak vyššie ceny ako 1300 USD by boli skôr špekuláciou; pre nižšie ako sú súčasné ceny to platí rovnako. Trh je z hľadiska dopytu a ponuky relatívne vyrovnaný. Cena striebra by mohla rovnako stúpnuť nad 15,5 USD. Rovnako sú na to predpoklady. Nižšie ceny a lebo omnoho vyššie ako je 15,5 USD by boli skôr špekulácie, ktoré skôr či neskôr vyprchajú.

Predikcia vyšla. Ceny drahých kovov v rámci týždňa vystúpili na odhadované cenové úrovne. Zlato bolo vtedy mierne nad 1300 USD a striebro mierne nad 15,5 USD. Ďalší týždeň sme rovnako videli rast cien. Písali sme si, že vyššie ceny sa pred dvoma týždňami javia skôr ako špekulácia. Bolo teda pokračovanie ich rastu špekuláciou? Čo sa na trhu dialo?  

Treba konštatovať, že ďalší rast cien v minulom týždni bol podporený fundamentami. Kým cena rástla, spread medzi spotovým trhom a futurtes trhom mierne klesal. Znamená to jediné. Aj pri vyšších cenách je na trhu vidieť dopyt po zlate i striebre z hľadiska market-makrov. Tí naskladňovali zlato / striebro a snažili sa ho na trhu zohnať, avšak či už nové zlato/ striebro, resp. už vyťažené zlato / striebro vo vlastníctve niekoho iného v nejakých sejfoch na trh neprúdilo až tak intenzívne. Rástla teda cena, ktorú tlačil rast na spotovom trhu. Nakupovalo sa fyzické zlato / striebro. Pozor však, na trhu nie je nejaký extrémny stres. Ani na zlate a ani na striebre.

Výhľad

Čo tieto informácie znamenajú? Najbližšie kontrakty na zlate sú až aprílové. Pri striebre sú to marcové kontrakty. Spread medzi spotom a futures je pri zlate niečo okolo 1,5% a hovoríme o aprílových kontraktoch. Striebro je skoro v bakwardácií (cena na spote je skoro na úrovni najbližšieho futures) avšak hovoríme o marcových kontraktoch, ktoré budú vtedy expirovať. Cena zlata môže preto ďalej mierne rásť. Zatiaľ by som však neočakával cenu vyššiu ako je 1350 USD a cena striebra môže rásť rovnako nad 16 USD. Nižšie ceny by boli skôr špekulácie, ktoré skôr či neskôr vyprchajú. Aspoň tak sa zatiaľ dnes javí trh.  

Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlatohttp://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár