Prehľad týždňa

05_18: Drahé kovy pritvrdzujú. Pôjdu ešte hore?

Ceny na trhu

Ceny drahých kovov pekne stúpli. Zlato bolo na 1360 USD a striebro sa dotklo 17,6 USD. Cena zlata uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1349,3 USD, čo bolo o 18,7 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 17,38 USD, čo bolo o 39 centov viac ako predminulý týždeň. Pomer cien zlata a striebra týmto klesol na úroveň 1 ku 77,38 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo viac ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 203,36. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 90,31.

Dianie na trhu

Pred týždňom som písal: „Na cenovú akciu si pri zlate musíme počkať. Kam stiahnu alebo cenovo potlačia trh špekulanti. Túto aktivitu potom porovnáme so situáciou na trhu – spot vs futures. Potom uvidíme. Opätovne sa teda neviem rozhodnúť, čo predikovať. Dnes je to nerozhodne, resp. na trhu sa neukazujú žiadne veľké nezrovnalosti. Musíme teda ešte počkať. Striebro vyzerá, že by jeho cena mohla skôr rásť.

Ako sme na tom po týždni? Pri zlate vidíme rastúcu dolárovú cenu. Spready medzi futures trhom a spotovým trhom sa však mierne zúžili. Čo to znamená? Rast ceny a vyšší dopyt po fyzickom zlate na spotovom trhu. Nakúpené zlato sa zároveň vracia do obchodných vzťahov len veľmi pomaly alebo vôbec. Situácia, ktorá už nebola dávnejšie; investori viac hoardujú. Pozeráme zároveň už na aprílové futures, februárové už len dobiehajú. Nie, že by sme na nich videli backwardáciu, od tej sme ďaleko, ale vidíme situáciu, ktorá znamená fundamentálny rast ceny. Nie špekulatívny rast cez futures trh.

Striebro je na tom zaujímavejšie. Ostatný týždeň sa cena dostala cez 17,5 USD, čiže predikcia nám pri striebre vyšla. Rovnako sa jedná o fundamentálny rast ceny. Rast ceny bol sprevádzaný dopytom po fyzickom. Striebro je jasne v backwardácii. Dopyt po fyzickom kove je výrazný.

Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlatohttp://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Výhľad

Čo to znamená? Paradoxne, zlato je z hľadiska predikcie na ďalšie obdobie, v princípe tam, kde bolo minulý týždeň. Cena stúpla, stúpol aj dopyt, čo vidíme na znížení rozdielu spredov na futures trhu a spote. Avšak v princípe je cena ukotvená bez toho, aby sa na trhu objavovala nejaká špekulácia v kontexte nesprávneho odhadu, resp. stávky na pokles, či rast ceny. Skôr sa však prikláňam k ďalšiemu rastu ceny, aj keď nie nejako výraznému; bol by som prekvapený ak by sme sa dostali nad 1400 USD alebo niekde do okolia tejto ceny – vtedy by bolo zaujímavé zároveň sledovať, či sa jedná o fundamentálny rast alebo je to nejaký špekulatívny nárast na futures. Striebro je na tom zaujímavejšie z hľadiska predikcie. Nachádza sa v backwardácii. Cena by mala ďalej rásť a nečudoval by som sa ak by presiahla hranicu 18 USD.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár