Prehľad týždňa

03_19: Ceny zlata a striebra za ostatný mesiac stúpli. Je nádej na ešte vyšší rast?

Cena zlata sa za ostatný mesiac dostala mierne pod 1300 USD, kde sa neudržala a klesla k 1290 USD a na konci minulého týždňa pod 1280 USD. Cena striebra dosiahla na 15,8 USD, avšak potom rovnako konsolidovala späť k 15,2 USD.

Dianie na trhu

Pred približne mesiacom a kúsok som písal takúto predikciu: „Opäť ostanem mierne optimistický. Existuje tu potenciál na to, aby sa zlato dostalo k 1250 USD a striebro niekde tesnejšie pod 15 USD. Avšak blíži sa i koniec roku. A ten býva aj prekvapivý. Hlavne z hľadiska ťažiarov, ktorí potrebujú niekedy uzavrieť rok pozitívne a vedia predať nemalé množstvo kovu aj vopred. Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať..

Ceny boli vtedy 1237 USD pri zlate a 14,57 USD pri striebre. Cena zlata i striebra stúpla nakoniec omnoho viac ako som predpokladal. Čo sa dialo medzitým? Bolo za tým skôr špekulatívne obchodovanie alebo fundamenty na trhu?

Ako som sledoval dianie, treba povedať, že za rastom cien stáli fundamenty. Neznamená to, že napr. Čína či Rusko nakupovalo zlato. Tieto správy nie sú úplným pohľadom na trh. Treba si uvedomiť, že zlato leží niekde na skladoch a keď vidíme, že niekto nakupuje, tak iný môže pokojne predávať. Inými slovami správa o tom, že Čína alebo Rusko nakupuje, nemusí dať úplný obraz; niekto môže vtedy i výrazne predávať. Zlata je totižto relatívne dosť. Má najvyššie zásoby voči novej ťažbe zo všetkých komodít na svete.

To, že rastie dopyt sa dá preto vidieť len tak, že sa pozeráme na dianie okolo market makrov – veľkých bánk. Tam sa dá identifikovať vyšší dopyt najlepšie. A indikuje ho spread medzi futures trhom a spotovým trhom, z čoho dané banky žijú. Ak sa tento spred zužuje, rastie dopyt po zlate – market makri sa snažia dostať zlato do obchodných vzťahov a je to pre nich náročné. Zlato či už v podobe nového vyťaženého zlata lebo v podobe uloženého zlata v sejfoch tých, ktorí ho už raz kúpili, proste vtedy neprúdi na trh tak, aby uspokojilo dopyt.

Presne to sa dialo od začiatku roka. Na zlate. Paradoxne na striebre to nebolo až tak vypuklé. Pri zlate to súviselo s februárovými futures kontraktmi a spotovou cenou, kde sme videli pri zlate mierny stres na trhu, ktorý bol kompenzovaný rastom ceny; aprílové futures kontrakty sú už opätovne v pohode. Pri striebre sa obchodujú marcové kontrakty a tie rovnako avizovali rast dopytu po kove, avšak nie až tak vypuklo, ako to bolo pri zlate. Za rastom cien boli teda fundamenty. Nie špekulácie a reakcie špekulantov na rôzne krátkodobé správy.

Výhľad

Čo tieto informácie znamenajú? Cena zlata sa môže opätovne priblížiť k 1300 USD. Má na to predpoklady. Avšak vyššie ceny ako 1300 USD by boli skôr špekuláciou; pre nižšie ako sú súčasné ceny to platí rovnako. Trh je z hľadiska dopytu a ponuky relatívne vyrovnaný. Cena striebra by mohla rovnako stúpnuť nad 15,5 USD. Rovnako sú na to predpoklady. Nižšie ceny a lebo omnoho vyššie ako je 15,5 USD by boli skôr špekulácie, ktoré skôr či neskôr vyprchajú. Aspoň tak sa zatiaľ dnes javí trh.

Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlatohttp://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár