Nezaradené

Zlato zachránili od pádu Turci.

tureckoTento týždeň bohužiaľ nestíham pravidelný report, ktorý má svoju štruktúru. Leto je predsa len v plnom prúde. Ale keďže sa na trhu stalo kopec vecí, pár krátkych komentárov k dianiu na trhu.

Cena zlata padla v priebehu týždňa z 1370 USD, až k 1320 USD a nakoniec jej pomohol, dnes už vieme, že nepodarený, prevrat v Turecku, inak by padala ďalej. Striebro bolo omnoho menej volatilné. Ako sa vyvíjala situácia z hľadiska dopytu a ponuky a z hľadiska špekulantov vs. fundamentálnych pohybov?

Už viac než mesiac tvrdím, že ceny sú tlačené hore špekulantmi. Pomáhal im Brexit, FED, či minulý piatok neistota okolo Turecka. Z hľadiska fundamentov sa však dialo to, že síce dopyt stúpal, stúpala však aj ponuka kovu na oboch trhoch. Preto vôbec neprekvapuje pokles cien. Prekvapení ostanú skôr tí, ktorí fandia rôznym teóriám o manipulácií cien veľkými bankami. Inak pripravujem aj k tejto téme už 9 mesiacov knihu, ktorú vypustím niekedy v auguste.

Osobne som sám zvedavý, čo sa stane tento a dajme tomu aj budúci týždeň na cenách. Prečo?

Koncom týždňa sa totižto výrazne prehlbuje rozdiel medzi cenou na spotovom trhu a na trhu futures. Máme tu rozsiahly stav contanga. Veľkým bankám sa oplatí dnes kupovať na spote za lacnejšie, naskladniť kov a predať voči nemu futures so stávkou na pokles ceny. Stav nás informuje o tom, že na trhu je dostatok zlata a striebra k obchodovaniu. Spotová cena bola tento týždeň totižto stlačená viac ako futures – znak toho, že na spotovom trhu je prebytok ponuky. Platí to ako na zlate, tak i na striebre. Ostáva len zopakovať, že za rastom cien ostatný mesiac stáli špekulanti, nie fundamentálne zmeny na trhu.

Uvidíme, ako sa vyvinie situácia tento a ďalší týždeň. Otázka znie, či sa bude ponuka zvyšovať alebo nie? Ak áno, môžeme očakávať ceny pod 1300 a smerom k 1250 USD na zlate, striebro pokojne späť pod 19 USD. Ak sa však ponuka nebude zvyšovať, tak skôr ostávame v tomto cenovom teritóriu. Uvidíme.

Matúš Pošvanc

Tagged , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár