Zlato za sebou fundamenty nemá

Minulý pondelok i utorok sa zlato šplhalo k 1300 USD. Pri tejto hranici sa však neudržalo veľmi dlho. Už v stredu korigovalo k 1277 USD a štvrtok k 1270 USD. V piatok sa ešte pokúsilo o mierny nárast, avšak cena sa už neudržala a napokon mierne klesala. Striebro si to zamierilo smerom dole hneď začiatkom týždňa, kedy si postupne klesalo zo 17,7 USD až k 17,2 USD v stredu. Štvrtok sa špekulanti pokúsili cenu navýšiť, avšak nemalo to veľmi dlhé trvanie. Ku koncu týždňa šedý kov postupne klesal.

Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1287,7 USD, čo bolo o 4,7 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 17,43 USD, čo bolo o 39 centov menej ako týždeň predtým. Pomer cien zlata a striebra týmto stúpol na úroveň 1 ku 73,88 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň nedarilo až tak ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 226,14 a mierne klesol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 88,53 a rovnako mierne klesal.

Minulý týždeň som písal, že cena zlata by sa mala skôr znižovať, ako zvyšovať. Pokles to bol minimálny. To, čo sa však zmenilo je dostatok zlata na trhu. Pri relatívne stagnujúcej cene sa objavuje prebytok zlata. Dopyt po zlate je nižší, ako jeho ponuka (súčasná i budúca). Inými slovami je zjavne na trhu dostatok či už novo-vyťaženého zlata ale i zlata na predaj, ktoré niekto už vlastní.

Od stavu napätia na trhu sme teda poriadne ďaleko. Ak by sme to prirovnali k stavu zo začiatku roku, kedy dokázali špekulanti stlačiť cenu zlata aj za stavu zvýšeného dopytu po ňom, priestor pre pokles ceny žltého kovu existuje. A výrazný. Špekulanti samozrejme môžu cenu potlačiť krátkodobo vyššie, avšak určite nie nadlho. Aspoň teda za súčasných predpokladov, že sa nič významné vo svete nestatne. Mám tým na mysli nejakú významnú ekonomickú udalosť, ktorá by zvýšila hladinu stresu u investorov.  Striebro rovnako ako zlato vykazuje na trhu prebytok ponuky nad dopytom. Treba však pripomenúť, že nie tak výrazne ako zlato. Je vo vyrovnanejšej pozícii.

Čo nás teda najbližšie čaká? Skôr pokles ceny, resp. „motanie“ sa cien okolo súčasných cenových hladín. Aspoň teda na tento trend poukazuje pomer dopytu a ponuky na trhu. Býčí trh sa zatiaľ nekoná. Ale na to sme si už za ostatné 4 roky zvykli. Vzhľadom na potenciál oboch kovov klesnúť, by som to videl skôr na výraznejší pokles ceny zlata ako striebra. Pomer 1 ku 70 by sa mohol krátkodobo dosiahnuť. To samozrejme nemení nič na dlhodobejšej predpovedi pomeru 1 ku 90. Ten stále platí, aj keď to teraz vyzerá presne opačne.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom

Vývoj cien drahých kovov

silver_19_16 gold_19_16 1_ceny_19_16

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

Pridaj komentár