Nezaradené

Zlato stúpa. Špekulatívne.

Zlato stúpalo od utorka minulého týždňa. V utorok bola cena na úrovni 1237 USD. Následne sa postupne cena zvyšovala. Do stredy vystúpila na 1262 USD, štvrtok sa dostalo na 1270 USD. Tam sa do konca týždňa už zlato udržalo. Striebro, rovnako ako zlato, začalo rásť v utorok. Dovtedy sa pohybovalo na úrovni okolo 16,3 USD. A stúpalo výraznejšie ako zlato. V stredu presiahlo úroveň 17 USD a v piatok sa dokonca pohybovalo až nad 17,3 USD.

Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1273,3 USD, čo bolo o 29,8 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 17,28 USD, čo bolo o 89 centov viac ako týždeň predtým. Pomer cien zlata a striebra týmto klesol na úroveň 1 ku 73,69 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo lepšie ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 230,91 a stúpal. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 90,39 a rovnako stúpal.

Ceny drahých kovov pekne rastú. Striebru sa darí omnoho viac ako zlatu. Predpokladal som v ostatných komentároch, že cenu pôjdu nižšie. Zároveň som písal, že v prípade rastu ceny to bude len špekulatívny pohyb. V ostatnom týždni to však vyzeralo veľmi optimisticky. Prišiel teda už vytúžený zlom, kedy sa ceny drahých kovov konečne odlepia od dna a začnú stúpať? Je nutné konštatovať, že daný rast zatiaľ nemá žiadne fundamentálne základy. Je špekulatívnym rastom. Ako to môžeme tvrdiť?

Zlata a striebra je relatívny dostatok. Sú to peniaze. Sú dlhodobo hromadené a ležia v nejakých skladoch a sejfoch. Teoreticky pripravené na ich obchodovanie. Nová ponuka týchto kovov v kontexte ich celkovej ponuky tvorí približne 2 % ich zásob. Celková ponuka je teda značná; na rozdiel od iných komodít. V prípade drahých kovov je to teda primárne dopyt, ktorý rozhoduje o ich cenovom vyjadrení vo fiat menách. A dopyt je pri rastúcej cene stále relatívne slabý. Prečo to môžeme povedať?

Spotová cena oboch kovov je pod cenou futures kontraktov. A celkom výrazne. Pri zlate relatívne viac ako pri striebre. To inými slovami znamená, že na trhu je dnes dostatočná ponuka oboch kovov, po ktorej sa len veľmi pomaly zvyšuje dopyt. Zaznamenávame mierny posun dopytu vyššie po striebre. To je aj pri rastúcej cene relatívne vzácnejšie. Pri zlate to však nie je také významné. Trh nezaznamenáva žiaden výrazný stres, kedy by sme mohli povedať, že drahé kovy idú na dračku.

Tvrdím, že ceny sú ovplyvňované špekulatívnymi pohybmi. V ostatných dňoch je to pravdepodobne hrozba Brexitu, či rôzne očakávania investorov voči tomu, ako sa zachová FED – mnohí čakajú, že časom zdvihne úrokové miery. Je dokonca možné, že špekulanti budú cenu tlačiť vyššie. Možno vzhľadom na Brexit, možno sa udeje ešte niečo iné vo svete. Ťažko predpovedať budúcnosť. Avšak nervozita na trhu s drahými kovmi dnes nie je.

Dopyt je stále slabý. Skôr sa preto opätovne prikláňam k tomu, že ceny budú klesať. A samozrejme za predpokladu, že sa nič významné z ekonomického hľadiska nestane, čo by prinieslo na trh stres.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom

1_ceny_24_16 gold_24_16 silver_24_16

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár