Manipulácia cien, Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Zlato a striebro stúplo. Je za tým manipulácia?

Pravidelná analýza vývoja fundamentov zlata a striebra z hľadiska dopytu a ponuky hlavných hráčov – veľkých bánk a inštitucionálnych investorov.

Ceny na trhu

Začiatkom minulého týždňa bola cena zlata okolo 1270 USD. Do stredy bola však cena až na úrovni 1305 USD a tam sa v princípe udržala až do konca týždňa. Striebro bolo začiatkom týždňa na úrovni 17,7 USD a v stredu pridalo skoro celý dolár k svojej cene. Potom sa prepadlo späť k 18 USD a následne pridalo k cene len 30 centov do konca týždňa.

Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1304 USD, čo bolo o 29,3 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 18,4 USD, čo bolo o 68 centov viac ako predminulý týždňom. Pomer cien zlata a striebra týmto mierne klesol na úroveň 1 ku 70,78 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo relatívne viac ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 217,39 a stúpol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 89,12 a stúpol.

Dianie na trhu

Je zaujímavé, že v prípade väčších cenových pohybov smerom vyššie, sa pri drahých kovoch na niektorých blogoch vôbec nespomína manipulácia. Cena totižto rastie a je všetko v poriadku. Manipulácia, pri rovnakom dianí na trhu (predaj a kúpa kontraktov a predaj a kúpa fyzickej komodity, zjavne existuje len keď cena klesá. Záver by si mal čitateľ urobiť sám.

Minulý týždeň som písal, že by sa zišiel vyšší cenový pohyb, aby sme sa mohli pozrieť ako budú reagovať fundamenty na trhu = dopyt a ponuka, ktoré by sme si mohli porovnať so špekulatívnymi pohybmi, ktoré väčšinou za cenovými pohybmi stoja. Úlohou špekulantov na trhu je totiž skúšať odhadnúť, ako je na tom komodita na trhu. Ak by bol naozaj jej nedostatok, tak by na cenovom pohybe smerom hore zarobili a naopak. Detailnejšie o motorike trhu píšem v knihe „Mrcha“ zlato.

Cena minulý týždeň stúpala. A stúpala aj ponuka fyzického kovu na trhu. Naskladnením kovu a vydaním kontraktu voči naskladnenému kovu, mohli market makri zarobiť na zlate cca 0,66- 0,88 % za tri mesiace a pri striebre to bolo okolo 0,6 %; pre porovnanie cca. polovica oproti nedávnemu stavu v auguste / septembri. Situácia hovorí len o jednom. Stúpajúca cena prilákala nový kov na trh. Je však vidieť, že trojmesačný trh so striebrom bol trošku viac napnutý ako pri zlate. To všetko však skončilo hneď tento pondelok. Stačilo málo. Clintonová má cez víkend podľa predpovedí väčšiu šancu vyhrať a trhy si myslia, že bude lepším prezidentom USA. Neviem prečo, lebo výber medzi kandidátmi je z ekonomického hľadiska tragický pri oboch.

Výhľad

Najbližšiu dobu bude trh ovládaný výsledkami volieb v USA. Je zjavne jedno ako sa teraz vyvíja dopyt a ponuka. Ak bude prezident Trump, skôr by som očakával nárast cien. Uvidíme, ako by potom reagoval fyzický dopyt po drahých kovoch. Clintnová môže priniesť skôr pokles cien. Dôvod pre tento scenár je ten, že trh so zlatom i striebrom sa javí dnes ako mierne prekúpený. A ak sa pozrieme na dlhšie kontrakty – február pri zlate a marec pri striebre, tak potenciál na pokles cien stále existuje. A za poklesom by nebola manipulácia, ale nižší dopyt po drahých kovoch. Samozrejme do chvíle, kým si investori neuvedomia dôležitosť zlata i striebra vo svojom portfóliu.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom

gold_45_16 silver_45_16 1_ceny_45

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →