Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Zlato a striebro –situácia sa moc nemení.

Dnes nestíham pravidelnú analýzu a preto len z rýchlika.

Zlato

Situácia sa však veľmi na drahých kovoch nemení. Zlato ostáva na svojich pozíciách a mierny nárast ceny nespôsobil zvýšenie špekulatívnych nákupov a rovnako sa nezvýšil záujem o fyzický kov. Veľký hráči zarábajú na naskladňovaní zlata len minimum. Situácia je na zlate plus mínus vyrovnaná, s  náznakom cien smerom dole. Avšak akýkoľvek pohyb hore alebo dole nám skôr pomôže definovať lepšie situáciu – ak by sme šli dole a spot by začal prevyšovať futures, vedeli by sme, že narážame na dno a ak by spot stále zaostával za futures, videli by sme, že dno je ešte ďaleko a investori sa zbavujú fyzického zlata. Ak by šla cena hore a spot by zaostával za futures = špekulatívne nákupy.

Striebro

Striebro však prekvapuje. Minulý týždeň som sa pýtal, či pri rovnakých cenách ustojí dopyt po fyzickom kove. Ustál. Už je to dva týždne. Aby sme mali predstavu, veľkí hráči dnes na naskladnení striebra zarobia cca. 0,3 % p.a. za tri mesiace. Rovnako (plus mínus) je to pri zlate. Pred pádom cien pár týždňov dozadu to bolo 1,1 %. Trh sa javí, ako pri zlate tak i pri striebre, relatívne vyrovnaný. Stále však môžeme padnúť pod 17 USD a to z toho dôvodu, že počas celého roka bolo striebro výrazne prekúpené. Rovnako, ako pri zlate, by pomohol nejaký cenový pohyb (hore alebo dole), aby sme videli ako bude reagovať trh.

Takto sme pri oboch kovoch troška na vážkach, kam sa budú hýbať fundamenty.

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →