Prehľad týždňa

Zlato a striebro sa tvária zatiaľ pozitívne.

Pravidelná analýza vývoja fundamentov zlata a striebra z hľadiska dopytu a ponuky hlavných hráčov – veľkých bánk a inštitucionálnych investorov.

Ceny na trhu

Minulý týždeň drahé kovy pekne rástli. Druhý januárový deň sa neobchodovalo a mali sme tým pádom kratší týždeň. Avšak ostatné dni týždňa si zlato pripísalo viac ako 30 USD. Striebro posilnilo rovnako a z 15,90 USD sa dostalo až nad 16,60 USD.

Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1172,2 USD, čo bolo o 21,3 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,43 USD, čo bolo nakoniec o 55 centov viac ako predminulý týždňom. Pomer cien zlata a striebra týmto klesol na úroveň 1 ku 71,35, čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo menej ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 196,56 a stúpol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 85,31 USD.

Dianie na trhu

Posledný komentár minulého roku (19.12) sme si písali, že zlato sa bude do konca roku pohybovať okolo hodnôt 1140 USD s tým, že nízka likvidita okolo sviatkov ho môže poslať ešte nižšie a že striebro bude naopak niekde pod 16 USD, viac k 15,5 USD. O zlate sme hovorili, že jeho potenciál poklesu nie je tak veľký, ako pri striebre. V princípe sa daná predpoveď aj naplnila. Zlato prepadlo z 1138 na 1125 USD, ale už začiatkom roku sa vrátilo nad 1140 USD. Striebro padlo k 15,6 USD a pod 16 USD sa v princípe pohybovalo skoro do konca roka. Minulý týždeň už oba kovy rástli. To, čo samozrejme popri týchto pohyboch sledujeme sú reálny dopyt a ponuka – nie špekulatívne pohyby, resp. upozorňujeme na to, či hýbu trhom špekulácie a či reálny dopyt a ponuka. Čo sa teda počas sviatkov stalo s fundamentami na trhu? Zmenili sa?

Minulý týždeň sme mali kratší obchodný týždeň, je preto predčasné hovoriť o nejakých zásadných zmenách. Faktom však je, že po zlate bol omnoho väčší dopyt – fundamentálne. Pri stúpajúcej cene sa dopyt po zlate zvyšoval. Nie sú za tým len špekulanti. Contango na trhu sa zmenšuje. Dobrá správa pre všetkých, ktorí sa tešia na vyššie ceny. Striebro posilňuje podobne, avšak vyšší cenový pohyb nie je sprevádzaný až takým dopytom po fyzickom kove ako pri zlate. To aspoň trh zatiaľ ukazuje.

Výhľad

Pri oboch kovoch treba chvíľku ešte počkať. Treba pamätať, že obchodovanie sa ešte len rozbieha – predsa len máme začiatok roku. Ale zlato zatiaľ vykazuje, že je na tom z hľadiska stúpania ceny lepšie ako striebro. Možno sa teda zopakuje situácia z minulého roku, kedy zlato rovnako pekne stúpalo; avšak nezabudnime na to, že minulý rok bola na trhu backwardácia – stres na trhu po fyzikom kove. Dnes máme len pomaly znižujúce sa contango pri rastúcej cene. Striebro sa ťažko odhaduje. Skôr by som mu moc neveril.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Vývoj cien drahých kovov

1_ceny_drahe_kovy_01_17 striebro_cena_01_17 zlato_cena_01_17

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →