Prehľad týždňa

Zlato a striebro pozerá stále dole.

Pravidelná analýza vývoja fundamentov zlata a striebra z hľadiska dopytu a ponuky hlavných hráčov – veľkých bánk a inštitucionálnych investorov.

Ceny na trhu

Hneď z kraja minulého týždňa zlato stúplo k 1195 USD. Avšak neudržalo sa dlho. Počas týždňa kleslo až niekde k 1165 USD. Striebro sa minulý týždeň pohybovalo v rozmedzí od 18,8 USD do 16,3 USD. Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1177,1 USD, čo bolo o 6,5 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,72 USD, čo bolo nakoniec o 21 centov viac ako predminulý týždňom. Pomer cien zlata a striebra týmto stúpol na úroveň 1 ku 70,4 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo relatívne viac ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 183,39 a stúpol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 72,3 a rovnako stúpol.

Dianie na trhu

Minulý týždeň sme hovorili, že by špekulanti mohli skúšať poslať cenu zlata nižšie vzhľadom na očakávané zvýšenie úrokových mier americkým FEDom. Trh so zlatom bol relatívne vyrovnaný a skôr bolo treba počkať na cenový pohyb. Zlato do stredy stúpalo a s rastom cien sme nevideli žiaden stres na trhu. Po poklese sa zároveň fundamenty posilňovali – rástol dopyt. Striebro reagovalo rovnako ako zlato.

Ako sme teda na tom po týždni? Cena zlata je mierne dole. Striebro stúplo. Ako sa zmenil dopyt a ponuka? V princípe sme stále na tej istej úrovni, ako sme boli predminulý týždeň. Zlato je stále v miernom contangu. Striebro rovnako, len vo vyššom. Pre porovnanie je daná situácia približne polovičná oproti tomu, čo sme videli na trhu pred pádom cien z hranice 1300 USD.

Výhľad

Rád by som potešil tých, ktorí čakajú, že sa ceny konečne odlepia do dna. Raz určite. Avšak teraz môžeme len opätovne konštatovať, že z hľadiska dopytu a ponuky, je dnes stále kde padnúť. Ako sa rozhodne FED, budeme vedieť až ďalší týždeň. Stále sme preto v stave, že sa dá očakávať skôr pokles ceny zlata ako jeho rast. Striebro je na tom veľmi podobne, pričom by som sa stále nečudoval, ak by kleslo pod 16 USD. Je na to nastavené. Čo však urobia špekulanti, je otázne. Ak posunú cenu niekam výrazne (nižšie alebo vyššie), nás bude skôr zaujímať, ako budú na to reagovať market makri.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra.

1_ceny_49_16

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →