Prehľad týždňa

Zlato si štikútlo

Pravidelná týždenná analýza vývoja fundamentov zlata a striebra z hľadiska dopytu a ponuky hlavných hráčov – veľkých bánk.

Ceny na trhu

Zo začiatku minulého týždňa rástla cena zlata z 1246 USD k hranici 1260 USD a potom opätovne cena klesla. Pohybovala sa následne okolo úrovne 1250 USD a koniec týždňa patril už cenovým skokom. Cena striebra mala zo začiatku minulého týždňa podobný priebeh. Rástla k 18,4 USD a potom sa dostala k 18,2. Ku koncu týždňa však prudko padla. Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1253,8 USD, čo bolo o 4,6 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 17,96 USD, čo bolo o 26 centov menej ako predminulý týždňom. Pomer cien zlata a striebra týmto klesol na úroveň 1 ku 69,81 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo menej viac ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 203,82 a stúpol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 86,12 a stúpol.

Dianie na trhu

Minulý týždeň sme si písali, že „Zlato je skôr nastavené na rast cien. Striebru vládnu špekulatívne nákupy. Bol by som s ním preto omnoho viac opatrný.

Minulý týždeň zlato stúplo, kvôli raketovému úroku zo strany USA voči Sýrii. Preľaknutie sa trhov spustilo i reakciu – ceny skočili vyššie. Reakcia špekulantov. Čo na to market makri? Tí sú vždy relatívne pokojnejší. Sú na oboch stranách trhu a krátkodobý cenový pohyb pre nich znamená len to, že „majú zistiť“, či je v prípade zlata a striebra daný cenový pohyb spojený i s nejakou zmenou fundamentov – toho, či je na trhu menej alebo viac zlata a striebra k dispozícii.

Čo sa udialo minulý týždeň z tohto hľadiska? Stres na trhu nejako výrazne koncom týždňa nerástol. Avšak nedá sa povedať, že sa nezvýšil. Dá sa to identifikovať na rozdiele cien na futures trhu a spotovom trhu. Zlato je však stále v contangu; inými slovami ho vedia market makri stále zohnať. Striebro je na tom podobne, avšak ako sme písali minulý týždeň pozor naň. Prepad ceny koncom týždňa z 18,4 USD na 17,9 USD nemal prečo čitateľov blogu viagold.sk prekvapiť. Ako som avizoval, striebru vládnu omnoho viac špekulatívne nákupy ako zlatu. Pád ceny bol preto normálny.

Výhľad

Zlato je stále skôr nastavené na rast cien; zmena oproti minulému týždňu je v tom, že skôr mierny ako výrazný. Striebru stále vládne špekulatívne obchodovanie. Buďte pri ňom opatrní a netreba vylúčiť ďalší pokles ceny. Budúci týždeň nebudem písať report. Je Veľká noc; jedine, že by sa na trhu niečo zásadné udialo. Zatiaľ tomu však nič nenasvedčuje.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Vývoj cien drahých kovov

1_ceny_drahe_kovy_15_17 cena_zlato_15_17 cena_striebro_15_17

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →