Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Zlato sa opäť zablyšťalo

Ceny

Pondelok bol veľmi pokojný obchodný deň. To v utorok vyzeralo už všetko inak. Zlato posilnilo k 1295 USD a striebro sa skoro dostalo nad 18 USD. V stredu atakovalo zlato 1305 USD a striebro sa pokojne usadilo nad 18 USD. A aj štvrtok bol napokon pre drahé kovy celkom pozitívny. Zlato uzavrelo nad 1300 USD a striebro sa veselo pohybovalo okolo 18,4 USD. Piatkové obchodovanie bolo úspešnejšie pre striebro, zlatu sa až tak nedarilo.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1294,1 USD, čo bolo o 13,8 USD viac ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na úrovni 18,29 USD, čo bolo o 0,51 USD viac ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra bol úrovni 70,75 čo znamená, že tento týždeň sa opätovne darilo výrazne viac striebru, ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 196,37 a klesol oproti minulému týždňu. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 78,33 a rovnako klesol.

Trhy

Na trhoch je nervozita, ktorá je ešte stále spojená s minulotýždňovým rozhodnutím švajčiarskej centrálnej banky o zrušení fixácie kurzu. Začínajú sa rátať straty a zároveň rozsah škôd, ktoré rozhodnutie spôsobilo. Druhým hlavným motívom bolo pravdepodobne očakávanie kvantitatívneho uvoľňovania v eurozóne. ECB ohlásila nakoniec nákup aktív v mesačnej hodnote 60 mld. Euro, čo mnohých prekvapilo a celkový balík bude mať hodnotu 1,1 bilióna euro. V ostatných dňoch sa to prekvapeniami len hemžilo, keď základné úrokové miery znížilo i Dánsko, to dokonca dva krát za týždeň, i Kanada. Strácajú centrálni bankári pôdu pod nohami? Ešte nie. Ale každopádne sa blížia k hranici, kedy budú používať čoraz radikálnejšie nástroje monetárnej politiky. Tie tradičné sú už vyčerpané.

Predikcia

Na trhu so zlatom sa zároveň vytvárala určitá situácia, ktorá tu nebola už dávno. Hovoriť však o zmene trendu je zatiaľ predčasné. Jednalo sa o to, že GOFO úroková miera, ktorá indikuje dopyt po fyzickom zlate, pomaly klesala počas týždňa k nule. Ostala však pozitívna. Čo je zaujímavejšie je to, že sa to dialo pri stúpajúcej cene zlata. Za ostatné dva roky bola väčšinou GOFO negatívna, keď sa cena prepadla pod 1200 USD a klesala. To indikovalo len určité dno pre cenu, kedy si pravdepodobne Ázia povedala, že ceny pod 1200 USD sú výhodné, tak kupujeme. Tento týždeň sa však GOFO blížila k negatívnemu teritóriu, ktoré indikuje stres po fyzickom kove, ale pri rastúcich cenách. Nejednalo sa teda o výhodný nákup pri nízkej cene. Investori boli pravdepodobne na pozore a tento týždeň sa uchyľovali opäť k zlatu ako bezpečnému prístavu. To korešponduje aj s navýšením zlata v GLD zlatom ETF o 1,9 %. Rovnako sa začínajú objavovať články o zlate i v hlavných médiách. Fundamentálna zmena trendu sa však zatiaľ nemení. Striebro tento týždeň posilnilo omnoho viac ako zlato v relatívnom vyjadrení. Avšak osobne som zatiaľ presvedčený o tom, že sa jedná skôr o špekulatívne pohyby.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

silver_04_15 gold_04_15 1_ceny_04_15

Zdroj: upner.com, kitco.com

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár