Prehľad týždňa

41-17: Zlato sa odrazilo od dna. Striebro môže ešte padať.

Ceny na trhu

Ostatný týždeň bol v znamení poklesu cien. Dokonca v piatok (6.10) sme mali flash crash ceny na trhu ako pri zlate tak pri striebre. Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1276,1 USD, čo bolo o 3,3 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,81 USD, čo bolo o 18 centov viac ako predminulý týždeň. Pomer cien zlata a striebra týmto mierne klesol na úroveň 1 ku 75,91 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo viac ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 203,16. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 86,9.

Dianie na trhu

Minulý týždeň som písal o zlate: „Môže cena teda ešte padať ďalej? Áno. Vtedy však bude zaujímavé sledovať, či sa zvýši dopyt po fyzickom kove. Ak hej, pokles ceny by dlho nevydržal. Dnes je však cena nie je stlačená až tak výrazne ako by mohla byť. Priestor pre pokles existuje.“ Striebro som neodhadoval, lebo som tvrdil, že trh je značne vyrovnaný.

Na trhu sa prejavuje stále ten istý trend. Pokles ceny spustí nákupy fyzického kovu. Podporuje to naše tvrdenia z minulého týždňa, že ďalšie stlačenie ceny by spustilo fyzické nákupy kovu. Nižšie ceny ako 1250 USD by zároveň veľmi pravdepodobne spôsobili na trhu stres – backwardáciu. Čo sa týka striebra, pohyb smerom dole rovnako zvyšuje nákupy fyzického kovu. Pamätajme však na to, že trh so striebrom je menší, čo spôsobuje potenciál pre ďalší pád ceny, bez ohľadu na to, že pri nižších cenách sa zvyšuje nakupovanie kovu. Čo sa týka piatkové prudkého poklesu a následného rastu ceny, vyzerá to skôr na nízku likviditu na trhu, ako na nejaké veľké špekulácie. O bludoch o manipulácii s cenami drahých kovov, by mal čitateľ skôr pozrieť sem.

Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájde čitateľ v mojej knihe Mrcha Zlato:  http://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Výhľad

Cena zlata by nemala výraznejšie padnúť pod 1250 USD. Ak by sa tak stalo, dá sa predpokladať, že by sa cena blízko danej úrovne neohriala dlho. Spustili by sa nákupy fyzického kovu. Neočakávam však nejaké výrazné stúpanie ceny. Nie je k tomu dôvod. Cena striebra vzhľadom na to, že sa jedná o menší trh, môže pokojne klesnúť aj niekde k 16 USD. Zatiaľ to však vyzerá, že okolie 17 USD je svedčí viac.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Vývoj cien drahých kovov

1_ceny_drahe_kovy_41_17 cena_zlato_41_17 cena_striebro_41_17

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →