Prehľad týždňa

Zlato sa držalo, striebro padalo.

V pondelok sa opäť v skorých ranných hodinách cena zlata prepadla, približne k 1203 USD. Striebro ho nasledovalo tesne pod 15 USD. Odtiaľ sa však oba drahé kovy odrazili. Zlato sa v priebehu utorka a stredy dostalo k 1247 USD a striebro rástlo tesne nad 15,5 USD. Zlato sa následne pohybovalo okolo 1240 USD, aby v piatok kleslo 1216 USD. Striebro padalo od úrovne 15,5 USD, najprv k 15,1 USD a nakoniec v piatok hlboko pod 15 USD.

Cena zlata uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1221,8 USD, čo bolo o 4,2 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 14,67 USD, čo bolo o 64 centov menej ako týždeň predtým. Pomer ceny zlata a striebra výrazne stúpol na úroveň 1 ku 83,29 čo znamená, že zlatu sa v týždňovom vyjadrení darilo opäť relatívne viac, ako striebru. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 161,54 a mierne stúpol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 61,9 a rovnako mierne stúpol.

Pomer ceny zlata a striebra sa výrazne zvyšuje. Minulý týždeň dosiahol skoro na svoje maximum z roku 2008. A to vôbec nie tým spôsobom, že by výrazne rástla cena zlata. Tá sa v týždňovom vyjadrení skoro nepohla. Klesalo striebro a sním i pomer. Už minule som avizoval novú predpokladanú hodnotu 1 ku 90; ako nový cieľ. Rast k 1 k 83 behom týždňa som však úprimne nečakal. Vyzerá to, že na trhu, či už so striebrom alebo zlatom bude vládnuť volatilita.

Z hľadiska dopytu a ponuky u market makerov to vyzerá nasledovne. Zlato blízko ceny 1250 USD nie je v bakwardácii – dopyt po ňom sa znižuje. Avšak cenový pád 1200 USD ho tam veľmi intenzívne smeruje. Dostávame sa do situácie, v ktorej sme boli približne pred rokom a pol, resp. rokom, kedy bola cenová hladina medzi 1200 a 1250 USD smerodajná. Pod cenou 1200 vzrastal výrazne dopyt a nad 1250 USD dopyt po kove klesal. Môže cena prekonať hodnotu 1250 USD? Áno môže. Aj keď sa zlato minulý týždeň nenachádzalo pri daných cenových hladinách v bakwardácii. Inými slovami dopyt po fyzickom sa minulý týždeň kove ustál. Market makerom sa však zatiaľ moc neoplatí kupovať lacnejšie na spote fyzický kov, naskladniť ho a voči tomu vytvoriť futures kontrakty s vyššou cenou. Na trhu by musela existovať vyššia ponuka kovu, resp. nižší dopyt, aby sme to mohli tvrdiť s vyššou mieru určitosti. Zároveň nezabúdajme na nervozitu investorov, ktorá je v tomto ohľade smerodajná a zvyšovala dopyt po zlate. Zatiaľ sa však trh z hľadiska dopytu a ponuky nad 1250 nevie dostať a skôr sa dá očakávať, že to tak ostane. Jeden z dôvodov môže byť aj vyčkávanie na stretnutia monetárnych komisií jednotlivých najdôležitejších centrálnych bánk v marci.

Striebro sa pri cene okolo 15 USD dostáva do stavu prebytku. Na trhu je ho dosť. Nezabúdajme na jeho priemyselnú stránku, ktorá ho ťahá v súčasnej ekonomickej situácii smerom dole, resp. mu neumožňuje aspoň ten rast, ktorý sme videli za ostatné obdobie na zlate. A je jedno, aké sú dnes ťažobné náklady striebra. Dosť ho zjavne leží na skladoch a ťažobné spoločnosti väčšinu z neho ťažia aj tak ako druhotný produkt. Ako som avizoval vyššie v texte, pomer zlata vs. striebra sa môže zvyšovať. Skôr predpokladám, že postupným zvyšovaním dolárovej ceny zlata, ako výrazným poklesom dolárovej ceny striebra. Aj keď by ma ani dolárový pokles ceny striebra veľmi neprekvapil. Hlavne z toho dôvodu, že väčšina investorov chápe striebro ako klasickú komoditu a pri náznaku ekonomického poklesu sa to na jeho cene skôr prejaví ako neprejaví. Špekulatívne pohyby sú v tomto zmysle nevyspytateľné.

Vývoj cien drahých kovov

1_ceny_09_16 gold_09_16 silver_09_16

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár