Prehľad týždňa

37-17: Zlato reaguje špekulatívne

Ceny na trhu

Cena zlata i striebra sa pohybovala minulý týždeň až do stredy bez zásadnejších výkyvov. Štvrtok ceny výrazne stúpli. Zlato sa dostalo nad 1350 USD a striebro nad 18 USD. Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1346 USD, čo bolo o 21,6 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 17,93 USD, čo o 23 centov viac ako predminulý týždeň. Pomer cien zlata a striebra týmto mierne klesol na úroveň 1 ku 74,75 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo viac ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 216,7. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 91,65.

Dianie na trhu

Minulý týždeň som len na facebooku a linkedin napísal status, že ceny drahých kovov sú špekulatívne. Špekulatívnymi cenami nazývam pravidelne v komentároch tie, ktoré sú ťahané futures trhom oproti spotovému trhu, ktorý je používaný na vyrovnávanie obchodných záväzkov vo fyzickej podobe. A to, či už sú špekulatívne ťahané vyššie alebo či sú už tlačené nižšie. Minulý týždeň som písal, že „Zlato je v relatívne vyrovnanej pozícií. Cena nad 1300 USD je z hľadiska dopytu a ponuky fyzického kovu (voči futures kontraktom) v pohode. Ak bude cena ďalej stúpať tak skôr špekulatívne (nad 1350 USD). Striebro je prekúpené. Cena nad 17,5 USD je spôsobená vyššími nákupmi na futures trhoch (čiže špekulácie).

Už v skorom začiatku tohto týždňa na ázijských trhoch nastal výpredaj. Pre čitateľa viagold.sk to nie je nič nové; indikuje to rozdiel cien medzi futures trhom a spotovým trhom. Ten tu aj sledujeme. Teoretické pozadie tohto fenoménu nájde čitateľ v mojej knihe http://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/. Pre klasického investora do zlata a striebra je to potvrdenie manipulácie s drahými kovmi. Každý podľa seba.

Faktom však bolo to, že trh bol prekúpený. Futures kontrakty boli naprieč trhom v peknom contangu; t.j. cena futures trhu bola relatívne vyššia ako cena spotového trhu. To indikuje nižší dopyt po fyzickom kove a vyšší dopyt po kontraktoch. Čiže špekulatívne obchodovanie. Pravdepodobne v kontexte hurikánov v Karibiku, ktoré majú vplyv aj na USA, možno aj v súvislosti s vypätou situáciou na kórejskom polostrove.

Výhľad

Ceny zlata v okolí 1330 USD odzrkadľujú relatívne vyrovnanú situáciu na trhu. Zatiaľ to vyzerá tak, že akýkoľvek pokles pod 1300 USD by bol len krátkodobý a trh by sa vrátil na súčasné cenové pozície. Keďže spotový trh mierne dobieha i ceny na futures trhu, existuje i potenciál na rast ceny nad 1350 USD. Striebro je stále prekúpené. Skôr by som tipoval, že cena klesne pod 17,5 USD. Vyššia cena ako súčasná, by rovnako z dnešného hľadiska indikovala špekulácie.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Vývoj cien drahých kovov

1_ceny_drahe_kovy_37_17 cena_zlato_37_17 cena_striebro_37_17

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →