Striebro, Zlato

Zlato nikoho nezaujíma

Cena zlata sa pohybuje okolo svojich minimálnych úrovní od po-krízového roku 2008. Je dôvodom manipulácia s cenami drahých kovov? Skôr sa jedná o nezáujem západných investorov o tento žltý kov. Dokonca záujem klesá i medzi individuálnymi investormi, ktorí sa zaujímajú o menšie typy nákupov v podobe zlatých mincí alebo menších tehál. Svedčia o tom i čísla o predaji zlatých mincí US Mint, ktorej sa medziročné tržby ku koncu 2014 prepadli o 40 % v segmente zlatých mincí. Dokonca podľa vyjadrení predstaviteľov mincovne sa v roku 2014 spätne odkúpilo od individuálnych investorov najviac mincí za ostatné obdobie. Podobná situácia bola na trhu naposledy v roku 2006.US_mint

India

Aj pozitívne čísla importu zlata do Indie za obdobie október – november 2014 nakoniec nepresvedčili a v decembri sa znížili. Podľa niektorých analytikov za tým stoja opätovne obavy z nových reštrikcií voči dovozu zlata. V októbri centrálna banka zrušila pravidlo 80 % dovozu a povinného 20 % vývozu, ktoré spôsobilo boom v dovoze zlata. Obchodníci sa preto predzásobili, vzhľadom na to, že očakávajú, opätovne zavedenie nejakých reštrikcií zo strany oficiálnych úradov. Je možné, že za týmto dopytom, spolu s Čínou a Tureckom a relatívne nízkou cenou žltého kovu, stála aj negatívna GOFO úroková miera na fyzickom londýnskom trhu. Tá sa začiatkom roku dostala do pozitívneho pásma a stres sa uvoľnil.

Čína

Každopádne bude zaujímavé vedieť niekedy koncom januára, aký bol celkový dovoz zlata za rok 2014 do dvoch hlavných destinácií – Indie a Číny. V novembri podľa oficiálnych zdrojov vzrástol dovoz zlata do Číny na úroveň 99,1 tony z 77,6 tony v októbri. Vyzerá to na nové maximá. Rovnako bude zaujímavé vidieť, koľko ton zlata dokúpila ruská centrálna banka.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Matúš Pošvanc

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár