Prehľad týždňa

Zlato je o niečo silnejšie ako striebro.

Pravidelná analýza vývoja fundamentov zlata a striebra z hľadiska dopytu a ponuky hlavných hráčov – veľkých bánk a inštitucionálnych investorov.

Ceny na trhu

Minulý týždeň zo začiatku cena zlata klesala niekde k úrovni 1220 USD. Potom však obrátila svoj smer a ku koncu týždňa sa dostala až na 1230 USD. Cena striebra mala podobný scenár. Pokles pod 17,8 USD a následný pohyb cena nad 18 USD.

Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1234,6 USD, čo bolo len o 1,7 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 17,94 USD, čo bolo nakoniec len o 1 cent viac ako predminulý týždňom. Pomer cien zlata a striebra týmto mierne stúpol na úroveň 1 ku 68,82, čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo menej ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 214,54 a klesal. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 92,56 USD a rovnako klesol.

Dianie na trhu

Minulý týždeň sme si písali, že zlato je v stave, kedy má na vyššie ceny. To isté sme si konštatovali o striebre. Ak by sa na trh pozeral len špekulant, zo začiatku týždňa by asi panikáril. Ceny klesali, aj keď sme si písali, že fundamenty sú silné. Nuž nepozeráme na to, čo robia špekulanti. Je nám to vlastne jedno. Niekedy sa špekulanti trafia, niekedy nie. Tvrdíme, že je dôležitejšie sledovať tvorcov trhu. Oni najlepšie signalizujú, čo sa na trhu deje. Čo sa na trhu dialo z tohto hľadiska?

Zlato sa z hľadiska fundamentov dostáva opäť do trošku napätejšej situácie. Je v contangu, avšak oproti predminulému týždňu vo veľmi malom, opäť o niečo nižšom ako týždne predtým. Inými slovami sa cena na týždňovej báze moc nehýbala, pričom sa však trh dostal zas o niečo bližšie stresovej situácii. V strese však nie je.

Striebro je v backwardácii na marcových kontraktoch (čo je normálny stav a inak hovorí o tom, že kontrakty sú kryté), ktoré sú však značne blízko dnešnému dátumu. Aj keď sa väčšina obchodovania deje na nich, je treba pozerať na dlhšie kontrakty. Najbližšia relevantná aktivita sa deje na májových, ktoré majú od stresu skutočne ďaleko. Vyššie ceny striebra postupne odstránili pocit nedostatku kovu.

Výhľad

Z hľadiska ďalšieho vývoja, by som sa nečudoval, ak by zlato naďalej rástlo. Fundamenty sú mu naklonené. Aj keď si je potrebné uvedomiť, že krátkodobé cenové pohyby ovplyvňujú špekulanti a tí vedia posunúť cenu kamkoľvek. Vyšší cenový pohyb by opätovne pomohol, aby sme videli, čo sa na trhu stane pri o niečo vyššej alebo nižšej cene. Striebro môže nasledovať zlato. Oproti minulým dvom trom týždňom, by som však bol opäť raz opatrnejší s eufóriou ohľadne rastu ceny a skôr by som sa držal pri zemi. Rovnako, ako pri zlate by pomohol prudší cenový pohyb, ktorý by prečistil situáciu a videli by sme, či nižšia cena spôsobí stres alebo či vyššia cena upokojí fyzické nákupy a nechá pole pre špekulácie.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Vývoj cien drahých kovov

1_ceny_drahe_kovy_08_17 cena_striebro_08_17 cena_zlato_08_17

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →