Prehľad týždňa

Zlato koriguje. Striebru veriť netreba vôbec

Zlato korigovalo. Po optimistickom začiatku roka klesalo. Z úrovne nad 1100 USD za uncu sme sa pomalinky počas týždňa prepadli k 1080 USD v stredu a následne vo štvrtok k 1070 USD. Potom zlato opätovne posilnilo. Striebro bolo omnoho bláznivejšie. Najprv sa prepadlo k 13,7 USD. Potom sa vytlačila cena k 14,15 USD, aby opätovne pokleslo k 13,75 USD. To sa dialo od utorka po štvrtok. A na „prekvapenie“ bol rovnaký i piatok, kedy sa striebro opätovne pokúsilo preskočiť 14 USD, avšak absolútne neúspešne.

Cena zlata uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1088,8 USD. Cena striebra bola na úrovni 13,91 USD. Pomer ceny zlata a striebra mierne poklesol na úroveň 1 ku 78,3 čo znamená, že zlato nakoniec v týždňovom vyjadrení oproti striebru oslabilo. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 106,7 a výrazne klesol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 41,42 a rovnako klesol.

Na trhu s drahými kovmi sa toho moc nedeje. Teda v kontexte nejakej výraznej zmeny. Zlato máme stále mierne podhodnotené. Avšak omnoho menej, ako tvrdia blogeri. Rastom ceny sa postupne odstraňuje jeho fyzický nedostatok na trhu. Stále sa objavuje bakwardácia. Treba však povedať, že pri cene nad 1100 USD sa výrazne znižuje nedostatok fyzického kovu na trhu. Inými slovami žiaden obrovský nárast ceny za súčasných podmienok nehrozí. A akákoľvek potenciálna cena nad 1200 USD by bola teraz len zbožným prianím blogerov, predajcov zlata a rajom pre špekulantov. Z hľadiska dopytu a ponuky – tých relevantných, t.j. na inštitucionálnej úrovni – sa zatiaľ trendy nemenia. Zatiaľ.

O striebre píšeme už dávnejšie, že mu veriť netreba. Nie je totiž len monetárnym kovom, ale aj premysleným. A s vidinou poklesu dopytu po výrobe, klesá aj jeho cena. Bez jeho monetárnej zložky by sa už dávno predala pod 10 USD. Zatiaľ sa drží okolo 14 USD, ale veľa nádeje by sme tejto cene dávať nemali. Striebra je relatívne dosť oproti ostatným priemyselným komoditám a v prípade nejakej krízy sa môže prepadnúť omnoho výraznejšie. Pomer voči zlatu nad 1 ku 80 potom dosiahneme akoby nič. O nestabilite na striebre svedčí aj jeho volatilita. Keď v priebehu týždňa špekulanti robili všeličo možné, aby ho posunuli vyššie. Nakoniec fundamenty nedokázali prevážiť. Striebro je dnes prepálené. Pri raste ceny sa objavuje výrazný previs ponuky. To znamená jediné. Zatiaľ sme podľa môjho názoru nevideli ešte hlavné utrpenie striebra.

ceny_3_16 gold_3_16 silver_03_16

zdroj:upner.com, kitco.com

Matúš Pošvanc

Tagged , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár