Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Zlato je na dvojmesačných minimách

Už v pondelok sa zlato prepadlo pod hranicu 1300 USD. Striebro pokleslo len nepatrne. V utorok sa ešte „bojovalo“ o hranicu 1300 USD na zlate, avšak neúspešne. V stredu sa žltý kov prepadol výrazne a ukončil obchodovanie na úrovni 1287 USD. Striebro zažilo výraznejší pokles v utorok a v stredu malo síce tendenciu zaujať rovnaké pozície ako zo začiatku týždňa, avšak rovnako ako zlato neúspešne. Vo štvrtok zlato kontinuálne a postupne klesalo, až k 1276 USD. Striebro sa najprv prepadlo k 19,2 USD, aby sa následne opätovne pozviechalo k 19,45. Piatkové obchodovanie neprinieslo žiadne výrazné prekvapenie.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1280,8 USD, čo bolo o 23,7 USD menej ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na úrovni 19,39 USD, čo bolo o 0,16 USD menej ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra je úrovni 66,05 čo znamená, že tento týždeň sa darilo relatívne viac striebru oproti zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 238,11. XAU index (index zlatých a strieborných  ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 99,45.

Akoby sa vytratili všetky obavy z konfliktov v Iraku a Ukrajine. Aspoň tak sa správali špekulanti na drahých kovoch tento týždeň. Skôr sa zamerali na to, ako a kedy sa zmení politika FEDu v budúcnosti. Tento týždeň sa konalo stretnutie v Jackson Hole a hlavným sledovaným nebol nikto iný ako Janet Yellen, guvernérka FEDu. Komentátori boli však rozdelení. Niektorí predpokladali, že sa FED rozhodne pre rýchlejšiu zmenu svojej politiky nízkych úrokových mier, avšak zaznievali i názory, že sa nič nezmení. Každopádne sa drahé kovy priklonili skôr k tomu, že FED politiku nízkych úrokových mier zmení skôr a na zlate sa to prejavilo tak, že sa prepadlo veľmi blízko dvojmesačného minima. K tomu prispel aj nízky dopyt po fyzickom kove. GOFO úroková miera sa pohybovala v pozitívnom teritóriu, čo značí, že dopyt po zlate nie je vôbec akútny. A to si treba uvedomiť, že cena sa opätovne priblížila k 1250 USD, čo doteraz vždy spustilo fyzické nákupy z Ázie. Tento krát zatiaľ nie. Na nižšiu cenu zlata mali vplyv aj lepšie dáta z USA, ktoré zatiaľ indikujú silnejší trh s nehnuteľnosťami.

Niektorí sa spoliehajú na zmenu trendu v septembri, kedy sa tradične začína sezóna festivalov v Indii, avšak na to sa netreba veľmi spoliehať, vzhľadom na negatívnu politiku Indie voči zlatu. Čína ostáva stabilná, avšak výrazne sa dopyt nemení. Uvidíme čo sa stane, ak ceny drahých kovov dosiahnu nové minimá. Tie môžu pokojne prísť, pokiaľ sa nič významné nestane. Skôr sa však prikláňam k tomu, že sa opätovne budeme pohybovať v rozmedzí 1250 – 1320 USD, a to vzhľadom na existujúce geopolitické riziká (situácia v Iraku a Ukrajine sa totižto stále nevyriešila) a zatiaľ nemennú politiku FEDu. Avšak budúcnosť nepoznáme a všetko môže byť aj úplne inak.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

silver_34_14 gold_34_14 1_ceny_34_14

Zdroj: upner.com, kitco.com

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár