Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Zlato je na dvojmesačných minimách

V pondelok bol New York zavretý a obchodovanie na drahých kovoch presne tak vyzeralo. Avšak už v utorok padli drahé kovy strmhlav dole. Zlato uzatvorilo o 20 USD nižšie na 1265, striebro skončilo na 19,1 USD. Síce v stredu drahé kovy mierne posilnili a vo štvrtok sa dokonca chceli vrátiť na pozície zo začiatku týždňa, nakoniec však oslabili. Cena zlata vo štvrtok opätovne poklesla a dostala sa pod 1260 USD, striebro prelomilo 19 USD, avšak nakoniec sa pozviechalo a cena sa uzavrela nad touto hranicou. Piatkové obchodovanie neprinieslo napokon žiadne výrazné prekvapenie.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1268,4 USD, čo bolo o 18,8 USD menej ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na úrovni 19,19 USD, čo bolo o 0,27 USD menej ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra je úrovni 66,1 čo znamená, že tento týždeň sa darilo relatívne viac striebru oproti zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 228,04. XAU index (index zlatých a strieborných  ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 95,3.

Drahé kovy sú stále pod tlakom špekulantov, ktorí ho buď tlačia mierne nahor alebo mierne dole. Napätie z konfliktov trhy s drahými kovmi už nijako nevzrušuje a tak sa oči obchodníkov pozerali tento krát na silnejúci dolár. Ten ťažil aj z rozhodnutia ECB o poklese základných úrokových sadzieb (0,05 % a mínus 0,2 %) a rozšírení bilancie ECB o 700 mld. euro nákupom privátnych cenných papierov. Zatiaľ žiadne QE podľa vzoru USA a ani ho očakávať do konca roka nemá zmysel. Zavedenie daných opatrení bolo cielené pravdepodobne z dôvodu oslabenia eura a podpory domácich exportérov, čo sa i podarilo. Ďalším cieľom je zvýšiť infláciu. Druhým hlavným dôvodom, ktoré boli za pohybmi na cenách drahých kovov boli dáta z USA. V piatok to boli očakávania správ z amerického trhu práce. Tie nakoniec dopadli vysoko pod očakávania, avšak s trhmi to výrazne nepohlo.

Dopyt sa po drahých kovoch výrazne nemení a tak je pravdepodobné, že opätovne bude zlato testovať hranicu 1250 USD. Táto hranica v nedávnej minulosti zatiaľ vždy spustila fyzické nákupy. Tento krát sme však veľmi ďaleko od tohto stavu. Svedčí o tom značne pozitívna GOFO úroková miera (0,07-0,08%), ktorá na londýnskom trhu indikuje, či je alebo nie je problém so získaním fyzického zlata. Zlato sa tak tento týždeň opätovne priblížilo k svojim troj – mesačným minimám. Striebro je trochu iný príbeh a vôbec by som sa nečudoval, ak by jeho cena rovnako klesla k 16 USD. Pomer zlata a striebra sa drží okolo hranice 66 a rovnako je možné, že sa výrazne zvýši. Uvidíme.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_36 silver_36_14 gold_36_14

Zdroj: upner.com, kitco.com

Tagged , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár