Zlato

Zlato je DNA Indie

Na jednej strane máme zvýšené množstvo odchytu pašerákov zlata do Indie, dokonca pašujú zlato i v bruchu – áno minulý týždeň vyoperovali lekári v Indii zlato zo žalúdka pašeráka. No a kým predminulý rok to bolo okolo 146 odhalených prípadov, na prelome 2013 a 2014 je to už 250 odhalených prípadov, oproti 30 prípadom v 2011. Na strane druhej máme stále významný dopyt po žltom kove zo strany obyvateľstva. Nenadarmo sa hovorí, že zlato je pevne zakorenené v DNA Indov. A aj keď začínajú silnieť tlaky na uvoľnenie tamojšej politiky voči dovozu zlata, stále to nevyzerá na významnú zmenu. Viacerí odhadujú, že pokiaľ sa niečo zmení, tak to bude pravidlo 20/80 (resp. 20 % povinného vývozu množstva zlata voči dovezenému), resp. sa budú zmeny týkať malých úprav v dovozných poplatkoch. Každopádne bude zmena pomalá a nemôžeme očakávať žiadne radikálne kroky. Skôr naopak. India sa bude naďalej snažiť udržať dovoz zlata do krajiny v rozmedzí 650 – 700 ton ročne. Ak by sa udialo niečo vo svetovej ekonomike, India bude pravdepodobne prvá, ktorá svoju politiku voči zlatu sprísni.

Politika Číny je úplne opačná. World Gold Council predpokladá, že dopyt po žltom kove v krajine stúpne minimálne o 25 % do roku 2017, vzhľadom na väčší počet obyvateľov, ktorí zbohatnú, pričom však upozorňuje na fakt, že v roku 2014 nemáme očakávať výrazné zmeny v apetíte Číny. V nominálnom vyjadrení by potenciálny nárast dovozu podľa WGC znamenal 1375 – 1400 ton zlata ročne, čo predstavuje približne 55 – 60 % novo vyťaženého zlata ročne. Peking sa má zároveň stať ďalším centrom pre dovoz zlata do krajiny; dokonca sa podľa neoficiálnych informácií už stal, keďže nemenovaný zdroj uviedol, že začali dovážať zlato priamo do Pekingu. Doteraz sa zlato dovážalo len cez Hong Kong, Shenzhen a Šanghaj, pričom sú to dáta primárne z Honk Kongu, ktoré napovedajú o situácií s dovozom zlata do Číny. Ostatné sú len odhady, ktorými sa „zabáva“ zlatá komunita. Inými slovami skutočnú a reálnu situáciu, koľko zlata Čína ročne kúpi sú len odhady.

Vzhľadom na relatívne nízke ceny zlata a striebra sa uchyľujú ťažobné spoločnosti k ďalšiemu znižovaniu nákladov z rozsahu, ktoré hľadajú v spájaní. Jedným zo signifikantných príkladov je potenciálne spojenie spoločnosti Barrik z Kanady a amerického Newmontu – obe sú veľmi významnými hráčmi v ťažiarskom priemysle. Aj keď neprišlo zatiaľ k žiadnej dohodne, na verejnosť prenikli informácie, potvrdzujúce stále prebiehajúce rokovania o zlúčení spoločností do novej spoločnosti, do ktorej by patrili najvýnosnejšie banské projekty, niektoré nové banské projekty by boli pribraté a neperspektívne by boli zavreté.

Matúš Pošvanc

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár