Prehľad týždňa

Zlato i striebro získavajú na sile.

Pravidelná týždenná analýza vývoja fundamentov zlata a striebra z hľadiska dopytu a ponuky hlavných hráčov – veľkých bánk.

Ceny na trhu

Minulý týždeň bol v pondelok Deň prezidenta a obchodovanie na americkom trhu bolo obmedzené. Tomu zodpovedal i pohyb cien. Nevideli sme nejaké zásadné cenové pohyby. Ceny sa potom odlepili až vo štvrtok, keď začali rásť. Zlato sa šplhalo k 1260 USD. Striebro nebolo ďaleko od hranice 18,4 USD.

Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1256,9 USD, čo bolo o 22,3 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 18,32 USD, čo bolo o 38 centov viac ako predminulý týždňom. Pomer cien zlata a striebra týmto mierne klesol na úroveň 1 ku 68,61, čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo viac ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 206,35 a klesal. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 88,62 a rovnako klesol.

Dianie na trhu

Minulý týždeň sme si písali o tom, že zlato i striebro majú namierené vyššie. Predpoveď vyšla. Každopádne nezrealizoval sa žiaden prudký cenový pohyb. Špekulanti sú na trhu dnes v miernej defenzíve. Ak by sme videli prudký rast, bolo by zaujímavé sledovať vývoj bázy (rozdielu medzi spotom a futures). Ten indikuje, či sa zlato a striebro dostáva na trh, či už v podobe novej ťažby alebo vstupuje do obchodných vzťahov.

Minulý týždeň opätovne potvrdzuje trend, ktorý tu máme od začiatku roku. Trh pri vyššej cene zažíva klesajúcu ponuku kovu. Zlato je viac držané holdermi a po novom zlate je vyšší dopyt aj pri vyšších cenách. Striebro je na tom obdobne, aj keď situácia nie je až tak výrazná ako pri zlate. Fundamenty teda cenám drahých kovov zatiaľ prajú. Cenové pohyby nemajú špekulatívny charakter. Úradujú market makri.

Výhľad

Môžeme len zopakovať to, čo sme tvrdili minulý týždeň: z hľadiska ďalšieho vývoja, by som sa nečudoval, ak by zlato naďalej rástlo. Fundamenty sú mu naklonené. Striebro skôr bude nasledovať zlato. Je nutné upozorniť, že špekulanti môžu krátkodobo trh posunúť akýmkoľvek smerom. Z hľadiska toho, čo sledujeme, nás potom bude zaujímať, ako budú reagovať market makri. Daný pohyb nám skôr ukáže v akom stave je trh.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Vývoj cien drahých kovov

1_ceny_drahe_kovy_09_17 cena_striebro_09_17 cena_zlato_09_17

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

Tagged , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →