Prehľad týždňa

Zlato i striebro majú silné fundamenty.

Pravidelná analýza vývoja fundamentov zlata a striebra z hľadiska dopytu a ponuky hlavných hráčov – veľkých bánk a inštitucionálnych investorov.

Ceny na trhu

Minulý týždeň sme videli podobný cenový pohyb zlata ako ten predminulý. Cena zlata pomaly stúpala. Dosiahla niekde nad 1240 USD, avšak následne klesla. Cena striebra zažila počas minulého týždňa rovnako mierny nárast niekde k úrovni 17,8 USD, potom klesala k 17,5 USD, avšak nakoniec sa v piatok opätovne vytiahla hore.

Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1232,9 USD, čo bolo o 13,4 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 17,93 USD, čo bolo nakoniec o 44 centov viac ako predminulý týždňom. Pomer cien zlata a striebra týmto mierne klesol na úroveň 1 ku 68,76, čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo viac ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 218,81 a stúpol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 95,42 USD.

Dianie na trhu

Minulý týždeň sme si písali, že zlato je v stave, kedy má na vyššie ceny. Rovnako sme to isté konštatovali i o striebre (aj keď nie s takým nadšením). Prečo to vieme povedať? Pretože nesledujeme špekulatívne nákupy a náladu na trhu, ktorá primárne ovplyvňuje špekulantov. Sledujeme to, ako sa „darí“ market makrom. Tí sa živia rozdielnymi cenami na spotovom a futures trhu. Dalo by sa povedať, že sú to skladníci, ktorí v prípade nižšej spotovej ceny, komoditu naskladňujú a vydávajú voči nej futures kontrakt a naopak. Daná aktivita nás informuje o tom, či títo tvorcovia trhu vedia alebo nevedia zohnať zlato. Zároveň majme na pamäti, že zlata a striebra je na skladoch relatívne dosť. Čiže v prípade toho, že ho market makri nevedia zohnať, môžeme prehlásiť, že je na trhu stres (backwardácia) a naopak. Minulý týždeň sa cena zlata pomaly zvyšovala. Čo je zaujímavé, mierne sa znižovalo i contango na trhu; tento trend vidíme už od začiatku roku. Je to znak toho, že cenu zlata tlačia vyššie reálne fyzické nákupy a nie špekulanti na futures trhu. A ako na tom bolo striebro? Podobne. Cena striebra rovnako rástla, avšak situácia je na rozdiel od zlata mierne iná – pri striebre sa contango ďalej neznižuje. Znamená to, že cena na futures (špekulatívny dopyt) relatívne dobre kopíruje spot (reálny dopyt).

Výhľad

Opätovne sa dá napísať to isté, čo sme písali minulý týždeň. Vyššie ceny žltému kovu svedčia. Nie sú za nimi výrazne špekulatívne nákupy. Zlato má teda na to, aby sme opätovne videli aj o niečo vyššie ceny. To isté môžeme predpokladať i pri striebre. Bolo by zaujímavé vidieť, čo sa by sa zároveň stalo pri výraznejšom cenovom pohybe (hore, či dole). Ako by vtedy reagoval dopyt a ponuka. Lepšie by sa dalo potom hovoriť o nejakom fundamentálnom trende.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Vývoj cien drahých kovov

1_ceny_drahe_kovy_07_17 cena_zlato_07_17 cena_striebro_07_17

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →