Striebro, Zlato

Zlato a striebro zažíva ťažké časy

V súčasnosti cena zlata i striebra zažíva „ťažké časy“. Ceny oboch kovov sú pod veľkým tlakom. Aj keď začiatkom januára a do konca februára 2012 ceny pomaly stúpali. Zásadný obrat nastal 29. februára 2012, kedy boli totálne zdecimované. Zlato kleslo v ten deň o 87 USD/unca a striebro kleslo o 2,9 USD/unca. Podobný scenár nastal aj 8. mája 2012. Vtedy zlato kleslo o 33 USD a síce striebro o niečo menej, ale tiež výrazne o 0,6 USD. Stalo sa to napriek tomu, že 29.2.2012 vpustila ECB do obehu cca. 500 mld. € prostredníctvom programu LTRO a 8.5.2012 bolo po výsledkoch volieb v Európe, ktoré rovnako nepriniesli žiadne pozitívne informácie pre investorov. Vo Francúzsku vyhral socialista Hollande a do Gréckeho parlamentu sa dostali extrémisti a nie je možné zostaviť vládu. Obe správy by mali mať opačný vplyv na ceny drahých kovov, ale ceny klesali. V týchto „ťažkých“ časoch je teda dobré zopakovať si určité veci. Analytik Ted Buttler hovorí o tom, že je dobré Poznať hru, Eric Sprott na CNBS hovoril o fundamentoch podporujúcich rast zlata i striebra a Egon von Greyerz sa snaží z väčšej perspektívy ukázať, že súčasný pokles ceny, nie je žiadnym spôsobom výrazný.

Poznať Hru s Tedom Buttlerom

Ted Buttler vo svojom článku ukazuje, že cena zlata i striebra je manipulovaná. Cena je totižto v princípe určovaná na burze – COMEXe. Tu sa obchodujú cenné papiere, ktoré by mali eliminovať riziko veľkých výkyvov cien pre producentov drahých kovov a spotrebiteľov. To však nie je realita. Len málo ťažobných spoločností týmto spôsobom hedžuje svoju produkciu a táto ochrana pred cenovými výkyvmi by mala byť dlhodobá. Bohužiaľ 90 % všetkých obchodov na tejto burze sú obchody s krátkodobou perspektívou.

Z dlhodobého hľadiska samozrejme cenu ovplyvňujú trhové fundamenty ako je veľkosť a náročnosť produkcie, dopyt, priemyselné spracovanie, monetárny dopyt po kovoch atď.. Z krátkodobého hľadiska je to však hra na COMEXe medzi dvoma skupina investorov. Tzv. „commercials“ (veľké bullion banky – tvorcovia trhu) a tzv „non-commercials“ (špekulanti). Tieto dve skupiny buď „shortujú“ cenu drahých kovov (stavia na jej pokles) alebo vytvárajú tzv. „long“ pozície (stavia na jej rast). Zároveň platí, že na každú tzv. krátku pozíciu, musí byť tzv. dlhá a naopak.

Keďže špekulanti sú značne rôznorodá skupina, nie je pravdepodobné, že by manipulovali s cenou. Ich nevýhodou je, že vo väčšine prípadov veľmi rýchlo reagujú na zmeny cien. Pri poklese väčšinou predávajú a naopak pri raste kupujú. Sú zameraní na rýchly zisk a ďalšie obchodovanie. To bullion banky majú podľa Buttlera iný postoj. Ich cieľom je manipulovať so špekulantmi. Vo väčšine prípadov využívajú na to dve základné techniky. Prvou je čas, keď je trh veľmi chabý (cez noc) alebo používajú HFT (robotické obchodovanie). Podľa Buttlera je najvýznamnejším dôkazom manipulácie trhu to, že bullion banky konajú v 99% prípadov kolúzne – buď naraz kupujú alebo naraz predávajú. Ako mušketieri. Všetci za jedného, jeden za všetkých. Toto presvedčenie získal Buttler štúdiom tzv. Commitment of Traders Report (správa o zmene krátkych a dlhých pozícií na trhu), ktorú vydáva, Komisia pre obchodovanie s komoditnými future kontraktmi (CFTC) v USA.

Ich hra prebieha tak, že buď v noci, alebo následne cez deň, prostredníctvom algoritmov HFT, ovplyvňujú umelo cenu a čakajú kedy sa chytia špekulanti, ktorý zvýšia objem obchodovania tak, aby cena ešte viac poklesla (alebo stúpla). Ak nieto tvrdí, že to je predsa spôsob ako trh funguje, podľa Buttlera nemá v tomto prípade pravdu. Ilustruje to na príklade Warrena Buffeta, ktorý v roku 1997 nakúpil 110 000 uncí striebra, kedy pomaly dvíhal cenu striebra a vždy kupoval, keď cena krátkodobo klesala. Trvalo mu to 9 mesiacov. Dá sa to považovať za manipuláciu? Podľa Butlera nie. Dôvod je v príklade, kedy rovnaký obchod dokážu bullion banky urobiť v priebehu jedného dňa, ako sme boli svedkami minulý týždeň, keď rovnako znížili cenu prostredníctvom predaja 110 000 uncí striebra. 40 spoločností a v priebehu jedného dňa. Inými slovami veľmi pravdepodobné, že sa  dohodli.

Buttler uzatvára článok tým, že s touto trhovou hrou sa nedá asi z krátkodobého hľadiska nič zásadné robiť, len sa sťažovať na CFTC komisiu. Druhou možnosťou je zmieriť sa s tým, že z krátkodobého hľadiska bude cena drahých kovov volatilná (jednoducho bude klesať a stúpať). Zároveň je pozitívne naladený na rast ceny striebra a pokiaľ má voľnú hotovosť využíva tieto korekcie na nákup fyzického striebra. Čo odporúča aj ostatným.

Eric Sprot na CNBC

Eric Sprott hovoril na CNBC o zlate a striebre. Video. V stručnosti je Sprott stále naladený na rast zlata i striebra, ktoré považuje za veľmi dobrý prostriedok ochrany investora v prípade problémov v EU, USA, či Japonsku. Sprott zdôrazňuje, že trhové fundamenty jasne ukazujú na to, že cena oboch drahých kovov je podhodnotená. Či už je to nadspotreba striebra v súčasnosti z dôvodu jeho nízkej ceny, ako aj zmeny v dopyte po zlate zo strany Číny. Sám predikuje cenu zlata nad 2000 USD/unca do konca roku a cenu striebra nad 50 USD/unca rovnako do konca tohto roku. Dôvody pre takto býčie (rastové) očakávania vidí práve v problémoch vlád, ich zadlžení a jedinom riešení ku ktorému pristúpia. Tlačeniu peňazí. Dôvod pre pokles cien zlata a striebra vidí v manipulácií ich cien, ktorá sa deje primárne na trhu s papierových zlatom a striebrom (derivátmi). Samozrejme to nezabudol oznámiť na CNBC.

Egon von Greyerz – Aká korekcia?

Egon von Greyerz z Gold Switzerland – Matterhorn Asset Management píše o tom, že on žiadnu významnú korekciu nevidí. Snaží sa to dokázať i nasledujúcimi grafmi:

Zdroj: http://goldswitzerland.com/gold-what-correction/

Píše, že síce zlato v súčasnosti zažíva korekciu, v perspektíve býčieho (rastového) trhu, je to podľa neho normálna záležitosť. Niektoré z pohybov sú síce väčšie ako boli v roku 2008, ale zlato je v dolárovom vyjadrení dole o 17% a v eurách dokonca len o 10%. Upozorňuje, že fyzický trh so zlatom ostáva veľmi silný a švajčiarske rafinérske spoločnosti vyrábajúce zlaté pruty sa nezastavia. Zároveň chápe investorov, ktorí vstúpili na trh v rozmedzí 1600 – 1900 USD/unca, že sú nervózni. Pričom upozorňuje, že zlato môže ísť s krátkodobého hľadiska ešte nižšie od súčasnej úrovne 1585 USD/unca až o 50 – 100 USD. Ale podľa jeho názoru zlato má potenciál rásť až na úroveň 10 000 USD. Ten čas príde, keď ľudia „prekuknú“ situáciu v bankovom sektore ako v USA, tak v Európe.

Greyerz zároveň upozorňuje na prvú „dominovú kocku“, ktorá sa pravdepodobne spustila vo forme straty banky JP Morgan vo výške 2 mld. USD na ich derivátových pozíciách, ktoré mali zabezpečovať ich portfólio. Zároveň upozorňuje na veľkosť derivátového trhu vo výške 1 biliardy USD (1015 USD); podľa neho je číslo 700 biliónov USD nesprávne. Predikuje, že budeme svedkami odpisovania obrovských dlhov vo výške biliónov, resp. tlačenia peňazí v značných objemoch. Bez toho by totižto podľa neho bankový sektor skolaboval. Preto je dobré vlastniť zlato a striebro a ideálne mimo bankový sektor. A rada na záver. Pokiaľ vás znervózňuje súčasná korekcia, prestaňte sa pozerať na grafy a dajte si pauzu. Ekonomicky i sociálne bude onedlho omnoho horšie. Tak si užite ešte staré dobré časy.

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom.

Preložil a spracoval Matúš Pošvanc

 

Tagged , , , , , , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár