Zlato a striebro si udržali svoje zisky z pred týždňa

V pondelok nebol veľmi zásadný a dokonca bola čiastočne burza zavretá vzhľadom na sviatok v USA. V nasledujúce dva dni šli kovy aj vyššie a aj prepadli, nakoniec sa však dostali sa späť k hranici 1310 USD pri zlate a 21,5 USD pri striebre. Štvrtkové obchodovanie bolo však opätovne pozitívne a kovy zmazali časť svojich strát z predchádzajúcich dní. V piatok zlato i striebro rovnako posilnili.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1326,1 USD, čo bolo o 7 USD viac ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na 21,845 USD, čo bolo o 0,34 USD viac ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra je na úrovni 60,7 a zmena bola opäť priaznivejšia pre striebro. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 245,62. XAU index (index zlatých a strieborných  ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 102,88 USD. Údaje z COMEXu ukazujú opätovné navýšenie stávok na pokles ceny pri striebre a zvýšenie počtu stávok na pokles ceny na zlate.

Za pohybmi cien boli opätovne primárne dáta z USA a zverejnené poznámky zo zasadania monetárnej komisie FEDu, kde sa písalo o zvažovaní zníženia nákupov dlhopisov vo výške 10 mld. USD počas každého stretnutia komisie, či že FED zmení svoje tzv. „monetárne smerovanie“ pokiaľ nezamestnanosť dosiahne stanovený limit 6,5 %. Ak sa však skombinujú poznámky s vystúpením prezidentky FEDu minulý týždeň, vyzerá to, že nízke úrokové sadzby ostanú nezmenené v prípade nedosiahnutia 2 % inflačného cieľa.

Niektoré veľké banky tvrdia, že za ostatným rastom cien zlata je len špekulácia a ostávajú naladené skôr negatívne na vývoj ceny zlata, keď ich stanovené hranice sú okolo 1050 USD za uncu. V súčasnosti však nie je vhodné brať príliš na zreteľ žiadnu predikciu ceny. Pokojne sa dá proti tomuto názoru argumentovať negatívnou GOFO úrokovou mierou, ktorá i tento týždeň ostala negatívne, pričom sme naozaj ďaleko od hraníc 1250 USD. Inými slovami to vyzerá, že Čína má záujem o fyzické zlato aj pri týchto cenových úrovniach, čo by mohlo cenu udržať nad 1300 USD. Každopádne sa začína hovoriť o prasknutí úverovej bubliny v Číne a viacero ázijských investorov sa môže utiahnuť k zlatu, práve z dôvodu neistoty, ktorá v Číne panuje. To, čoho by sa investor do drahých kovov mal skôr obávať, je vývoj na trhu so striebrom, kde stále hrozí prepad ceny zo súčasných úrovní hlboko pod 20 USD. A v prípade neistoty na čínskom trhu je tento scenár pravdepodobný. Uvidíme.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_8

zlato_7_14

striebro_8_14

Zdroj: upner.com, kitco.com

Pridaj komentár