Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Zlato a striebro opäť klesli

Opäť máme za sebou zaujímavý týždeň. Modus operandi bol presne taký istý, ako sme si už zvykli. Prvé dna dni týždňa bolo obchodovanie relatívne pokojné. V stredu ceny drahých kovov výrazne klesli. Zlato sa zachytilo v stredu pri svojom páde na úrovni 1390 USD a striebro bolo v okolí 22,5 USD. Tento trend pokračoval vlastne celý týždeň. Už vo štvrtok zlato opätovne padlo a striebro sa skoro dotklo 22 USD.

Cena zlata nakoniec uzavrela na úrovni 136,2 USD, čo bolo o 87,9 USD menej ako minulý týždeň. Cena striebra rovnako klesla o 1,61 USD a je na úrovni 22, 26 USD. Pomer ceny zlata a striebra je na úrovni 61,11 (t.j. za gram zlata by ste si kúpili 61,11 gramu striebra; minulý týždeň to bolo 60,67). To znamená, že tento týždeň utrpelo relatívne viac striebro. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) skončil na úrovni 246,07 a výrazne klesol v porovnaní s minulým týždňom. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) ukončil na úrovni 97,49 a ani on sa nevyhol výraznému poklesu. Krátke koncentrované pozície veľkých bánk (stávka na pokles ceny) na COMEXe sa mierne znížili pri striebre a aj pri zlate. Avšak o výrazných pohyboch hovoriť nemôžeme.

Ceny oboch kovov mali tento týždeň negatívny sentiment, ktorý bol navodený ešte predminulý týždeň v piatok. Dôvodov v pozadí je pravdepodobne niekoľko; jeden z nich je spojený s očakávaním nižšej likvidity na trhoch a tým, že dnes to vyzerá, akoby bola celá likvidita pichnutá v akciách, ktoré veselo rastú. Ďalším dôvodom bolo zverejnenie štvrťročného reportu World Gold Council, kde sa uvádzal 13 % pokles dopytu po žltom kove v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom. Ďalšie dôvody sú pravdepodobne spojené s vyhláseniami niektorých predstaviteľov FEDu o tom, že FED uvažuje, ale vlastne aj neuvažuje o skončení nákupu dlhopisov. Áno aj také vyhlásenia existujú. Trhy si teda môžu flexibilne vybrať. Netreba však zabúdať na to, že tieto správy sú vždy niekým využívané a v našom prípade veľkými hráčmi na COMEXe. Takže, čo očakávať a na čo sa pripraviť v najbližšej dobe? Máme stále sa objavujúcu bakwardáciu na oboch kovoch, čo indikuje stres na fyzickom trhu, ktorý sa môže preniesť i na COMEX. Avšak viac by som dnes stavil na opätovný pokles cien a posunutie sa k 1300 USD pri zlate a 22 USD pri striebre. Pri striebre je táto pravdepodobnosť stále vyššia oproti zlatu.

Z hľadiska politiky centrálnych bánk a ekonomických ukazovateľov sa o osud drahých kovov z dlhodobého hľadiska moc obávať netreba. Skôr sa nám rysuje zaujímavá príležitosť na nákup; fyzického tovaru.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_20

gold_20

vyvoj_zlato_20

silver_20

vyvoj_striebro_20

Zdroj: upner.com, kitco.com

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte  a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Matúš Pošvanc
Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár