Zlato a striebro opäť klesli

Opäť máme za sebou zaujímavý týždeň. Modus operandi bol presne taký istý, ako sme si už zvykli. Prvé dna dni týždňa bolo obchodovanie relatívne pokojné. V stredu ceny drahých kovov výrazne klesli. Zlato sa zachytilo v stredu pri svojom páde na úrovni 1390 USD a striebro bolo v okolí 22,5 USD. Tento trend pokračoval vlastne celý týždeň. Už vo štvrtok zlato opätovne padlo a striebro sa skoro dotklo 22 USD.

Cena zlata nakoniec uzavrela na úrovni 136,2 USD, čo bolo o 87,9 USD menej ako minulý týždeň. Cena striebra rovnako klesla o 1,61 USD a je na úrovni 22, 26 USD. Pomer ceny zlata a striebra je na úrovni 61,11 (t.j. za gram zlata by ste si kúpili 61,11 gramu striebra; minulý týždeň to bolo 60,67). To znamená, že tento týždeň utrpelo relatívne viac striebro. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) skončil na úrovni 246,07 a výrazne klesol v porovnaní s minulým týždňom. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) ukončil na úrovni 97,49 a ani on sa nevyhol výraznému poklesu. Krátke koncentrované pozície veľkých bánk (stávka na pokles ceny) na COMEXe sa mierne znížili pri striebre a aj pri zlate. Avšak o výrazných pohyboch hovoriť nemôžeme.

Ceny oboch kovov mali tento týždeň negatívny sentiment, ktorý bol navodený ešte predminulý týždeň v piatok. Dôvodov v pozadí je pravdepodobne niekoľko; jeden z nich je spojený s očakávaním nižšej likvidity na trhoch a tým, že dnes to vyzerá, akoby bola celá likvidita pichnutá v akciách, ktoré veselo rastú. Ďalším dôvodom bolo zverejnenie štvrťročného reportu World Gold Council, kde sa uvádzal 13 % pokles dopytu po žltom kove v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom. Ďalšie dôvody sú pravdepodobne spojené s vyhláseniami niektorých predstaviteľov FEDu o tom, že FED uvažuje, ale vlastne aj neuvažuje o skončení nákupu dlhopisov. Áno aj také vyhlásenia existujú. Trhy si teda môžu flexibilne vybrať. Netreba však zabúdať na to, že tieto správy sú vždy niekým využívané a v našom prípade veľkými hráčmi na COMEXe. Takže, čo očakávať a na čo sa pripraviť v najbližšej dobe? Máme stále sa objavujúcu bakwardáciu na oboch kovoch, čo indikuje stres na fyzickom trhu, ktorý sa môže preniesť i na COMEX. Avšak viac by som dnes stavil na opätovný pokles cien a posunutie sa k 1300 USD pri zlate a 22 USD pri striebre. Pri striebre je táto pravdepodobnosť stále vyššia oproti zlatu.

Z hľadiska politiky centrálnych bánk a ekonomických ukazovateľov sa o osud drahých kovov z dlhodobého hľadiska moc obávať netreba. Skôr sa nám rysuje zaujímavá príležitosť na nákup; fyzického tovaru.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_20

gold_20

vyvoj_zlato_20

silver_20

vyvoj_striebro_20

Zdroj: upner.com, kitco.com

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte  a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Matúš Pošvanc

Pridaj komentár