Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Zlato a striebro mierne konsolidovali

V pondelok a utorok boli pokojné obchodné dni. Zlato ani striebro nezaznamenalo významné pohyby. V stredu sa však zlato odtrhlo od svojho mladšieho brata a posilnilo o 31 USD, aby podobný prírastok zaznamenalo i vo štvrtok. Striebro poskočilo až vo štvrtok, kedy posilnilo o 1 USD. Ak by sme nemali piatkovú korekciu, ktorá sa objavila v priebehu dňa, týždeň by skončil pre drahé kovy omnoho pozitívnejšie.

Cena zlata uzavrela na úrovni 1462,9 USD, čo bolo o 56,4 USD viac ako minulý týždeň. Cena striebra stúpla o 0,75 USD a je na úrovni 24,04 USD. Pomer ceny zlata a striebra je na úrovni 60,85 (t.j. za gram zlata by ste si kúpili 60,85 gramu striebra; minulý týždeň to bolo 60,39). To znamená, že striebro bolo tento týždeň mierne neúspešnejšie ako zlato. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) skončil na úrovni 276,39 a opäť klesol v porovnaní s minulým týždňom. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) ukončil na úrovni 106,31 a mierne stúpol. Krátke koncentrované pozície veľkých bánk (stávka na pokles ceny) na COMEXe sa výrazne znížili pri striebre a pri zlate klesli najviac v tomto roku.

Komunita, ktorá žije zlatom a striebrom, dnes diskutuje o vyššom dopyte po fyzických kovoch, primárne po menších produktoch ako sú mince, či menšie tehly. To je inak dôležitý trend. Znamená to len jedno; malí investori nedôverujú vládam, že zachránili dnešnú ekonomickú situáciu a využívajú príležitosť na kúpu kovov, aby sa poistili pre budúcnosť. Čo sa týka miernej disproporcie medzi dopytom a ponukou, tak tá je podľa môjho názoru primárne spôsobená tým, že veľkí dodávatelia obchodujú väčšie produkty (väčšie tehly) a dodávatelia fyzického zlata a striebra tak musia počkať na to, aby sa tieto veľké produkty zmenili na menšie mince a tehly. To je i primárny dôvod vyšších marží pri niektorých produktoch, či nedostatku niektorých druhov tovaru. Na strane druhej je dobré pripomenúť, že dopyt malých investorov po fyzickom kove sa pravdepodobne začína dotýkať i veľkých hráčov a ich skladových zásob. Príkladom môže byť  výrazné zníženie zásob zlata v skladoch banky J.P. Morgan, ktorá len v priebehu tohto týždňa vyskladnila 65 ton zlata. Treba si však zároveň uvedomiť, že pri zlate nemôžeme hovoriť primárne o objektívnom nedostatku kovu; môžeme hovoriť len o tom, že vlastníci súčasných zásob, nemajú záujem pri súčasných cenách predávať vo väčšej miere. Inými slovami súčasná situácia zobrazuje nesprávne ocenenie fyzického kovu. Dosiahli sme teda cenové dno? Bol by som opatrný na takéto hodnotenie. Cena je dnes určovaná na papierovom trhu COMEX. Tam sa síce stávky na pokles cien od veľkých bánk znižujú, avšak stále sú výrazné. Avšak dnes vieme, že ak sa cena dostane ešte nižšie, bude to mať pravdepodobne za následok ešte vyšší dopyt po reálnych kovoch a len vyššiu mieru odlúčenia trhu s papierovým zlatom a striebrom od trhu s fyzickými kovmi.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_17

gold_17

vyvoj_zlato_17

gold_17

vyvoj_striebro_17

Zdroj: upner.com, kitco.com

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte  a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Matúš Pošvanc
Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár