Prehľad týždňa

Zlata je dosť. Striebro sa správa divne.

Včera som už nestihol report. Dnes teda len stručný komentár.

Dianie na trhu

Minulý týždeň sme písali, že pri zlate sa ukazoval mierny potenciál vyšších cien, avšak, že netreba byť veľký optimista. Rovnako sme si písali, že striebro má na to, aby bolo vyššie, avšak rovnako som nebol optimista. Ceny zlata pomaly klesali a rovnako počas celého týždňa klesala i cena striebra. Pesimizmus teda vyšiel. Až teda v piatok sa cena striebra priam zbláznila a poskočila o 3,5 %, objemy obchodovania pritom neboli malé, avšak, že by sa jednalo o nejaký nezvyčajný objem sa nedá povedať.

Na trhu bola pri zlate stále relatívne rozsiahle contango. Na trh prúdilo dostatok zlata. Dopyt naopak minulý týždeň stále slabol. To sa odrazilo aj na nižšej cene. Pred dvoma týždňami bola situácia iná, avšak sa postupne mení. Dnes je situácia taká ako minulý týždeň; máme cca. 0,52 % p.a. contango, v čase písania článku. Hovorí o tom, že market makri zarábajú minimálne sumy na tom, že naskladňujú kov a predávajú voči nemu kontrakty. Je to však situácia, ktorá hovorí, že na trhu je relatívne dostatok kovu.

Striebro kopírovalo minulý týždeň zlato. Až do piatka. Potom cena výrazne poskočila. Striebro nemalo také rozsiahle contango – na trhu ho bolo počas týždňa relatívne menej, ako pri zlate. V čase písania tohto komentára je pre ilustráciu približne 0,15-0,2 % p.a. Súčasná cena relatívne kopíruje vyrovnanú situáciu na trhu. Avšak treba povedať, že 3,5% nárast ceny v piatok bol neobvyklý.

Výhľad

Špekulanti môžu hýbať s trhom v dnešnej situácii kamkoľvek – ako pri zlate, tak i pri striebre. Z hľadiska našej analýzy sa tento pohyb nedá presne určiť. To, čo sledujeme je potom proti-pohyb market makrov voči špekulantom. Ten určuje následne celkovú situáciu. A trh je dnes pri zlate relatívne vyrovnaný, pričom je skôr mierne napätý trh pri striebre.

Pri poklese cien zlata bude zaujímavé sledovať, či ho bude aj naďalej relatívny dostatok na trhu. Ak by sa ukazoval stav s pred dvoch týždňoch – backwardácia, vieme, že zlato naráža na cenové dno. Rovnako bude zaujímavé sledovať ak by cena stúpala. Bude sa rovnako rozširovať na trhu contango alebo budeme mať relatívne vyrovnaný stav, ako vidíme dnes? Všetko otázky, pričom odpovede prinesie až budúcnosť. Striebro je tvrdší oriešok, zatiaľ to však vyzerá na ďalší rast ceny.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

Tagged , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →