Zlata bude málo

Spoločnosť SNL Metals & Mining je dnes jednou z najuznávanejších spoločností, ktoré prinášajú pravidelné dáta o ťažiarskom priemysle. V ostatnej správe poukazuje na pokles nových ťažobný projektov týkajúcich sa zlata. Za ostatných 24 rokov ťažiari dokázali nájsť 217 relevantných nových projektov s 1,66 miliónmi uncami zlata, avšak za rovnaké obdobie vyťažili zo starých baní až 1,84 milióna uncí. Inými slovami, nové náleziská neposkytujú také množstvo nového kovu, ako tie staré a to i napriek kvalitnejším technologickým postupom extrahovania zlata z rudy. Zároveň sa v správe upozorňuje, že od roku 1990 do roku 2000 bolo nájdených 124 oblastí s odhadovaným 1,1 miliónom uncí zlata, pričom od roku 2000 do teraz to bolo len 93 oblastí, ktoré obsahujú približne 605 miliónov uncí. Suma sumárum, k novému zlatu sa bude čoraz ťažšie dostať za súčasných environmentálnych a regulačných podmienok a za súčasnej ceny zlata. Nezúfajme však. Zlata je dostatok. Až 95 % všetkého vyťaženého zlata je dnes uložené v nejakých trezoroch. O nedostatku sa tu baviť určite nedá. O čom sa však baviť do budúcnosti dá, je jeho ocenenie vo fiat mene, pokiaľ bude na trh prichádzať čoraz menej novej žltej komodity.

 

Manipulácia s fixingom zlata nedá mnohým spať. Tento krát sa rozčuľoval Peter Hambro, riaditeľ ruského producenta zlata Petropavlovsk, ktorý bol prekvapený, že banky využívali niektoré nástroje na zníženie alebo zvýšenie cien zlata v okolí času, keď sa stanovoval denný fix tak, že konali v neprospech svojich klientov. Vzhľadom na to, že komunita, ktorá sa dnes zaoberá zlatom a obchodovaním s ním je veľmi úzko prepojená, by bolo celkom zaujímavé vedieť, koľko krát daný pán s manipulátormi (bankami) pracovne obedoval alebo večeral. Treba zároveň pripomenúť, že dané konanie nie je to isté, čo sa dnes deje na COMEXe a nepotvrdzuje manipuláciu s cenami drahých kovov prostredníctvom papierových kontraktov. To je už iný príbeh.

Rusko, asi aj v kontexte ostatného nepriateľského vývoja západných mocností voči nemu, aj v mesiaci jún nakupovalo zlato, resp. ich centrálna banka, ktorá nakúpila 0,5 milióna uncí zlata. Za ostatné tri mesiace to bolo priam pravidelné konanie a banka pridala do svojich zásob 1,5 milióna uncí zlata. A áno, nerobí kvôli tomu, že by chystala menu krytú zlatom. To nie je v záujme žiadneho štátu, tobôž nie Ruska. Zaujímavosťou možno je, že 1,5 milióna uncí sa blíži k celoročnému rozsahu ruskej produkcie zlata.

Matúš Pošvanc

Pridaj komentár