Striebro, Zlato

Zlata bude málo

Spoločnosť SNL Metals & Mining je dnes jednou z najuznávanejších spoločností, ktoré prinášajú pravidelné dáta o ťažiarskom priemysle. V ostatnej správe poukazuje na pokles nových ťažobný projektov týkajúcich sa zlata. Za ostatných 24 rokov ťažiari dokázali nájsť 217 relevantných nových projektov s 1,66 miliónmi uncami zlata, avšak za rovnaké obdobie vyťažili zo starých baní až 1,84 milióna uncí. Inými slovami, nové náleziská neposkytujú také množstvo nového kovu, ako tie staré a to i napriek kvalitnejším technologickým postupom extrahovania zlata z rudy. Zároveň sa v správe upozorňuje, že od roku 1990 do roku 2000 bolo nájdených 124 oblastí s odhadovaným 1,1 miliónom uncí zlata, pričom od roku 2000 do teraz to bolo len 93 oblastí, ktoré obsahujú približne 605 miliónov uncí. Suma sumárum, k novému zlatu sa bude čoraz ťažšie dostať za súčasných environmentálnych a regulačných podmienok a za súčasnej ceny zlata. Nezúfajme však. Zlata je dostatok. Až 95 % všetkého vyťaženého zlata je dnes uložené v nejakých trezoroch. O nedostatku sa tu baviť určite nedá. O čom sa však baviť do budúcnosti dá, je jeho ocenenie vo fiat mene, pokiaľ bude na trh prichádzať čoraz menej novej žltej komodity.

 

Manipulácia s fixingom zlata nedá mnohým spať. Tento krát sa rozčuľoval Peter Hambro, riaditeľ ruského producenta zlata Petropavlovsk, ktorý bol prekvapený, že banky využívali niektoré nástroje na zníženie alebo zvýšenie cien zlata v okolí času, keď sa stanovoval denný fix tak, že konali v neprospech svojich klientov. Vzhľadom na to, že komunita, ktorá sa dnes zaoberá zlatom a obchodovaním s ním je veľmi úzko prepojená, by bolo celkom zaujímavé vedieť, koľko krát daný pán s manipulátormi (bankami) pracovne obedoval alebo večeral. Treba zároveň pripomenúť, že dané konanie nie je to isté, čo sa dnes deje na COMEXe a nepotvrdzuje manipuláciu s cenami drahých kovov prostredníctvom papierových kontraktov. To je už iný príbeh.

Rusko, asi aj v kontexte ostatného nepriateľského vývoja západných mocností voči nemu, aj v mesiaci jún nakupovalo zlato, resp. ich centrálna banka, ktorá nakúpila 0,5 milióna uncí zlata. Za ostatné tri mesiace to bolo priam pravidelné konanie a banka pridala do svojich zásob 1,5 milióna uncí zlata. A áno, nerobí kvôli tomu, že by chystala menu krytú zlatom. To nie je v záujme žiadneho štátu, tobôž nie Ruska. Zaujímavosťou možno je, že 1,5 milióna uncí sa blíži k celoročnému rozsahu ruskej produkcie zlata.

Matúš Pošvanc

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár