Striebro, Zlato

Zažívame maximum ťažby zlata?

Podľa Goldman Sachs je to možné. Táto predikcia je spojená s cyklom ťažby zlata. Ten má v priemere 20 rokov. To znamená, že v roku 1995 sme mali jedny z najväčších objavov zásob zlata, ktoré od objavenia, cez získanie povolení, až po ťažbu, začínajú pomaly dochádzať. Po roku 1995 sme zažili výrazný pokles nových objavov rudy, ktorý bol mierne nahradený rastom v rokoch 2006 a 2007, avšak už nie v takej miere, ako v roku 1995. A netreba zabudnúť, že po roku 2008 sa hľadanie nových zásob prepadlo na minimá. miner

To znamená, že v roku 2015 sa vyťaží maximum možného zlata a po tomto roku by mal nastať pokles objemu novej ťažby. Ten nastane tak, či onak. A to aj v prípade výrazného vzostupu cien zlata. Rast cien by totižto len zabezpečil nové zdroje do hľadania nových zásob a trvalo by minimálne 2 – 5 rokov, kým by sa tieto zásoby začali ťažiť a dostali sa na trh. Stále však musíme mať na pamäti fakt, že samotná ťažba, ponuku zlata výrazne neovplyvní. Zlata je relatívne dosť – až 95 % všetkého dodnes vyťaženého zlata leží v trezoroch a tvorí potenciálny dopyt. Nová ťažba vo výške cca 2800 ton tvorí len 1,6 % celkovej potenciálnej ponuky zlata. Rozhodujúca je preto len jeho cena. Čím vyššia, tak tým samozrejme priláka aj viac nových investorov do novej ťažby.

O tom, že samotný ťažobný priemysel zatiaľ neuvažuje o výraznejšom raste cien drahých kovov svedčí i fakt rastu forward predajov drahých kovov ťažobnými spoločnosťami, ktorý minulý rok vzrástol o 103 ton, čo bol najväčší rast od roku 1999. Predaj vopred znamená ochranu ťažobnej spoločnosti pred výkyvmi cien danej komodity. V rokoch, keď ceny drahých kovov pravidelne rástli, sa tieto predaje využívali omnoho menej. Na raste cien vedeli totižto ťažobné spoločnosti zarobiť. GFMS a Societe Generale predpokladajú, že sa tento trend zatiaľ udrží.

A zaujímavosť na záver. Zásoby uskladneného zlata v americkom FEDe po prvý krát v tomto storočí klesli pod 6000 ton. Viac presnejšie, dnes FED ochraňuje vo svojich trezoroch 5989,5 tony zlata. Za prvé dva mesiace roku 2015 pokleslo množstvo zlata o 30 ton a pokiaľ sa tento trend potvrdí, bude to znamenať, že buď Bundesbanka alebo niektorá ďalšia centrálna banka postupne vyberá zlato z trezorov FEDu a transferuje ho späť domov. Trend treba sledovať z jediného dôvodu. Svedčí o vzájomnej dôvere centrálnych bánk medzi sebou.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Matúš Pošvanc

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár