World Gold Council: Druhý štvrť rok v zlate

WGC (World Gold Council) zverejnila 19. júla štatistický komentár o vývoji cien zlata v rôznych menách, jeho volatility a hlavných makro témach za obdobie apríl – jún 2012. Aj keď pozorný čitateľ upner.com väčšinu týchto správ zachytil v jednotlivých týždenných komentároch, alebo samostatných článkoch nezaškodí urobiť malú sumarizáciu. Medzi hlavné závery ostatného štvrťroku určite patria:

1. Cena zlata poklesla za ostatný štvrťrok vo väčšine hlavných svetových mien. Výnimkou je len euro, v ktorom cena zlata poslnila o 1,3% a indická rupia, v ktorej zlato posilnilo oproti minulému štvrťroku o 4,8%. V ostatných menách ako je americký dolár, japonský jen, čínsky juan, či britská libra zlato oslabilo.

2. Za poklesom ceny zlata v ostatnom období je možné hľadať i súčasný pokles viacerých cien komodít. Medzi inými pokles cien ropy, či pokles cien niektorých poľnohospodárskych výrobkov. Na deflačný scenár už reagovali i centrálne banky; naposledy sme boli svedkami koordinovanej aktivity ECB, Bank of England a Čínskej centrálnej banky. Deflácia, s ktorou je spojené preceňovanie aktív a čistenie trhu od zlých investícií spolu s nezamestnanosťou, však podľa WGC vytvára vysoký predpoklad pre ďalšie inflačné aktivity centrálnych bánk po celom svete. WGC upozorňuje, že aj keby centrálne banky nepristúpili k tomu scenáru, zlato sa ako safe haven osvedčuje podľa viacerých štúdií i v deflačných časoch, kedy je jeho hodnota lepšie zachovaná, ako hodnota iných klesajúcich aktív.

3. To, čo bolo v minulosti považované za safe haven, nemusí byť platiť na dlho. V súčasnosti sme svedkami značného prehodnocovania toho, čo je bezrizikové aktívum. Na jednej strane padajú hodnotenia viacerých štátnych dlhopisov a zároveň niektoré z aktív začínajú jednoznačne čeliť otázke či sú/ostanú zábezpekou poslednej inštancie (štátne pokladničné poukážky USA, japonský jen, švajčiarsky frank). So znižujúcim sa počtom bezrizikových aktív, bude zároveň rásť úloha bezrizikovej inštancie zlata.

4. Korelácia medzi zlatom a rizikovým kapitálom sa v druhom kvartáli 2012 prepadla na dlhodobý priemer. Jedným z hlavných dôvodov bol únik investorov k štátnym pokladničným poukážkam USA a k doláru a ich odklon od ostatných mien. Ako sme písali na inom mieste (tento trend nie je prekvapivý a dá sa logicky predpokladať vzhľadom na to, že dolár je považovaný na rezervnú menu).

Viac detailných informácií nájdete v komentári.

Pozrite si tiež krátke video od Natalie Dempster, riaditeľky pre verejné záležitosti vo WGC o možnosti využívania zlata ako zábezpeky za dlhopisy krajín.

Natalie Dempster považuje zlato za ideálny prostriedok zábezpeky za vládne dlhopisy. Hovorí, že krajiny EÚ vlastnia dnes viac ako 10 000 ton zlata, ktoré by sa takto dalo použiť. Zároveň tvrdí, že zlato ako zábezpeka (kolaterál) je už používané v súkromnom sektore a neexistuje dôvod, prečo by nemohlo byť používané i vo verejnom sektore. Tvrdí, že v prípade, že by sa zlato použilo ako zábezpeka za problémové dlhopisy niektorých krajín vo výške 20% hodnoty dlhopisu, znížilo by to nároky na obsluhu dlhu o polovicu (pokles úrokových mier o polovicu).

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Spracoval Matúš Pošvanc

 

Pridaj komentár