Manipulácia cien

Všetky finančné trhy sú manipulované – časť 7.: Kto miluje manipuláciu drahých kovov

Kto miluje pojem manipulácie? Myslím, že mnoho ľudí. Rovnako som bol zástancom manipulačných teórií. Dnes skôr zastávam názor, že je treba medzi rôznymi konaniami na trhu rozlišovať. Niektoré obchodné praktiky nemusia byť etické, avšak sú v súlade s právom. Niektoré obchodné praktiky sa nemusia pozdávať, ale sú výsledkom dlhodobého pôsobenia aktéra na trhu a aj reálne dosiahnutých výsledkov, ktoré spotrebiteľom imponujú (spotrebiteľa nikto nenúti kúpiť zlato cez nejakú banku). A len niektoré z nich sa dajú podľa môjho názoru považovať za manipulatívne – o tom však neskôr. Kto a prečo miluje tému manipulácie?

Politici a médiá

Tému manipulácie vo všeobecnosti milujú politici a médiá. Majú okamžite možnosť zasahovať – politici prakticky, médiá to požadujú v mene spotrebiteľa. Jedni získavajú volebné hlasy, druhí pozornosť verejnosti. Skôr vtedy, ak je cena niečo príliš vysoká, nie príliš nízka. To sa drahých kovov zatiaľ netýka. Avšak ten čas raz príde; a mnohí vlastníci zlata a striebra budú obvinení zo špekulácií, či nespravodlivom vlastnení drahých kovov.

Konšpirátori

Manipuláciu cien drahých kovov smerom nižšie milujú autori konšpiračných teórií. Na každej z teórií je niečo pravda a ťažko sa vyvracajú. Faktom však je, že bez manipulácie nevedia vysvetliť niektoré spoločenské javy. Príkladom môže byť nezvyšovanie sa ceny zlata, pri rozsiahlych zásahoch centrálnych bánk. Ako sme písali, rast ceny zlata nie je vo frakčnom finančnom systéme nevyhnutný.

Ťažobné spoločnosti

Manipuláciu cien drahých kovov (len smerom nižšie) „milujú“ ťažobné spoločnosti. A prečo by aj nie. Obviňujú manipuláciu zo znižovania ceny toho, čo ťažia. Zápasia pritom mnohokrát s vysokými dlhmi a nerentabilnou ťažbou – zlým podnikateľským plánom. Nuž, ale o tom je presne podnikanie. Výslednú cenu na trhu nikto negarantuje – iba ak v socializme. Samozrejme je téma manipulácie emotívne podfarbená príbehmi krachujúcich malých ťažiarov v rozvojových krajinách. Ak v tomto niekoho obviňovať, mali by to byť centrálni plánovači, ktorí vysielajú týmto ľuďom zlé signály napr. v podobe nízkych úrokových sadzieb, či miestnych regulácií – nie market makri cien zlata a striebra.gold_bar

Špekulanti

Manipuláciu cien drahých kovov „milujú“ samozrejme špekulanti a obchodníci, ktorí majú zväčša uzavreté stávky opačne, ako sa vyvíja trh. Je zarážajúce, že so všetkými svojimi znalosťami o tom, ako je trh manipulovaný, nie sú miliardári. Dané znalosti predsa stačí zobchodovať a zarobiť. Pri nich je zaujímavým paradoxom to, že im nejde o vlastnenie drahého kovu, ale o zisk v dolároch. Nekupujú drahý kov z hľadiska nejakej poistky voči systému, ale ako komoditu, s ktorou špekulujú. Absolútne nič proti tomu nemám, len na to upozorňujem potenciálneho čitateľa, ktorý teóriám verí.

Niektorí predavači zlata

Tému manipulácie „zbožňujú“ niektorí (nie všetci) retailoví predajci drahých kovov. Ich obchodná taktika je väčšinou založená na fakte, že zlato musí z nominálneho hľadiska rásť. Ak náhodou nerastie, tak je za tým manipulácia. Ak rastie, tak je samozrejme všetko v poriadku, lebo sa im lepšie predáva. Ľudia si potom kupujú drahý kov nie z cieľom dosiahnutia určitej formy poistky a nezávislosti od súčasného finančného systému, ale z dôvodu zbohatnutia v dolároch a eurách, o ktorých im tí istí predajci v ďalšej vete budú tvrdiť, že dolár a euro nebude mať žiadnu hodnotu.

Všeobecne sa dá povedať, že teóriu manipulácie cien drahých kovov milujú tí, ktorým nevychádzajú niektoré predpoklady, ktoré o trhoch majú. Téma manipulácie cien drahých kovov však nie je čierno biela téma. Existuje, avšak nie tak, ako ju popisujú mnohí blogeri a komentátori. O manipulácii cien zlata a striebra rovnako píšem vo svojej knihe „Mrcha“ zlato.

Tento text vychádza z aktuálnych obvinení o manipulácii, ktoré sa objavujú napr. na zerohedge, silverdoctors, butlerresearach, goldsilver, KWN a knihy prof. Markham, J.M. Law Enforcement and the History of Financial Manipulation.

Ak sa Vám článok páči, zdieľajte; alebo komentujte na facebooku viagold.

Tagged

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →