Manipulácia cien

Všetky finančné trhy sú manipulované – časť 5.: Všetkých pozatvárať – špekulantov i market makrov!

Pocit manipulácie s cenami zlata a striebra získajú mnohí pri pohľade na pôsobenie tzv. bullion bánk. Konšpiračné teórie veľmi radi poukazujú práve týmto smerom; banky majú byť sluhovia elít, či centrálnych bánk, či Rockefelerovcov alebo už kohokoľvek.

Bezpochyby nadpriemerne zarábajú na súčasnom finančnom systéme a pre väčšinu obyvateľstva západného sveta je nemožné zaobísť sa bez bánk – väčšina obyvateľstva totižto neobjavila ešte bitcoin, ktorý vytvára finančnému sektoru veľmi zmysluplnú konkurenciu práve v oblasti presunu peňazí. Banky sú však dôležité inštitúcie – o ich význame píšem napr. v knihe „Mrcha“ zlato.

Market makri

Na trhu so zlatom a striebrom pôsobia tzv. bullion banky – market makri. Ako napovedá názov – tvorcovia trhu. Tí majú významný prístup k zdrojov (dolárom) i k podkladovej komodite. Na základe toho vedia vytvárať trh pre špekulantov. Majú rovnako špecifické postavenie – vedia byť na oboch stranách trhu. Môžu vytvárať pozície aj ako stávku na rast ceny a aj ako stávku na pokles ceny. Práve toto postavenie umožňuje indiferenciu voči cene. Je im jedno, či je cena vyššie alebo nižšie. Dôležitý je pre nich tzv. spread; ideálne aj na rôznych trhoch – spot, fix, futures, options a to aj na geograficky rozdielnych trhoch.

Špekulanti

Potom na trhu pôsobí špekulant. Čo robí – ako napovedá názov špekuluje – či cena podkladovej komodity vzrastie alebo stúpne. Ak sa trafí, zarobí. Ak nie, prerobí. Svoje pozície samozrejme aj hedžuje a rovnako ako market maker aj cez iné druhy trhov a aj pri geograficky rozdielnych trhoch. To znamená, že ak aj na trhu s drahými kovmi prerobí, na iných trhoch zarobí.  spekulant

Čo robia daní hráči na trhu, pričom len nasledujú svoje individuálne záujmy v podobe zisku? Špekulanti neustále akoby nahlodávajú situáciu na trhu. V princípe sa svojou činnosťou pýtajú na to, či je dostatok komodity (cena by vtedy mala klesať) alebo naopak je jej nedostatok (cena by mala vtedy rásť). Pri zlate a striebre, ktorých je na skladoch dostatok, sa skôr pýtajú na to, či investori veria a lebo neveria zlatu/striebru ako poistke voči finančnému systému. Robia to zvyčajne na tzv. páku – samozrejme veľmi rizikové obchodovanie.

Čo robia market makri?

Nuž tí naopak voči tomuto konaniu vyrovnávajú trh. Ak ho špekulanti posunú „zle“, vrátia ho spať. Ak je napr. cena vyššie ako by mala byť, začínajú zháňať zlato. Ak ho zoženú, znamená to, že je ho dostatok (vrátia cenu späť) a ak je to naopak (potvrdia správny odhad špekulantov). Ako? Naskladňujú alebo vyskladňujú kov zo svojich skladov, požičiavajú si kov, kupujú / predávajú ho  a pod.. Market makri musia byť samozrejme nenávidení tými, ktorí chcú neprimerane vyššiu cenu komodity – v prípade zlata a striebra sú to hlavne ťažobné spoločnosti alebo špekulanti, ktorým inak nejde vôbec o držanie zlata a striebra, ale o zarábanie v dolároch. Trh však nie je o tom, že niekto garantuje vyššiu cenu. Trh je o hľadaní správnej ceny. A to aj market makri na konci dňa robia. Samozrejme sa môžeme hádať o tom, do akej miery im v tomto konaní „pomáhajú“ centrálne banky. Pri zlate je táto pravdepodobnosť vysoká. Striebro však centrálne banky nemajú. Môžu ho ovplyvňovať len sprostredkovane, ako každý iný trh a to lacným kapitálom. Práve toto konanie môžeme považovať za manipuláciu. Nie pôsobenie market makrov, ktorí práve naopak na trhu zabezpečujú to, aby nemal nikto príliš dominantné postavenie – napr. špekulanti, ťažobné spoločnosti, ale ani spotrebitelia. Špekulanti a ťažobné spoločnosti inak v nedávnom období bullion banky žalovali z manipulácie cien. Písali sme o tom, že to nie je také čiernobiele.

Nezatvárajme nikoho.

Obaja aktéri sú pre trh potrební. To, že Vám nesedí akurátna alebo ostatná cena zlata a striebra, ešte neznamená, že je celý svet manipulovaný. O manipulácii cien zlata a striebra píšem aj vo svojej knihe „Mrcha“ zlato.

Tento text vychádza z aktuálnych obvinení o manipulácii, ktoré sa objavujú napr. na zerohedge, silverdoctors, butlerresearach, goldsilver, KWN a knihy prof. Markham, J.M. Law Enforcement and the History of Financial Manipulation.

Ak sa Vám článok páči, zdieľajte; alebo komentujte na facebooku viagold.

Tagged

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →