Manipulácia cien, Striebro, Zlato

Víťazstvo konšpiračných teórií o manipulácií cien drahých kovov.

Ostatné rozhodnutie Deutsche Bank (DB), ktorá sa borí s viac ako 6000 právnych sporov, o dohode o vyrovnaní sa a zaplatení 38 miliónovej pokuty za údajnú manipuláciu s cenami striebra, sa javí ako jasný dôkaz pre konšpiračných teoretikov. Tí už dlhodobo poukazujú na údajnú manipuláciu s cenami drahých  kovov. Tá mala stáť aj napr. za pádom cien zlata z úrovní 1920 USD (2012) až na 1050 USD (2015). Takže ako to je ?

Po prvé- rozlišujme viaceré druhy manipulácie

Je nutné rozlišovať viaceré druhy manipulácie. O tej, ku ktorej sa „priznáva“ DB píšeme už dlhšie a sledujeme jej vývoj. Na Viagold.sk v tomto prípade skôr hovoríme o neetickom správaní sa sprostredkovateľov obchodov – bánk. Môžeme samozrejme dané správanie nazvať aj manipulácia, len potom daný pojem nemôžeme spájať s inými údajnými praktikami bánk, z ktorých sú rovnako obviňované. Toto neetické správanie vyzerá byť skutočnosťou. Banky mali zneužívať informácie, ktoré majú o trhu a klamať svojich klientov. Mali pôsobiť v ich neprospech. V čase fixácie cien sa mohli obohacovať na úkor klientov a aktuálneho pohybu trhu. Áno, nekalá praktika.

Banky sú aj dôležité

Aby sme boli aj objektívny, na malú obhajobu bánk treba povedať, že pôsobia v extrémne silne regulovanom prostredí. Neporušiť nejaké nariadenie je niekedy aj nemožné. Aj preto mnohé produkty, ktoré ponúkajú, napr. ETF v zlate, či striebre, majú také komplikované právne pozadie (obchodné podmienky), že investovať do daných produktov mi príde niekedy ako čistý hazard. Druhý argument na ich obhajobu by mohol byť ten, že tieto banky sú tvorcovia trhu. A ako tvorcovia trhu (market makers) majú prístup k informáciám o trhu, ktoré nemajú práve špekulanti – väčšinou obchodníci na futures trhu. „Vypáliť“ rybník špekulantom je potom „hračkou“. Avšak to vyplýva z ich postavenia, ktoré je pre celý priemysel okolo drahých kovov potrebné. Predstaviť si trh bez fixácia cien je len veľmi ťažké a skutočne fixáciu cien využívajú mnohí díleri, ťažobné spoločnosti a ďalší účastníci tohto trhu.

Nie je manipulácia ako manipulácia

Vidíme teda pred sebou jasný dôkaz aj o tom, že tieto banky dokázali stlačiť cenu zlata z 1920 USD na 1050 USD, či striebra z 50 USD na 13 USD? Tu teória hovorí o tom, že banky tlačia cenu dole, aby mohli nakúpiť lacnejšie drahé kovy – fyzicky. Údajne sa hrajú s tzv. „papierovým trhom“, kde tlačia cenu dole a potom nakupujú fyzický kov. Lebo predsa o fyzickú držbu kovu ide. Teória zároveň hovorí, že kým si bohatí tohto sveta nenakúpia dosť zlata a striebra (lacno), nebudeme mať vyššie ceny. Máme tu totižto tlačenie peňazí centrálnymi bankami a predsa cena žltého a sivého kovu má byť už úplne niekde inde. Bohatí to vedia a preto manipulujú cenu, aby mohli nakúpiť ešte za „lacno“.manipulacia

Existuje viacero dôvodov prečo je dané tvrdenie mimo. Spomeniem však ten najjednoduchší. V prípade, že by všetci investori chceli držať žltý alebo sivý kov, či už sú to Číňania, Rusi, malí investori, či ktokoľvek, veľké banky by vedeli pohnúť trhom len čiastočne a vlastne len minimálne. To, že sme však svedkami pádu cien, znamená len jedno. Na trh sa dostáva fyzické zlato aj pri jeho nižších cenách. To znamená, že ho niekto predáva. A predáva ho aj s vedomím, že centrálne banky tlačia čoraz viac a viac peňazí do ekonomiky. Týmto investorom nejde totižto o držanie zlata ako poistky, ale o zarobení dolárov pri špekulácií na zlate. Nikto ich totižto nenúti predávať. Už len z tohto dôvodu nemôžeme hovoriť v tomto prípade o manipulácií cien a daná teória nesedí. To sa môže samozrejme hocikedy v budúcnosti zmeniť, avšak teória o tom, že veľké banky sú celé žhavé tlačiť trh nižšie, len aby nakúpili fyzický kov lacnejšie, nie je ten pravý dôvod. Samozrejme existuje jeden hráč, ktorý by chcel mať cenu zlata nízko. A to sú centrálne banky. A tie na trhu intervenujú. To vieme. A jedine tie, je možné keď tak upodozrievať z manipulácie cien.

O ostatných argumentoch a popisoch manipulácii cien s drahými kovmi píšem aj v mojej novej knihe „Mrcha“ zlato. Zlato môžete mať v obľube aj bez konšpiračných teórií.

Tagged , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →