Zlato

Veríme v zlato! Zlato uchováva hodnotu bohatstva.

In Gold We Trust“ (Veríme v zlato) je 120 stránková publikácia z dielne analytikov Erste Group, ktorá hodnotí investovanie do zlata z rôznych uhlov pohľadu. Ako sa píše v štúdii: „Veríme, že zlato je zrozumiteľné, cenovo dostupné, časom otestované a spoľahlivé aktívum vhodné na to, aby bol jeho vlastník ochránený pred významným rizikom, ktorému dnes čelíme“. Preto sme sa na stránkach UPNER.COM rozhodli priniesť najdôležitejšie argumenty a najdôležitejšie odkazy z tejto štúdie. Tento týždeň pár úvodných informácií o tom, že zlato dokáž zachovať hodnotu Vášho bohatstva.

Súčasný systém nekrytých mien oslavuje 15.8.2011 svojich 40 rokov existencie. Pred 40 rokmi sa dolár oficiálne vyviazal zo zlatého štandardu. Zlato bolo počas týchto rokov degradované na klasickú komoditu. Avšak jeho čas ako rezervnej meny sa pomaly vracia. Dodnes je obchodované viacerými bankami ako mena a nie komodita a stále je vlastnené viacerými centrálnymi bankami.

Zároveň sme svedkami negatívnych úrokových mier na amerických, švajčiarskych, či nemeckých dlhopisoch. To nezanemená nič inšie len to, že tieto investičné nástroje prinášajú investorom v inflačnom prostredí reálnu stratu a že v prostredí negatívnych úrokových mier, prevzali tieto štáty na seba zodpovednosť udržania hodnoty investovaného kapitálu, resp. z investorov sa stali takpovediac sporitelia.

Aj keď si investori myslia, že sa jedná o bezpečné investície, zásadnou otázkou bude, či dokážu v súčasnom prostredí udržať tieto investície do dlhopisov pre nich reálnu hodnotu. Naopak zlato, je v čase chaosu jedným z aktív, o ktorom je možné povedať, že dokáže skutočne uchovať hodnotu nadobudnutého bohatstva. Ako si teda zlato viedlo v ostatnom období?

Tak ako centrálne banky sveta zvyšujú monetárnu bázu, tak sa v podstate darí i zlatu. Od roku 2000 sa podarilo centrálnym bankám zvýšiť monetárnu bázu v priemere o 15,2 % ročne. Len od roku 2007 do roku 2012 sa súvahy 4 najdôležitejších centrálnych bánk sveta zväčšili z 3500 biliónov USD na 9000 biliónov USD. Nasledujúci obrázok znázorňuje nárast súvah centrálnych bánk od roku 2007 do mája 2012:

A ako sa viedlo samotným menám týchto bánk? Ako sme sa zbavili zlatého štandardu tak USD, Britská libra a Euro (predtým Marka) stratili od roku 1971 viac ako 98% svojej kúpnej sily. Toto je rovnako jedným z dôkazov o tom, ako zlato uchováva hodnotu nadobudnutého bohatstva. Nasledujúci graf znázorňuje aké množstvo zlata sa dá kúpiť za jednotku danej meny:

Ďalším dôkazom zachovania hodnoty bohatstva prostredníctvom zlata môže zobrazovať porovnanie toho akú má kúpnu silu unca zlata a akú kúpnu silu má naproti tomu americký dolár v porovnaní voči rope. Z grafu je možné vidieť, že cena ropy vyjadrená v zlate je plus-mínus stabilná. Naopak kúpna sila doláru klesla voči rope klesla rovnako ako pri zlato približne o 98 % oproti roku 1971.

O tom, či zlato uchováva v ostatnej dobe hodnotu Vášho majetku sa dá presvedčiť i z tabuľky nižšie, ktorá zobrazuje výkonnosť zlata v 9 najdôležitejších menách sveta za ostatných 11 celých a kúsok roka 2012, ktorú pravidelne zostavuje James Turk a identickú tabuľku nájdete i na stránke GoldPrice.ORG, kde je zobrazená i výkonnosť striebra voči týmto 9 najdôležitejším menám sveta za ostatných 12 rokov.

Výsledok je zjavný. Zlato sa zatiaľ oplatilo. Oplatí sa aj v budúcnosti? Uvidíte v ďalšom pokračovaní.

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Spracoval podľa zdroja Matúš Pošvanc

Tagged , , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár