Prehľad týždňa

Upner report 42/2012

Zlato a striebro sú stále vo fáze korekcie. Švajčiarsko možno predstaví zlatú mincu ako legálne platidlo. Švajčiarska armáda je pripravená. Mario Draghi sa bude možno s každým bozkávať.

Začiatkom týždňa sa zlato obchodovalo okolo hranice 1737 USD a striebro 32,7 USD. Tento týždeň to na oboch kovoch vyzeralo podobne ako ten minulý týždeň – výsledkom je korekcia. V pondelok boli ceny oboch kovov stlačené dole, ale v ostatných dňoch opäť pomaly stúpali a dosahovali úrovne okolo 1750 USD na zlate a 33 USD na striebre. V piatok však prišiel opätovný výpredaj behom 30 minút; zlato bolo dole o 20 USD a striebro o 40 centov.

Zlato uzavrelo nakoniec o 33,8 USD nižšie ako minulý týždeň (1720,5) a striebro bolo na tom podobne a uzavrelo na úrovni 32,07 USD, čo bolo o 1,41 USD menej oproti minulému týždňu. Pomer ceny zlata a striebra je na úrovni 53,65 (t.j. za gram zlata by ste si kúpili 53,65 gramu striebra; minulý týždeň to bolo 52,4). Striebru sa teda darilo menej ako zlatu, čo je v súlade s názorom, že striebro bude korekciou postihnuté viac ako žltý kov.

Počas týždňa sa neudialo nič zásadné. Utorňajší rast cien kovov bol pravdepodobne spojený s oslabením dolárového indexu. V piatok sme čakali na závery EU summitu, ale ako obyčajne dôležité detaily si lídri nechali na rozhodnutie inokedy, aj keď kovy následne po summite poklesli.

Krátke pozície (stávka na pokles ceny) na COMEX-e sa zásadne nemenili, i keď mierne klesli a je vysoko pravdepodobné, že budú klesať i tento týždeň v kontexte ďalšieho poklesu cien. Faktom je, že pozície boli také koncentrované a rozsiahle, že pravdepodobnosť ďalšej korekcie nie je možné vylúčiť. Ale kto vie. Na trhu sa dejú i iné veci a hromadia sa rôzne, aj keď neoficiálne, správy. Podľa jedného londýnskeho obchodníkaexistuje príliš silný dopyt po fyzickom zlate.“ A podobnú situáciu opisuje na trhu so striebrom. Tam je rovnako silný dopyt po fyzických kovoch a “v prípade, že veľké banky, ktoré držiace krátke pozície na COMEX-e, uvidia nejakú veľkú objednávku, začnú okamžite uzatvárať svoje krátke pozície.“  Pokiaľ je to pravda, neznamená to nič inšie len to, že by sme veľkú korekciu zažiť nemali. Ako náhle totižto cena výraznejšie klesne, nákupcovia fyzických kovov budú viac než radi, že sa môžu zbavovať svojich dolárov. Otázkou však ostáva, či a ako komplikovane sa dostanú k svojmu tovaru. Čím náročnejšie to bude, tým pôjde cena kovov vyššie.

Aj keď sme v korekcii, z dlhodobého hľadiska by mala cena kovov stúpať. Primárne je to spojené s tlačením peňazí, dlhmi vlád, či slabými ekonomickými dátami.

Prehľad cien zlata a striebra v USD za ostatné obdobie:

Zdroj: upner.com, kitco.com

Správy zo sveta: zlata a striebra

Centrálna banka Vietnamu sa snaží získať zlato, ktoré vlastnia jej obyvatelia, avšak stále nie je veľmi úspešná. Vietnamci sú totižto voči zlato pozitívne naladení, vzhľadom na vysokú mieru inflácie v krajine. Predpokladá sa, že vietnamské domácnosti držia až 400 ton zlata. Centrálna banka už zakázala bankám prijímať vklady v zlate a snaží sa vymeniť zlato obyvateľstva za certifikáty, ktoré by boli následne obchodovateľné. Ale vyzerá to, že Vietnamci sú si vedomí faktu, že táto výmena nemá nič spoločné so zlepšením ich životných podmienok. Dopadom týchto prohibičných aktivít je len to, že cena zlata je vo Vietname o 152 USD vyššia ako globálna cena zlata.

Austrálska mincovňa Perth Mint oznámila, že predaj striebra vzrástol o 269% oproti minulému mesiacu na 1 251 580 uncí a predaj zlata vzrástol o 118% na 81 095 uncí. Podobná situácia je tiež v americkej mincovni. Časť produkcie pravdepodobne miery do Číny, pretože export zlata z Austrálie do Číny vzrástol za ostatných 8 mesiacov o 900% v celkovej výške 4,1 mld. USD.

Centrálna banka Mexika je prvou centrálnou bankou, ktorá odhalila kde uchováva svoje zlato. Mexiko má približne 126 ton zlata, pričom až 95 % z neho je uschovaného v Anglicku, 4% v Mexiku a 1% v USA. To, že v Anglicku zlato je, spochybňovať netreba. Otázka však ostáva, či ho Angličania nepoužívajú vo swapových obchodoch alebo ho ďalej nepožičiavajú.

Podľa Deutsche Bank robí kríza v EU z Ázie veľmi dobrú destináciu pre uskladnenie zlata. Najlepším prístavom je Singapure. Hlavným dôvodom európskych investorov je obava z krachu bánk v eurozóne. Avšak podobné obavy majú i bohatí Číňania, ktorí rovnako hľadajú možnosti diverzifikácie svojich zásob zlata mimo hraníc Číny.

Podľa Egona von Greyerz to vyzerá,  že Švajčiarsko bude mať paralelnú menu vo forme zlatej mince. Potenciálny úspech iniciatívy je založený na fakte, že Švajčiarsko bolo vždy pozitívne naladené na zlato. A nie je to jediná iniciatíva. Ďalšia sa snaží o krytie švajčiarskeho franku zlatom do výšky 20%. Áno Švajčiarsko bude krajinou, kde sa nemusíte obávať skladovať svoje zlato z dôvodu jeho potenciálneho znárodnenia.

 

Dianie, ktoré nás ovplyvňuje

Najdôležitejšou témou týždňa bol 20-ty proti – krízový EU summit. Ako obyčajne sa lídri dohodli, že o dôležitých otázkach a detailoch sa ešte len dohodnú. No nevyzerá to na jednotné názory. Stačí porovnať euro prezidenta Rumpoya s kancelárkou Merkelovou. Rumpoy sa vyjadril, že „bankový dohľad a možnosť priamej záchrany bánk môže pravdepodobne efektívne fungovať začiatkom roku 2013,“ načo Merkelová povedala, že „stále existujú komplikované otázky, ktoré je nutné vyriešiť a uvidíme v decembri, či sa nám to podarí alebo nie.“ Ako obyčajne si teda môžete vybrať. Faktom však ostáva, že Nemci majú problém s priamoou rekapitalizáciou bánk zo záchranného fondu. A je to logické a tu je treba s nimi súhlasiť. Je o niečo lepšie, ak nám ako akcionárom ESM dlží za pôžičku krajina, ako nejaká súkromná inštitúcia. Vyzerá to však na nejaký kompromis. Ten bude asi o tom, že priama záchrana bánk sa použije len v budúcnosti a nebude použitá na už existujúce a vytvorené dlhy.

Čo iné sa na summite dialo? Gréci boli pochválení, že si pripravili rozpočet, ktorý má byť v pluse (bez započítania dlhovej služby). Vyzerá to, že sa ich odchod nechystá a skôr sa chystá ďalšia tranža bez ohľadu na to, čo povie Troika. To v princípe i nepriamo potvrdil i nemecký minister financií minulý týždeň, keď vyhlásil, že Grécko neskrachuje (akoby sa to už nestalo) a že o Grexite sa neuvažuje.

Španielsky premiér Rajoy nečelil údajne žiadnemu nátlaku na požiadanie o pomoc a vraj, ak by aj nejaký tlak bol, určite by sa ním neriadil. To si myslím, že je pravda. Španielsko je totižto už skoro na kolenách a bude len rado ak pomoc vypýta. Podľa niektorých zdrojov sa tak stane už v Novembri. Má to niekoľko dôvodov. Prvým je, že krajina má dostatok peňazí do konca októbra a druhý dôvod je, že Nemci, Fíni a Holanďania musia predstúpiť pred parlament so schválením pomoci, čo je jednoduchšie urobiť naraz pre Grécko, Cyprus i Španielsko.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble sa snaží vyriešiť krízu raz a navždy. Navrhol zriadiť pozíciu EU komisára pre ekonomiku a menu (osobne si myslím, že by chcel byť prvým kandidátom), ktorý by kontroloval rozpočty všetkých euro-krajín a ak by sa mu niečo nepozdávalo, dal by ich prepracovať. Zároveň navrhuje pre komisára vysokú mieru nezávislosti. Takže opäť jedno so skvelých riešení, ktoré prinesie viac centralizácie, viac koncentrácie moci, nový úrad a verejných pracovníkov. Ale ľudia takto žijú už 5000 rokov, takže sa nie je čomu čudovať.

Francúzsko začína čoraz viac pripomínať „skvelé“ socialistické  časy. A vôbec nie je to kvôli tomu, že zaviedli úžasnú 75 % daň. Hollande sa snaží naplniť svoje predvolebné sľuby a ide znižovať veľkosť spotreby energie v krajine. Tým najlepším spôsobom. Vláda navrhuje, že domácnosti budú platiť svoje účty na základe príjmov, veku a klímy a zároveň sa majú aplikovať rôzne odmeny a penalizácie pre tých, ktorí buď šetria, lebo majú reguláciou určenú nadspotrebu. Paradoxne zákon zatiaľ neprešiel kvôli francúzskym komunistom. Ale myslím, že to nepotrebuje komentár.

Prvé lastovičky krízy v Taliansku sa začínajú objavovať čoraz častejšie. Moody´s znížila rating najstaršej banke sveta Monte dei Paschi di Siena o dva stupne na Ba2 z Baa3, ako dôsledok toho, že banka nenavýšila svoj základný kapitál a bude potrebovať pomoc vlády. Myslím, že týchto talianskych lastovičiek bude čoraz viac a viac.

Medzičasom sa švajčiarska armáda pripravuje na potenciálne nepokoje a vlnu prisťahovalcov z EU. Švajčiarsky minister obrany povedal, že vzhľadom na finančnú krízu sa dá očakávať eskalácia napätia a nie je vylúčené, že krajina bude potrebovať pomoc armády.

Čína oznámila, že jej rast HDP za 3 kvartál bol 7.4%, čo je presne rovnako, ako bol odhad. Priemyselná produkcia rovnako rástla a to až vo výške 9,2% a dokonca maloobchodný predaj rástol až 14,2%. Predstavitelia Číny veria, že plánovaný 7,5% rast v tomto roku je z tohto hľadiska dosiahnuteľný. Jediným problémom je, že nejako k tomu nesedia čísla o spotrebe elektriny, ktorej spotreba poklesla o 2,9%. Skôr to naznačuje, že rast bude niekde nižšie, ako je oslavovaných 7,4%.

A najlepšie na koniec. Mario Draghi si najal sympatickú Christine Claire Graeff (39) ako riaditeľku komunikácie. Bude mu pomáhať s komunikáciou jeho vízií, politík a pravdepodobne i v oblasti medziľudskej komunikácie, pretože je to bývala špecialistka na bozkávanie sa v úradnom styku. Ale moc mu to asi nepomôže voči jeho rivalovi Nemcovi Jensovu Weidmannovi z Budesbanky. Podľa jeho poradkyne sú Nemci v oblasti bozkávania sa  v úradnom styku veľmi chladní.

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte  a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Matúš Pošvanc

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár