Prehľad týždňa

Upner report 39/2012

Zlato a striebro toho tento týždeň veľa neurobilo. Falošné tehly na Manhatane. Deutsche Bank má rada zlato. Španielsko v chaose. Hilary Clintonová má skvelé nápady.

Na začiatku týždňa sa zlato a striebro obchodovali na úrovni 1764 USD a 33,95 USD za uncu. Počas prvých dní sa s cenou oboch drahých kovoch nič nedialo. Významný posun na cene nastal až vo štvrtok (+24 USD zlato a +0,67 USD striebro). Zlato uzavrelo na úrovni 1771,1 USD za uncu, čo bolo o 1,9 USD menej ako minulý týždeň. Striebro uzavrelo na úrovni 34,49 USD za uncu, skoro na rovnakej cene ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra je na úrovni 51,35 (t.j. za gram zlata by ste si kúpili 51,35 gramu striebra; minulý týždeň to bolo 51,36). Počas prvých troch dní týždňa síce drahé kovy cenovo ani neposkočili, ani nestratili, veľkosť obchodovania však bola značne veľká, čo opäť indikuje pôsobenie elektronických HFT algoritmov. Pokiaľ ste sledovali cez týždeň trh, tak sa viac krát opakoval podobný scenár, kedy sa cena vybrala smerom dole, avšak po dosiahnutí určitej hranice sa opäť odrazila a šla hore. Jedným z dôvodov volatility by mohol byť aj koniec mesiaca i kvartálu, kedy sa investori, či už s krátkymi (stávka na pokles) alebo dlhými pozíciami (stávka na rast), snažia dosiahnuť čo najlepšie výsledky a hýbu cenou. Vo štvrtok však cena reagovala s vysokou pravdepodobnosťou na zlé ukazovatele z ekonomiky USA (predpoklad poklesu rastu HDP, či viaceré indexy). A mimochodom, zlato dosiahlo v ten deň nový cenový rekord v eurách a švajčiarskych frankoch.

Tak, ako sme písali minulý týždeň, množstvo koncentrovaných krátkych pozícií sa na COMEX-e nezmenilo. Podľa analytika Teda Butlera sme dnes v pozícií, ktorá indikuje určitý výpredaj a pokles ceny. Uvidíme. Takže, ak budeme svedkami korekcie, nebuďte prekvapení. Ostáva len hádať, ako hlboká korekcia by mohla byť a pri akej cene sa zastaví v tomto pro-rastovom období rozsiahlych zásahov centrálnych bánk. Sme však v tak neistej dobe, že naozaj nevedno, čo sa stane.

Avšak vzhľadom na to, že sa z ekonomického hľadiska nič nezmenilo, rast na cenách drahých kovov je z dlhšej perspektívy nezastaviteľný. Takže ak investujete v dlhodobom horizonte a príde korekcia, považujte ju skôr za príležitosť na kúpu, ako niečo iné.

Prehľad cien zlata a striebra v USD za ostatné obdobie:

Zdroj: upner.com, kitco.com

Správy zo sveta: zlata a striebra

Komisár Komisie pre komoditné obchodovanie (CFTC) Bart Chilton vyhlásil, v kontexte 4 ročného vyšetrovania manipulácie s cenou striebra, že “Rozhodnutie pripravujeme v najbližšej budúcnosti”. Rovnako vyhlásil, že je presvedčený, že niektoré ilegálne aktivity v tejto oblasti boli, ale nespresnil aké. Dodal tiež, že 12.10.2012 vstúpi do platnosti limit na umiestňovanie špekulatívnych pozícií na trhu. Myslím, že toto je deň, dokedy sa korekcia na drahých kovoch buď prejaví, alebo nie.

Pamätáte si z minulého týždňa „storku“ o tom, že na Manhattane predali falošnú 10 uncovú tehlu zlata z volfrámu. New York Post vypátral, že ich je už 10. Tieto 10 uncové tehly sú zároveň veľmi populárne medzi New Yorskými obchodníkmi, pričom údajne 4 z nich mal predávať známy ruský obchodník, za veľmi výhodných podmienok. Na predstavivosť. Unca volfrámu stojí cca. 1 USD a unca zlata cca. 1770 USD. Pre falšovateľa dobrý biznis. Preto buďte opatrní, čo kupujete a od koho. A ako vyzerá falošná tehla?

Zdroj: http://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user5/imageroot/2012/09/fake%20gold%203.jpg

Štrajky v Južnej Afrike môžu spôsobiť zníženie produkcie zlata až o 39%. Štrajkuje sa vo viacerých baniach, štrajky sú koordinované a hlavnou požiadavkou je zvýšenie platov. Pre ťažobné spoločnosti v krajine tak môže nastať situácia nielen rastúcich energetických nákladov, ale i mzdových nákladov na ťažbu. Osobne si myslím, že čiastočné obmedzenie produkcie, môže mať v dnešnom svete dopad na cenu. Prečo? Po prvé existujúce zásoby zlata sú v značnej miere dnes v tzv. „strong hands“; investorov, ktorí nie sú ochotní predať za súčasné ceny. Z toho dôvodu môže mať výpadok časti ročnej produkcie značný vplyv na cenu z dôvodu nedostatku reálneho kovu.

Pozitívne naladená na zlato je i najväčšia komerčná banka v Nemecku – Deutsche Bank. Jej analytici vidia rast ceny zlata na úroveň 2000 USD ako veľmi pravdepodobný. Tvrdia, že zlato by mohlo dokonca dosiahnuť hranicu 2960 USD, aby odzrkadľovalo nadmerné ohodnotenie indexu &P 500. Ich analytici Daniel Brebner a Xiao Fu zároveň argumentujú, že Zlatý štandard je reálnou záležitosťou. Hlavným dopadom jeho znovuzavedenia by bola zmena správania sa vlád, ktoré dnes riešia svoje problémy daňami, reguláciami a zadlžovaním. Nemyslia si zároveň, že je nejaký nedostatok zlata. To je skôr otázka jeho precenenia. A voči deflačnému argumentu hovoria, že „periodické preceňovanie zlata je jednou z možností riešenia tohto problému … tým pádom nízky rast vyjadrený v zlate by mohol byť kompenzovaný precenením samotného kovu, keby sme chceli zabrániť deflačným tlakom v ekonomike.“

Dianie, ktoré nás ovplyvňuje

ESM by mal byť navýšený až na 2 bilióny euro zaznelo ešte koncom minulého týždňa z Bruselu. Ale už v pondelok prišlo chladné nemecké „Nein“ a nemecké Ministerstvo financií sa nechalo počuť, že „Nateraz nie je možné hovoriť o číslach. Je to skôr abstraktné číslo.“ Zdá sa mi, že všetky bruselské plány sú poznačené malou chybou. Nemci nie sú pripravení zachraňovať Španielsko a Taliansko naraz. A veru Španielsko bude potrebovať pomoc veľmi skoro, nech si hovorí kto chce, čo chce.

Posledné štatistiky napríklad ukazujú, že HDP Španielska sa prepadáva a tomu, že by HDP malo klesnúť budúci rok len o 0,5% dokonca po zavedení nových daní, neverí už asi nikto. Skôr sa prepadne o 1,5% podľa Standard & Poors. Ratingová agentúra Egan Jones už znížila krajine rating z CC+ na CC, s negatívnym výhľadom, takže náklady na obsluhu dlhu skôr, či neskôr, krajine porastú. Hoci Španielsko predstavilo úsporné opatrenia, sú len vo výške 7,5 mld. €, čo je 0,75% ich HDP. A stále nie je jasné, či sa im nejaké úspory presadiť podarí, pretože ulica je značne nespokojná. Zároveň si krajina naplánovala vybrať budúci rok o 3,8% viac na daniach. Jediná otázka ostáva, či sa jej to podarí pri klesajúcom HDP. Vďaka Bohu idú Španieli vytvoriť nový rozpočtový úrad, ktorý má držať rozpočet na uzde. Áno! Nový úrad, alebo zriadenie komisie vždy pomôže! Všetci môžu byť hneď pokojnejší. No a ďalej je vysoko pravdepodobné, že odliv depozitov zo španielskych bánk bude pokračovať, pričom som ešte teda nespomenul bublinu na trhu z nehnuteľnosťami a významnú expozíciu bánk na tomto trhu. A stále nesmieme zabúdať na októbrové regionálne voľby a separatistické tendencie Katalánska, ktorému sa už vyhráža španielska armáda z vlastizrady. Pozor Španielsko stále nie je postihnuté krízou ako Grécko. Takže keď ste si mysleli, že v Grécku je chaos, počkajme na Španielsko. To predefinuje význam slova „chaos“ určite.

Veľká Británia bude mať pravdepodobne vyšší rozpočtový deficit ako Grécko. Podľa analytikov Morgan Stanley bude mať krajina až 7,8% rozpočtový deficit v roku 2013-14. Agentúra Fitch zároveň pohrozila krajine, že zníži jej rating z AAA, kvôli „slabému rastu a nízkym rozpočtovým príjmom v roku 2012“.

Nemci zároveň strácajú svoj optimizmus. Index IFO, ktorý je jedným z najuznávanejších indikátorov ekonomickej aktivity v krajine indikuje, že nemeckí podnikatelia ostávajú skeptickí voči nemeckej ekonomike a podnikateľskému prostrediu. Nemecko bolo doteraz akoby mimo finančnej krízy, avšak klesajúce objednávky od európskych partnerov sa už v ich ekonomike prejavujú. Toto nie je dobrá správa hlavne pre Slovensko.

Zisky čínskych industriálnych podnikov klesli po piaty krát v roku a to o 6,2%, čo je najväčší pokles v tomto roku. Je za tým pokles cien, rast nákladov a nižší dopyt. To, čo by nikto nečakal sa stalo skutočnosťou. Jedno z najbohatších miest Dongguan v Číne je pred krachom. Čelí bankrotu, kvôli tomu, že až 60% jeho miestnych častí je v deficite, kvôli volebnému systému. Väčšina starostov miestnych častí totižto sľubovala svojim voličom za ich hlasy priame platby, ktoré boli financované následne z miestnych rozpočtov. Také malé kupovanie hlasíkov. Milovaná demokracia nejako v tej Číne nefunguje.

Hilary Clintonová dostala geniálny nápad. Zdaniť bohatých ľudí. To, teda nie je až tak inovatívne, kedy nedodala, že na celom svete. Geniálne a jednoduché. Vyzerá to, že nový cieľ americkej zahraničnej politiky je už nastavený. Ostáva len dúfať, že nebude presadzovaný silou. Prezident San Franciského FED-u John Williams povedal, že ak ekonomika nezareaguje na najnovší plán kupovania hypotekárnych dlhopisov a dlhodobého dlhu krajiny, tak program rozšíria o nákupy štátnych pokladničných poukážok, hypotekárnych cenných papierov a dlhu agentúr Freddie Mac a Fannie May. Vyzerá to, že raz bude všetko na svete na súvahe centrálnych bánk. Čo potom? No potom už nič. Radšej si bežte kúpiť iPhone a najlepšie na dlh. Treba sa zaradiť do amerického klubu a byť trendy. Ale pokiaľ by ste chceli byť skutočne trendy, treba si kúpiť zlatý iPhone5. Ale buďte rýchly, majú len 100 kusov:

Matúš Pošvanc

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár