Prehľad týždňa

Upner report 38/2012

V princípe pokojný týždeň na zlate a striebre. Mať v banke 200 USD a predsa byť bohatý? Monty len vtipkoval. Strach Nemcov. Čína chce použiť nové zbrane hromadného ničenia.

Zlato a striebro sa obchodovalo na začiatku týždňa okolo 1762 USD a 34,2 USD. To, čo drahé kovy stratili pri pondelkovom obchodovaní, získali späť v utorok. A podobný vzorec sa opakoval počas celého týždňa. Pokiaľ niekto čakal, že koncom týždňa opäť ceny vyletia, asi sa sklamal. Zlato uzavrelo na úrovni 1773 USD za uncu, čo bolo o 2,5 USD viac ako minulý týždeň. Striebro uzavrelo na úrovni 34,52 USD za uncu, čo bolo o 0,16 USD menej ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra je na úrovni 51,36 (t.j. za gram zlata by ste si kúpili 51,36 gramu striebra; minulý týždeň to bolo 51,05). Tento týždeň sa teda striebru nedarilo tak ako zlatu. Trh bol tento týždeň naozaj relatívne pokojný vzhľadom na pokles/rast ceny i keď objem obchodovania signalizoval značnú aktivitu algoritmických HFT. Takýto týždeň bol aj akceptovateľný po minulotýždňovom ohlásení QE3 zo strany FED-u a pozitívnej reakcii trhu na túto správu. To, čo možno stojí za zmienku je, že zlato uzatvorilo tzv. „Zlatý kríž” a čo sa týka striebra, vyzerá to, že sa mu to podarí onedlho. To znamená, že krátkodobý kĺzavý priemer (napr. 50 dňový) sa dostane na dlhodobý kĺzavý priemer (200 dňový). Pri zlate to znamená, že 50 dňový je na úrovni 1651 USD (1645 USD je 200 dňový). Pri striebre je 50 dňový na úrovni 29,86 USD (30,47 USD je 200 dňový). Z technického hľadiska to indikuje potenciál Ďalšieho rastu ceny drahých kovov. Ale buďme predsa len opatrní a nie moc optimistickí. A primárne to platí pri striebre. Prečo? Cena je dnes určovaná na COMEXe, kde má v súčasnosti rozsiahle krátke pozície (stavené na pokles ceny) JP Morgan (27% celého trhu) a spolu s ostatnými veľkými bankami majú až 53% všetkých krátkych pozícií. To môže mať len dve koncovky, ako hovorí Ted Butler. Buď sa zinscenuje pokles ceny, alebo veľké banky utrpia rozsiahle straty. Ja osobne mám pocit, že Ted Butler má stavené na prvú možnosť, ktorá sa už veľa krát opakovala. Druhá možnosť raz asi príde, ale nie je na programe dňa. Takže buďte opatrní s prílišným optimizmom. Ale ktovie na druhú stranu? Dnes žijeme v časoch, kedy veľké banky padajú ako hrušky zo stromu. Z väčšou istotu môžeme povedať len to, že z dlhodobého hľadiska sa fundamenty na drahých kovoch nemenia, tak ako sa nemení ani naša ekonomická realita. Ak teda investujete, robte to s dlhodobou perspektívou, aby ste neboli náhodou sklamaní.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien zlata a striebra v USD za ostatné obdobie:

Zdroj: upner.com, kitco.com

Správy zo sveta: zlata a striebra

Šťastný, nešťastný muž – Walter Smaszko, ktorý zomrel na infarkt v Nevade a mal len 200 USD na svojom bankovom účte. To by nebolo nič zaujímavé, ak by po ňom nenašli zlaté mince v hodnote približne 7 miliónov USD. Chlapík asi moc americkému doláru neveril. Či myslíte?

Ďalšia špeci správa je z New Yorku. Tam si obchodník so zlatom kúpil 10 uncovú zlatú tehlu, ktorá bola z volfrámu. Prečo práve z volfrámu? Volfrám má veľmi podobnú hustotu ako zlato a je ideálnym kovom na falšovanie zlata. Zaujímavosťou bolo, že obchodník kúpil tehlu od sprostredkovateľa, od ktorého už zlato kupoval. Myslím, že s podobnými správami sa budeme stretávať omnoho častejšie, tak ako sa falšovateľom čoraz viac oplatí falšovať zlato s rastom jeho ceny. Takže buďte opatrní od koho kupujete a čo kupujete (radšej menšie váhy, tie sa falšovať tak ľahko nedajú).

Chceli by ste dať svoje deti na štúdium na Harvard a umožniť im tak zarobiť pekné peniaze? Zabudnite na to. South Dakota School of Mines & Technology je určite lepšia. Prečo? Pretože máme už dekádu trvajúci býčí trh v komoditách a zároveň vyšší dopyt zo strany ťažobných spoločností po pracovnej sile v tejto oblasti. Mediánový plat po skončení školy v tomto odbore sa vyšplhal na 56 700 USD, pričom po Harvarde dostanú vaše deti „len“ 54 100 USD, avšak za štvornásobné školné. Ako sme už informovali pravidelného čitateľa upner.com v súčasnej dobe je pre ťažobné spoločnosti veľmi ťažké nájsť zručnú a vyškolenú pracovnú silu. Dôsledkom sú potom zvyšujúce sa náklady na mzdy v odvetví a celkové náklady na ťažbu. A pritom zručná a vyškolená pracovná sila je pre ťažobné spoločnosti kľúčovým faktorom ich ďalšieho rozvoja.

Centrálna banka Južnej Kórei kúpila koncom Júla 16 ton zlata. Podľa World Gold Council má Južná Korea ako štvrtá najväčšia ekonomika v Ázií už 70,4 ton zlata. Nie je to málo, ale ani veľa. Zlato tvorí totižto len 0,9% ich devízových rezerv.

Niektorí investori sú značne optimistickí ohľadne zlata. Napríklad Tom Fitzpatrick zo City Bank poskytol interview s niekoľkými analytickými grafmi, pri ktorých ukazuje dôležité méty pre drahé kovy. Hovorí, že pokiaľ zlato prekoná hranicu 1790 USD bude ďalej smerovať až do oblasti 2055 USD. Pri striebre je dokonca omnoho optimistickejší. Dôležitou hranicou je podľa neho 37,48 USD, čo bude pre striebro znamenať ďalší posun až k 50 USD. Viac vsádza na striebro, pretože po prekonaní úrovne 1790 USD pri zlate si podľa neho viacero investorov uvedomí, že akoby zmeškalo vlak a pôjdu radšej do striebra.

Dianie, ktoré nás ovplyvňuje

Pamätáte si ešte ten „vtip“, ktorý hovoril Máro Monty taliansky premiér, že kríza v Taliansku už čoskoro skončí? Pár týždňov dozadu! Realita ho však dobehla. Taliansko muselo oznámiť, že mení svoje predikcie. Po prvé, sa im zvýši rozpočtový deficit z 1,7% na 2,6%, po druhé im klesne HDP o 2,4% a dlh krajiny bude do konca roka 126,4% HDP. Taliani musia ďakovať ECB, inak by úroky ich 10-ročných dlhopisov dávno neboli 5 %.

A čo nového v Španielsku? „Španielsko zvažuje zmrazenie penzií a výdavkov a zároveň zvýšiť vek odchodu do dôchodku, aby naplnilo podmienky záchranného balíčka,“ povedali dobre informované zdroje. Dôchodkový vek by sa mal zvýšiť na 67 rokov počas nasledujúcich 15 rokov. Balíček opatrení by mal usporiť krajine až 4 mld. euro ročne. Treba mať na pamäti, že sú to všetko veľmi nepopulárne kroky, ktoré rozhnevajú už aj tak značne emotívnu ulicu. A masívne demonštrácie sú dnes v krajine populárne a vyzerá to, že situácia sa môže i zhoršiť po piatkovej schôdzke ministrov financií eurozóny na Cypre. Pozor, problémom nie je len ulica. Ale i medzi politikmi samotnými to vrie. Politici z Katalánska, jedného z najviac zadlžených regiónov v Španielsku, začali otvorene hovoriť o secesii, pretože Katalánsko nie je spokojné s prerozdeľovaním daní medzi ostatné regióny. Skepsa ohľadne španielskych úspor je preto na mieste. Uvidíme ako budú trhy reagovať, výnosy z dlhopisov boli ku koncu týždňa na úrovni  5,76 %.

Gréci chcú predať svoje lukratívne nehnuteľnosti v Londýne, Belehrade a na Cypre i s kráľovskými záhradami. Je to súčasť plánu privatizácie, ktorý by mal usporiť vláde značné finančné prostriedky. Medzičasom v Grécku začali štrajkovať i sudcovia ako súčasť štrajku vládnych zamestnancov. A čo je pozitívne? Grécku sa znížilo úročenie ich 10 ročných dlhopisov prvý krát od marca tohto roku pod 20%.

Po minulotýždňovom rozhodnutí nemeckého ústavného súdu o ESM pristúpilo ostatných 17 krajín k podpisu tzv. “vysvetľujúcej deklarácie,” ktorou sa má vyhovieť požiadavkám rozhodnutia súdu. Plán odštartovania ESM je tak pevne stanovený na 8. októbra 2012 s kapacitou 500 mld. euro. Ale čoho by sa mali Nemci skutočne obávať? Číny a automobilového priemyslu. Treba si uvedomiť, že Nemecko je treťou najväčšou exportnou ekonomikou sveta. A omnoho viac ako Grécka, ESM a iných „nezbedníčin“ by sa mali obávať toho, ak Čína stratí apetít po ich strojoch a autách. Automobilový priemysel je zároveň jednou z nosných kostier nemeckého priemyslu, pričom až 77% osobných áut Nemecko vyváža. Kam? Veľká Británia, Čína a Taiwan. Ak sa spomalia tieto trhy, nemecká ekonomika nebude dostatočne silná na záchranu ničoho.

Poznáte knihu „Menové vojny“? Ak nie, mali by ste si ju prečítať. Autor knihy tam popisuje nové zbrane hromadného ničenia – ekonomického charakteru. Jedna z nich už bola navrhnutá k použitiu. Čínsky akademik navrhol „zaútočiť“ na Japonský dlhopisový trh a položiť tak Japonsko na kolená, ako odplatu za Japonský zamietavý postoj v otázke ostrovov Senkaku/Diaoyu vo Východočínskom mori. Myslíte si, že je to sci-fi? Ani nie. Je to v pohode možné. Čína vlastní totižto Japonské dlhopisy v hodnote 230 mld. €. V prípade ich masívneho výpredaja by investori stratili v Japonsko dôveru a to by skrachovalo v priebehu pár mesiacov. A len malá poznámka. Čína má rovnako značnú expozíciu v dlhopisoch USA. Ale poďme teraz trošku na pozitívnejšiu nôtu. Čínsky index PMI (index manažérov nákupu) sa mierne podvihol z úrovne 47,6 na 47,8 bodu. Aj keď všetko pod 50 je recesia, je vidieť malé zlepšenie. Jediným problémom je to, že je to skôr dôsledok uvoľnenejšej monetárnej politiky, ako reálnej sily čínskej ekonomiky. Ale investorov to iste na chvíľu poteší.

Ako sme písali pred dvoma týždňami nezamestnanosť v USA nie je z vysokou pravdepodobnosťou 8,1%, ale omnoho vyššia. Možno i dvojnásobná. Ako hovorí Graham Bibby z Richmond Asset Management z Hong Kongu, „nezamestnanosť je určite omnoho vyššia, indikujú to ďalšie štatistiky, ktoré sa však nevyužívajú pri oficiálnom meraní.“ A je dosť možné, že to vie i FED, inak by neprišiel s politikou QE3, ktorá má práve pomáhať znižovať nezamestnanosť.

Predseda pobočky FED-u z Dallasu Richard Fisher kritizoval rozhodnutie FED-u z minulého týždňa zamerané na nákup hypotečných listov a vládnych dlhopisov a obáva sa, že táto politika ekonomike a zamestnanosti nepomôže. Skôr zvýši infláciu, ktorá môže trhy reálne vydesiť. Ako sa tak na to pozerám, ostáva len dúfať, že americkej ekonomike sa nestane to, čo tomuto dievčaťu s mobilným telefónom z Číny:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=m6TrHuvlf8o

Matúš Pošvanc, upner.com

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár