Prehľad týždňa

Upner Report 34/2012

Zlato a striebro prekročili dôležité méty. Je koniec uhorkovej sezóny v drahých kovoch? Nová agenda Republikánskej strany: zlatý štandard. Gryerz: zlato i striebro do stratosféry.  Monti avizuje skoré skončenie krízy. Už sa všetci tešíme.  

Začiatkom týždňa sa zlato obchodovalo na úrovni okolo 1312 €/unca a striebro okolo 23,3 €/unca. V pondelok to vyzeralo na ďalší nudný letný týždeň obchodovania pri zlate v okolí 1620 USD. Ale od utorka cena žltého kovu začala posilňovať. Pri striebre sme posilnenie videli už od pondelka, kedy posilnilo skoro o 70 centov. Zlato uzatvorilo týždeň na úrovni 1670,7 USD (1334,2€) za uncu, čo bolo o skoro 55 USD viac ako minulý týždeň. Striebro na konci týždňa uzatvorilo na úrovni 30,82 USD (24,58 €) za uncu, čo je o 2,73 USD viac ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra bol ku koncu týždňa na hranici 1 ku 54,2 (t.j. za 1 gram zlata ste mohli kúpiť ku koncu týždňa 54,2 g striebra; minulý týždeň to bolo 57,52). Z toho vyplýva, že striebru sa darilo tento týždeň opätovne viac ako zlatu. Ceny žltého kovu posilnili počas tohto týždňa vždy v jednom rýchlom dennom skoku, ktorý pripomínal rýchle prepady cien z minulých týždňov. V striebre to bolo podobné, i keď nie tak výrazné. V stredu mohla obchodovanie ovplyvniť i zverejnená informácia zo zasadnutia FED-u z prelomu júla / augusta, kde sa uvádza, že viacerí členovia rady, sú naklonení k ďalšiemu uvoľňovaniu menovej politiky. Môže jedna a ešte k tomu nie úplne jednoznačná vetička spôsobiť také pohyby na trhoch? Bohužiaľ žijeme v dobe, kde to možné je. A pravdepodobne to bol i dôvod, prečo sa ceny drahých kovov po uzavretí burzy v stredu, už len počas elektronického obchodovania, vybrali smerom hore. Pozor však! Žijeme tiež v dobe, značnej koncentrácie veľkých hráčov na trhu s drahými kovmi; hlavne pri striebre. Zároveň je možné v najbližšom období očakávať koordinovanú aktivitu viacerých centrálnych bánk, či už v spojení so situáciou v EÚ, alebo v spojení s ukazujúcou sa globálnou recesiou, ale nie sú vylúčené ani opatrenia FED-u v USA a to aj napriek určitým pozitívnym správam z tejto krajiny. Výsledok? Rovnako ako po minulé obdobia. Krátkodobo, môže nastať situácia, kedy sa ceny oboch kovov, primárne však striebra, bez ohľadu na tieto fundamenty, prepadnú. Každopádne, zlato i striebro prekonalo dôležité podporné hranice 1640 a 30 USD, ktoré by naopak mohli znamenať významný posun cien nahor. Uvidíme, čo nám teda prinesie najbližšie obdobie. Ekonomická situácia sa však zatiaľ nezlepšuje. A z tohto dôvodu sa nemenia ani fundamenty podporujúce rast cien drahých kovov z dlhodobého hľadiska.

Prehľad cien zlata a striebra v USD za ostatné obdobie:

Zdroj: upner.com, kitco.com

Správy zo sveta: zlata a striebra

PIMCO (Pacific Investment Management Co.), ktorá je najväčším správcovským fondom zaoberajúcim sa investíciami do dlhopisov zvýšila podiel zlata na svojich celkových aktívach z 10,5% na 11,5%. Podľa slov predstaviteľov PIMCO je to reakcia na očakávanie zvýšenej inflácie väčšiny svetových mien v najbližších troch až piatich rokov. PIMCO dnes už nekupuje americké dlhopisy a naopak, začína sa zameriavať na cenné papiere, ktoré sú chránené pred infláciou. Verte alebo nie, zlato sa pomaly, ale isto opätovne stáva peniazmi. Jeden z najväčších clearingových domov LCH.Clearnet oznámil, že prijíma zlato ako kolaterál (zábezpeku) z dôvodu akceptácia pokrytia marginu. Vyzerá to, že názory Rona Paula padajú na úrodnú zem. Republikáni totižto oznámili, že ustanovia komisiu, ktorá posúdi politiku zlatého štandardu ako oficiálnej agendy strany. Hovorca strany sa pre Financial Times vyjadril: „Máme za to, že nielen v rámci Republikánskej strany, ale omnoho viac medzi samotnými Američanmi, narastá presvedčenie, že cestou pre prosperitu Ameriky, nie je tlačenie peňazí.“ Možno je to len trik na voličov Rona Paula, ale ak by aj, je to každopádne dobrá príležitosť pre diskusiu o súčasnej situácií v USA a obáv z inflácie.

Egon von Greyerz z Matterhorn Asset Management je naozaj optimista. Tvrdí, že dokonca z krátkodobého hľadiska, dokonca v rámci jedného roka, budeme svedkami výrazného rastu cien zlata i striebra a to na úrovne 4000 USD a 150 USD. Výraznejší rast očakáva pri striebre, ktoré sa priblíži k zlatu na pomer 30/1. John Hathaway hlavný manažér Tocqueville Gold Fund poukazuje na fakt, že akcie ťažobných spoločností ťažiacich zlato predbehli vo výkonnosti zlato o 10% a podľa jeho skúseností je to veľmi dobrá konfigurácia pre rast ceny. Verí, že zlato je na konci svojej viac ako jednoročnej korekcie a bude stúpať. Stephan Leeb, ktorý je predsedom Leeb Capital Management, si myslí, že striebro na úrovni 29 USD je božím darom. „Po čase, nebudú ľudia veriť, že ste si ho mohli kúpiť takto lacno,“ tvrdí. A dôvodom nie je len monetárny dopyt po striebre, ale i jeho nenahraditeľné vlastnosti v priemysle a súčasná ponuka, ktorá sa značne otriasa v základoch. To podľa neho pošle cenu striebra omnoho vyššie.

Dianie, ktoré nás ovplyvňuje

Začnime tento krát „pozitívne“. Premiér Talianska Mário Monti sa minulý týždeň v nedeľu vyjadril, že jeho krajina je len krôčik od ukončenia krízy. Chvála Bohu. A ja, blázon, som bol vystrašený. Neostáva mi nič iné len opätovne raz očakávať lepšie zajtrajšky. Taliansky prokurátor Michele Ruggiero dokončil obvinenie proti agentúre Fitch, ktorá údajne znížila neoprávnene rating krajiny. Rovnaké obvinenie už podal na predstaviteľov agentúry Standard & Poor´s. Paradoxom podľa mňa je, že agentúry podľa môjho názoru reagujú veľmi pomaly, veľa krát až ex post a nie veľa ľudí by sa podľa mňa čudovalo, keby sa rating Talianska znížil už dávnejšie. Situáciu v krajine stručne a jasne popísal analytik banky Société Générale James Nixon, ktorý upozorňuje nato, že krajina má vysoký pomer dlhu voči HDP a úsporné opatrenia s klesajúcimi úvermi poškodzujú ekonomiku, je tam stúpajúca nezamestnanosť a nakoniec Taliansko zvýšilo spotrebné dane a dane z nehnuteľností, čo sú sektory značne postihnuté nezamestnanosťou. A čo nového v Španielsku? Vyzerá to, že horúco bude v krajine aj po lete. Deklarovaný rozpočtový deficit krajiny je opäť raz ohrozený, keďže vláda, regióny a mestá obviňujú jeden druhého z nemožnosti realizácie úsporných opatrení a nespravodlivého prerozdelenia daňových zdrojov. Nepísali sme už pred nedávnom, že sa im nepodarí naplniť sľúbené ciele? Vyzerá to, že nie. Rozpočtový deficit vo výške 6,9% pre tento rok a 4,5% pre rok 2013, je skôr ilúziou a už dnes sa analytici skôr prikláňajú k číslu 8,9% pre tento rok. Medzičasom sú úroky na 10 ročné španielske dlhopisy na úrovni 6,41% a talianske sú na 5,71%. Ale poďme ešte do Grécka. Všetky oči sú upreté na stretnutie gréckeho premiéra Antonisa Samarsa s pani Angelou, ktorá má dnes kľúče od pokladničky. Kancelárka Merkelová sa vyjadrila, že chce mať Grécko v Eurozóne, ale že nie je pripravená meniť podmienky dohody. Na podporu svojich tvrdení sa jej minister financií oboznamuje s pracovným materiálom popisujúcim náklady Grexitu a dominového efektu; „kolegovia robia kalkulácie o finančných dopadoch Grexitu a zvažujú aký vplyv bude mať domino efekt na ostatných členov Eurozóny a ako im predísť,“ vyjadril sa utajený zdroj z nemeckého ministerstva financií. Vskutku veľmi pekná politická hra. Premiér Tono Samaras bude mať v Berlíne krušné chvíle, hlavne keď si uvedomíme, že Atény budú musieť ušetriť 14 mld. € oproti plánovaným 11,9 mld. €, podľa informácií Spiegel online. Ale ako sme písali minulý týždeň, skôr by som stavil na to, že Nemci ustúpia, pretože nebudú chcieť stratiť Eurozónu a politickú dominanciu nad Európou. Ale ktovie. Každopádne uvidíme budúci týždeň. Prezident ECB Mario Dragi len v piatok vyhlásil, že ECB počká zo záchranným plánom pre Eurozónu (rozumej priame nákupy dlhopisov problémových štátov, proti ktorým je nemecká Bundesbanka, ktorú však pravdepodobne prehlasujú) pokiaľ nerozhodne o ESM Nemecký ústavný súd. Takže investori musia opäť raz nervózne čakať.

Anonymný čínsky investor si kúpil vinice v Burgundsku a zaplatil za ne 8 mil. €, čo bolo o 5 mil. € viac ako bola odhadovaná cena. Myslím, že si na podobné správy budeme musieť čoraz viac zvykať. Hlavne potom, čo si Číňania uvedomia, aký smeti v podobe amerických dlhopisov vlastnia a potom, keď sa ich budú postupne zbavovať, sa budú za získané doláre v USA snažiť kupovať hocičo a za akúkoľvek cenu. Medzitým poklesol v Číne indexu manažérov nákupu PMI na 47,8 bodov z 49,3 z minulého mesiaca. Všetko pod 50 sa považuje za negatívne znamenie.

Podľa časopisu Independet sa Obamova administratíva snaží ovplyvňovať dianie v Európe a žiada európskych lídrov, aby neboli na Grécko veľmi prísny, pokiaľ sa neuskutočnia v USA voľby. Obávajú sa, že potenciálne nepokoje na finančných trhoch po odchode Grécka z eurozóny by boli negatívne voči Obamovmu znovuzvoleniu. Ako opäť trefne poznamenal portál Zerohedge, „Grexitu sa z ekonomického hľadiská nedá vyhnúť, ale bohužiaľ je to úplne politické rozhodnutie,“ a my len dodávame, ktorého náklady budú znášať daňoví poplatníci EU, čiže i Slováci.

No a nakoniec pár kvízových otázok. Aké zamestnanie je pre Vaše dieťa najlepšie? Byť americkým bankárom. Len ho prosím Vás neposielajte ho do Ázie! Ako informoval Bloomberg, Jamie Dimon, šéf americkej banky JP Morgan získal minulý rok odmeny vo výške 21 mil. USD, čo je neskutočne veľa v porovnaní s hlavou najziskovejšej banky sveta  Industrial & Commercial Bank of China Ltd pánom Jiang Jianqingom, ktorý získal „len“ 308 000 USD. No a druhá kvízová otázka. Čo treba robiť, aby ste zabezpečili predaj akciových derivátov? Najať si top modelku. Citigroup tak urobila. Najala si Kimberley Stolz, ktorá im má pomôcť s predajom akciových derivátov. A koho vôbec zaujíma čo sú akciové deriváty? Veď pozrite sa na ňu. No nekúpte to.

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte  a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Prehľad týždňa pripravil Matúš Pošvanc, upner.com

 

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár