Prehľad týždňa

Upner Report 30/2012

Ceny zlata i striebra slušne posilnili oproti minulému týždňu. Zdecimuje opätovne niekto trh v najbližšom období v spojení s významnou udalosťou? Ďalší týždeň keď padali ratingy. QE3 je v dohľadne.

Začiatkom týždňa sa zlato obchodovalo na úrovni okolo 1300,-€/unca a striebro okolo 22,3 €/unca. V pondelok i utorok bolo obchodovanie pokojné. Od stredy však oba kovy slušne posilňovali, aj keď to sem tam vyzeralo, že sa opätovne podarí ich cenu decimovať pod 1600 USD.  OD pondelka do štvrtka nebola veľkosť obchodovania výrazná. Posledný deň však oproti ostatným dňom výrazne stúpla. V piatok si ceny kovov opätovne pripísali pri zlate pár dolárov a pri striebre pár centov. Zlato uzatvorilo na úrovni 1623,6 USD (1316,9€). Cena striebra skončila obchodovanie na úrovni 27,79 USD (22,45 €) za uncu. Pomer ceny zlata a striebra bol ku koncu týždňa na hranici 1 ku 58,42 (t.j. za 1 gram zlata ste mohli kúpiť ku koncu týždňa 58,42 g striebra; minulý týždeň to bolo 57,96) a dostal sa na úroveň spred mesiaca. Striebro síce posilnilo, avšak nie až tak výrazne ako zlato. Cena zlata sa od stredy pohybovala nad svojím 50 dňovým priemerom. Uvidíme, či sa jej podarí túto hranicu udržať aj budúci týždeň. Osobne by som sa však nečudoval ak by sa trh rozbehol výraznejšie smerom hore a následne by prišla opätovne silná korekcia spojená s nejakou udalosťou, napr. dôležitým oznámením významnej centrálnej banky. Oznámenie by síce logicky podporovalo rast cien kovov, ale trh by sa opätovne vybral opačne, aby sa ukázalo, že zlato nie je tým bezpečným prístavom. Vyzerá to však, že absolútne spodná hranica je dnes nastavená na úrovni okolo  1520 USD a je držaná silným dopytom po fyzickom kove z Ázie. Niektorí domáci predávajúci tiež upozorňujú, že na retailovom trhu sa pomaly znižuje ponuka klasických mincí ako je Wiener Philharmoniker, či Krugerrand. Podobná situácia môže nastať i celosvetovo. To by mohlo byť pomaly predzvesťou výraznejších zmien na trhu z dôvodu reálneho fyzického nedostatku kovu. Rast ceny žltého kovu počas týždňa rovnako podporovali i silné slová Maria Dragiho na podporu Eura, ako aj ďalšie očakávanie QE3 zo strany FED-u. Trhové fundamenty podporujúce rast cien drahých kovov z dlhšieho hľadiska sa nemenia.

Prehľad cien zlata a striebra v USD za ostatné obdobie:

Zdroj: upner.com, kitco.com

Správy zo sveta: zlata a striebra

Asi najzaujímavejšou správou týždňa je, že Snemovňa reprezentantov USA schválila návrh zákona z dielne Rona Paula o dôkladnom audite zlata, ktoré vlastní FED. Aj keď zákon musí prejsť ešte ďalším legislatívnym procesom a nie je veľmi pravdepodobné, že by prešiel senátom, je to i tak významný krok, ktorý môže mať zásadnú dohru v podobe odhalenia manipulácií so zlatom.  Ako sa však vyjadril helikopter Ben, zákon môže mať politický vplyv na fungovanie FED-u. Akoby FED ešte nikdy politicky ovládaný nebol. Alebo záchrana niektorých bánk a QE-čka neboli politickým rozhodnutím?

http://www.youtube.com/watch?v=ebY3MbJ0h64

Pripravuje sa FED na potenciálny audit zlata? Asi áno. Pobočka Fed-u v New Yorku vydala publikáciu popisujúcu význam zlata. Hneď v úvode publikácie je citát generála De Gaulla o tom, že neexistuje žiadne iné kritérium a žiadny iný štandard okrem zlata. Nezabudli na slová svojho šéfa, ktorý len pred nedávnom povedal Ron Paulovi, že zlato je len taká stará tradícia?

Už viac krát sme písali o značnom dopyte po fyzickom zlate z Ázie. Minulý týždeň priniesol Bloomberg reportáž o súvisiacom biznise. Malca-Amit Global sa rozhodla vybudovať bezpečný sklad pre zlato a diamanty v Hong Kongu, ktorý pojme až 1000 ton zlata. Spoločnosť tak reaguje na zvyšujúci sa dopyt po drahých kovoch a poskytuje možnosť bezpečnej úschovy kovov pre klientov z Ázie. Dopyt po fyzickom kove pomaly silnie. Čo rovnako rastie sú však i náklady na ťažbu kovu. Svedčia o tom čísla z Goldcorp a Barrick Gold. Pri plus mínus rovnakých tržbách za minulý kvartál sa znížil čistý zisk spoločností skoro o polovicu vzhľadom na to, že ťažba je značne závislá od cien energií; rast nákladov môžeme teda očakávať i v budúcnosti.

Stephan Leeb z Leeb Capital Management hovorí, že dopyt po žltom kove v Ázií je priam neskutočný. Tvrdí, že podľa Amerického Geologického Ústavu vyťažila Čína v minulom roku až 20 % (355t) svojich všetkých potvrdených zlatých rezerv a významné množstvo kovu i doviezla. Samozrejme bez toho, aby výrazným spôsobom posúvala ceny na trhu smerom hore. Ak máme dnes kvôli tomuto spodnú hranicu okolo 1520 USD/uncu a vrchná hranica v princípe neexistuje, treba kupovať. Prvotriedny analytik Citi Bank Tom Fitzpatrick vo svojej „grafovej mánii“ hovorí o podporných hraniciach pre zlato a striebro. „Podobný scenár budovania silnej spodnej rezistentnej hranice sme tu už mali v rokoch 2006/2007,“ hovorí. Dnes sa zlato dostalo nad 1600 USD a smeruje podľa neho k ďalším hraniciam na úrovniach 1688 – 1791 – 2050/2060 a 2400 USD. Čo sa týka striebra tak jeho hranice sú 32 USD následne 38 USD a po prekonaní tejto hranice 50 USD / uncu.

Dianie, ktoré nás ovplyvňuje

Prezident ECB Mario Draghi opäť raz musel upokojovať trhy. Tento krát silným vyhlásením, že ECB urobí všetko preto, aby zachovala Euro. „A verte mi, bude to stačiť,“ povedal. ECB sa opätovne chystá výrazne nakupovať dlhopisy krajín, ktoré pomaly nikto nechce, resp. len za rizikovú prirážku. Vyhlásenie prišlo po ťažkom týždni, kedy španielske dlhopisy prekonali na chvíľu hranicu 7,6% a úroky rástli i na dlhopisoch Talianska. Po vyhlásení klesli španielske bondy pod hranicu 7% a Talianske pod 6%. Jediný kto sa z dnešnej situácie asi raduje sú deti z juhu Talianska. Údajne až desiatim veľkým talianskym mestám a ďalším regiónom hrozí finančný kolaps. No a v septembri vraj nemusia otvoriť školy. Na dlh krajiny a jej samospráv zareagovala i agentúra Egan Jones, ktorá znížila tejto krajine rating z B+ na CCC+ s negatívnym výhľadom. Ani severským krajinám týždeň neprial. Začiatkom týždňa agentúra Moody´s zmenila výhľad ratingu Nemecka, Luxemburska i Holandska na negatívny. V nadväznosti na to v priebehu týždňa zmenila výhľad ratingu i ďalších podnikov a bánk v týchto krajinách. Ak si zoberieme, že klasické agentúry väčšinou upozorňujú na problémy ako sa hovorí „po funuse“, situácia nie je zjavne dobrá, ani pre Nemecko. V reakcii sa nemecká kancelárka nechala počuť, že „pomoc Nemecka nie je neobmedzená.“ Je dobré, že si to Nemci uvedomujú. Osobne si však myslím, že i tak dotlačili samých seba na hranu. Aj keby totižto Nemci vystúpili z Eurozóny hneď zajtra a nechali by ostatné krajiny svojmu osudu, ich dlh je už dnes viac ako 140% HDP (ak započítame oficiálny dlh 81% HDP + existujúce záväzky voči eurosystému). A to sme ešte nezarátali to, že sa im môže následne prepadnúť ekonomika, ktorá je s časti závislá na ostatných krajinách EU. Heroické výkony však podáva fínska ministerka financií. Za akýkoľvek záchranný balík z Fínska pre krajiny periférie dostane Fínsko záruky. Aj keď by som veľmi nejasal. Kolaterál má v prípade Španielska poskytnúť Španielsky fond ochrany vkladov a v prípade Grécka to majú byť dlhopisy solventných krajín ako je Nemecko. A nemecké dlhopisy podchvíľou nemusia byť A-čkové a Španielsky fond ochrany vkladov nemusí mať podchvíľou dostatočné zdroje, v prípade krachu španielskych bánk. Lepšie by urobila ak by pýtala nejaké ostrovy alebo zlato.

Čína začína mať problémy so zamestnávaním mladých. Postupne znižujúci sa počet pracovných miest postihuje hlavne mladých absolventov, pre ktorých je čoraz častejšie nájsť si prácu. Rast Číny by mal byť však podľa odhadov tento rok okolo 7,5%. Napomôcť by tomu mala uvoľnenejšia politika Čínskej centrálnej banky, ktorá znížila dva krát po sebe základnú sadzbu a zároveň znížila požiadavky na výšku povinných rezerv komerčných bánk. Vláda zároveň uvažuje i nad znížením podnikových daní.

Dobré správy však neprichádzajú spoza veľkej mláky. V USA sa počet závislých na sociálnych dávkach zvýšil na 8 753 935 ľudí. 30. septembra končí v USA fiškálny rok. A vyzerá to, že sa im „podarilo“ opätovne už piaty rok po sebe zvýšiť svoj dlh v priebehu jedného fiškálneho roku o viac ako 1 bilión dolárov. Gratulujeme! Ku koncu júna bol dlh USA $15 856 367 214 324,44 USD. Vzhľadom na stagnujúcu mieru nezamestnanosti a nie pozitívne čísla o stave ekonomiky čoraz viac predstaviteľov FED-u hovorí o ďalších stimuloch pre ekonomiku. Žeby nové kolo QE3? Uvidíme. A nedarí sa ani americkým mestám. Čoraz viac z nich začína bankrotovať. A čitateľ by si mal uvedomiť, že niektoré z týchto miest majú ekonomiku väčšiu ako Grécko. Na obrázku nižšie sú znázornené červeným mestá a čiernym samosprávne podniky miest, ktoré dodávajú obyvateľom niektoré služby, a ktoré už požiadali o ochranu pred bankrotom:

Zdroj: http://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user3303/imageroot/2012/07-2/20120727_Muni.png

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Prehľad týždňa pripravil Matúš Pošvanc, upner.com

 

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár