Prehľad týždňa

Upner Report 28/2012

Leto doľahlo i na trhy s drahými kovmi, ktoré sa horkom skoro nehýbali. Koncom týždňa sa však cena žltého kovu posunula späť k hranici 1590 USD. Sme pred veľkým cenovým skokom v drahých kovoch, tvrdia investori. Nielen LIBOR, ale i zlato je manipulované.

Začiatkom týždňa sa zlato obchodovalo na úrovni okolo 1288,-€/uncu a striebro okolo 22,17 €/uncu. Horúčavy však doľahli na trhy s drahými kovmi, podobne ako na každého z nás. Celý týždeň sa zlato obchodovalo v princípe na úrovniach od 1570 USD do 1590 USD a tieto úrovne sem tam prekročilo zhora alebo zdola. Veľkosť obchodovania nebola počas celého týždňa opäť veľmi výrazná až na mierny nárast vo štvrtok. V piatok ceny kovov mierne posilnili. Zlato uzatvorilo na úrovni 1589,4 USD (1296€). Cena striebra bola na úrovni 27,34 USD (22,24 €) za uncu. Pomer ceny zlata a striebra bol ku koncu týždňa na hranici 1 ku 58,13 (t.j. za 1 gram zlata ste mohli kúpiť ku koncu týždňa 58,13 g striebra; minulý týždeň to bolo 58,39). Striebro teda relatívne posilnilo viac ako zlato.

Mierny nárast ceny drahých kovov v piatok bol primárne spôsobený očakávaním stimulov zo strany vlád a centrálnych bánk v budúcnosti na „podporu“ ich ekonomík v kontexte oznámených správ, či už o poklese rastu v Číne, alebo o stave zamestnanosti v USA, ktorá nebola úplne pozitívna. Budúci týždeň budú všetci očakávať, či sa helikoptér Ben nejako nepreriekne. Má sa totižto objaviť až pred dvoma kongresovými komisiami v utorok a v stredu a má vypovedať o stave ekonomiky. Viacerí opätovne uvažujú o tom, či nenaznačí niečo o ďalšom kole QE3. Nech Ben povie čokoľvek, trhové fundamenty podporujúce rast cien drahých kovov (rastúce dlhy, nesolventný bankový sektor, spomaľovanie ekonomík, tlačenie nových peňazí) sa z dlhodobého hľadiska nemenia.

Prehľad cien zlata a striebra v USD za ostatné obdobie:

Zdroj: upner.com, kitco.com

Správy zo sveta: zlata a striebra

Manipulácia medzibankovej sadzby LIBOR, ktorá inak priamo ovplyvňuje peňaženky ľudí prostredníctvom stanovovania úrokov na kreditných kartách, či hypotékach, naberá na obrátkach. V súvislosti s touto manipuláciou sa začínajú opätovne objavovať i správy o manipulácií cien zlata, ktorú niektorí komentátori i analytici považujú dokonca za horší druh manipulácie. A prečo je zlato a striebro údajne manipulované zo strany centrálnych a veľkých komerčných bánk? Príliš rastúca ceny zlata a striebra by mohla podrývať dôveru v nekryté meny jednotlivých krajín a veľké banky majú na druhej strane rozsiahle krátke pozície v týchto drahých kovoch, na čom zarábajú podobne, ako to bolo u medzibankovej sadzby LIBOR. Môžeme teda očakávať ďalší škandál? Uvidíme. Každopádne Čína naozaj zlatu verí. Za prvých 5 mesiacov tohto roku sa jej podarilo podľa oficiálnych štatistík doviesť do krajiny cez Hong Kong viac ako 315 ton zlata. To je inak o 5 ton viac ako má celkovo zlata Veľká Británia podľa World Gold Council, ktorej sa „podarilo“ predať 400 ton zlata v rokoch 1999 – 2002 za zlomok dnešnej ceny. Iný druh problémov riešia v Indii, kde sa vládni predstavitelia snažia obmedziť dopyt po fyzickom zlate zo strany obyvateľstva, ktoré zas cíti klesajúcu kúpnu silu inflačnej Rupie. Dovoz zlata však spôsobuje prehlbovanie sa deficitu bežného účtu Indie a tak predstavitelia Indie neváhajú a snažia sa dopyt obyvateľstva obmedzovať, či už snahou o uvalenie dovozných ciel, alebo obmedzením predaja zlata obyvateľstvu prostredníctvom bánk. Medzi ďalšie nástroje môže patriť ponuka predaja ETF-iek, či zavedenie o infláciu indexovaných dlhopisov.

Významne pozitívne naladený na zlata a striebro bol tento týždeň Egon von Greyerz z Matterhorn Asset Management, ktorý vidí zlato v priebehu 12 – 18 mesiacov na úrovni 3500 – 5000 USD za uncu. Medzi hlavné dôvody, ktoré uvádza patrí výška nezamestnanosti, ktorá v mnohých krajinách dosahuje 25%,  vysoká nezamestnanosť medzi mladými a očakávaná a pravdepodobne koordinovaná aktivita ECB, FED-u a MMF na podporu ekonomiky do konca tohto roka. Upozorňuje, že pri rastúcom dopyte po zlate sa ho súčasní vlastníci nebudú chcieť zbaviť, čo bude tlačiť cenu výrazne nahor.  Pozitívne naladený bol i Erci Sprott, ktorý nevidí žiadnu možnosť riešenia súčasnej situácie v dlhoch krajín a vo finančnom sektore. Na oboch frontoch sú fundamentálne problémy a to nemožnosť splatenia dlhu zo strany štátov a nesolventnosť bánk. A ako by to malo teda dopadnúť so zlatom? Očakáva výšku ceny okolo 2000 USD za uncu do konca tohto roku. Na druhej strane Pawel Rajszel z Veritas Investment Research hovorí, že zlato bude z dlhodobého hľadiska klesať. Ako hlavný dôvod vidí veľmi intenzívnu aktivitu na strane ťažobných spoločností, ktorá sa však podľa jeho slov nestretáva s dopytom po zlate.

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte  a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Prehľad týždňa pripravil (tento krát veľmi stručne z dovolenky) Matúš Pošvanc.

Upozornenie: Na budúci týždeň bohužiaľ nestihnem týždenný prehľad spracovať, vzhľadom na to, že budem cestovať. Najnovší report bude teda až o dva týždne. Ďakujem za pochopenie.

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár