Prehľad týždňa, Zlato

Upner Report 26/2012

Ceny drahých kovov cez týždeň výrazne oslabili. Koncom týždňa však všetko dobehli. Ron Paul ide auditovať americké zlato. Merkelová žije a zdieľanie záväzkov v Európe tiež.   

Začiatkom týždňa sa zlato obchodovalo na úrovni okolo 1266,-€/uncu a striebro okolo 21,9 €/uncu. V utorok a štvrtok zlato mierne oslabovalo. V stredu bolo akoby zaspaté. Tomu zodpovedala aj veľkosť obchodovania, ktorá bola veľmi nízka a zdvihla sa až vo štvrtok a piatok. V piatok však zlato uzatvorilo na úrovni 1599,1 USD (1261€), kedy v priebehu jedného dňa posilnilo o 47 USD. Ak sa pozrieme na striebro, tak to počas celého týždňa opäť raz kopírovalo zlato. Ku koncu týždňa bola cena striebra na úrovni 27,49 USD (21,64 €) za uncu. Pomer ceny zlata a striebra prekročil v priebehu týždňa aj pomer 1 ku 59, avšak ku koncu týždňa sa nakoniec dostal na hranicu 1 ku 58,17 (t.j. za 1 gram zlata ste mohli kúpiť ku koncu týždňa 58,17 g striebra; minulý týždeň to bolo 58,44). Striebro je dnes v ročnej perspektíve relatívne lacné. Lepšiu predstavu vývoja ceny zobrazuje tento graf:

Zdroj: http://www.goldprice.org/gold-silver-ratio.html#1_year_gold_price

Na výhodný pomer ceny zlata a striebra (resp. na relatívne výhodnú cenu striebra v porovnaní so zlatom) upozorňujú už aj ďalšie zdroje a dokonca mi píše i viacero z Vás, že situáciu sledujú a možno nakúpia. Ted Butler napr. upozorňuje, že striebro je na týždennej báze najviac nadmerne vypredávané za ostatné tri roky. Počkať ešte s nákupom kvôli možnému ďalšiemu poklesu ceny? V tejto turbulentnej dobe ťažko povedať. Niektorí si nákup preto rozkladajú v čase. Bez ohľadu na korekciu cien drahých kovov sa trhové fundamenty (dlhy krajín, dlhy súkromného sektora, nesolventnosť bánk, problémy v EU, USA, Japonsku, atď.) indikujúce rast ich cien zo strednodobého hľadiska stále podľa nášho názoru nezmenili.

Prehľad cien zlata a striebra v USD za ostatné obdobie:

Zdroj: upner.com, kitco.com

Správy zo sveta: zlata a striebra

Produkcia zlata za prvý štvrť rok 2012 v Austrálií opätovne klesla o 5% oproti minulému mesiacu a o 4 % oproti rovnakému obdobiu minulého roku. Podobná situácia je i v Južnej Afrike, kde produkcia vo Februári klesla o 11,5% oproti rovnakému obdobiu spred roka. Obe krajiny sú významnými svetovými producentmi zlata a preto sú správy z týchto krajín pozorne sledované. Pokles produkcie môže mať totižto dopad na ponuku a tým i cenu žltého kovu na fyzickom trhu. V Austrálií ešte ostávame v podobe malej chuťovky. Austrálska mincovňa v Perthe zapísala svoju 1 tonovú mincu do Guinesovej knihy rekordov, ako najväčšiu mincu všetkých čias. Minca je zhotovená z 99,99% zlata, váži presne 1012 kg a je 80 cm široká a 13 cm hrubá. Ak si to predstavíte, nie je veľmi veľká na to, koľko váži.

Neviem prečo, ale ľudia investujú do zlata a striebra skôr vtedy, keď cena prudko stúpa a nie vtedy keď klesá, resp. je nižšie. Svedčia o tom i ostatné štatistiky od troch najväčších producentov zlatých mincí, ktoré zaznamenali pokles predaja tohto produktu za prvý kvartál 2012 o viac ako o 1/3, čo tvorí približne 451 tis. mincí v celkovej váhe približne 14 ton. Indická národná banka (RBI) zvažuje, že bankám pod ich dohľadom zamedzí predaj zlata pre svojich klientov. Tí kupujú zlato z dôvodu postupne klesajúcej kúpnej sily Rupie. Medzi hlavné dôvody, ktoré uvidela, patria problémy obchodnej bilancie a to, že banky by sa mali skôr zameriavať na iné bankové aktivity, ako je predaj zlata. Viacerí analytici však upozorňujú, že dôsledkom tohto zákazu sa dôvera v Rupiu určite nezmení a zlato bude domácim obyvateľstvom dopytované cez iné kanále. Vyzerá to, že americké zlato bude nakoniec predsa len auditované. Ron Paul navrhuje zákon, ktorým by sa mal tento audit vykonať a návrh už prešiel cez komisiu na reformu vládnych inštitúcií a v snemovni by sa mal objaviť o mesiac neskôr. Ron Paul nezaháľa a zároveň pripravuje preskúmanie frakčného bankového systému USA a zamýšľa sa nad budúcnosťou peňazí. Ron Paul vo svojich prejavoch nemá ani najmenší problém hovoriť o zlatom štandarde, ktorý považuje za lepší systém, aký existuje dnes, resp. ide ďalej a hovorí o demonopolizácií celého menového systému. Vyzerá to, že téma v kontexte kolabujúcich menových systémov konečne naberá minimálne na pozornosti politických špičiek USA. Bude mať audit dopad na cenu zlata? Ťažko povedať, ale v prípade znovuzavedenia zlatého štandardu voči americkému doláru, by cena unce zlata bola približne 57 000 USD.

Dnes tu máme minimálne tri krízy. Prvá je kríza dlhov jednotlivých štátov, pričom v princípe neexistuje žiaden štát vyspelého sveta, ktorý nemá dlhový problém. Druhá kríza je solventnosť bankového sektora západného sveta. A treťou krízou je spomaľujúca sa ekonomika, upozorňuje Egon von Greyerz z Matterhorn Asset Management. Ten zároveň tvrdí, že jediná ochrana pre investorov sú podľa jeho názoru drahé kovy držané mimo bankového sektoru. Rick Rule informuje, že bohatí tohto sveta (tzv. multi-generační investori) v Európe a Severnej Amerike, sú naozaj vystrašení súčasnou situáciou a hľadajú možnosti, ako sa ochrániť. Bude to v podobe zlata alebo i striebra?

Dianie, ktoré nás ovplyvňuje

Asi najviac sledovanými udalosťami tohto týždňa bol summit lídrov EÚ a následne čakanie na schválenie Európskeho stabilizačného mechanizmu v Nemecku. Angela M. bola zjavne v ťažkej situácií a pravdepodobne na ňu museli tlačiť všetci naraz. Inak si málo kto vie vysvetliť úplný obrat a súhlas s rozložením záväzkov dlžníkov medzi všetky krajiny Eurozóny. A to ešte začiatkom týždňa vyhlasovala, že to prejde len cez jej mŕtvolu. Medzi hlavné výstupy summitu patrí dohoda o zdieľaní záväzkov, banková únia, či 120 mld. € na prorastové projekty (na tie sa asi všetci politici v EU tešia najviac). Trhy dokonca zareagovali na tieto reči pozitívne. Moc nádeje však neočakávajte. UBS zhrnula summit asi najtrefnejšie: „Pred summitom sme mali nefungujúcu Eurozónu. Po summite tiež.“ Nech sa totižto lídri dohodli na hocičom, bude to po prvé klasicky trvať a po druhé v konečnom dôsledku bude zasahovať aj tak ECB, či už nákupom toxických aktív, ďalším programom LTRO, znížením úrokových mier, alebo dokonca ich stlačením na nulu a neskôr do negatívneho pásma. Áno i to sa zvažuje v ECB. Za vklad peňazí do ECB budú musieť banky platiť. A presne týmto spôsobom sa má rozpustiť v eurozóne nekrytý cash z ostatného programu LTRO. V piatok teda nakoniec schválili trvalý euroval v Nemecku bez prekvapení. Aj keď to ešte v priebehu dňa vyzeralo, že Angela M. bude mať s väčšinou problémy. Čaká sa už len na rozhodnutie Ústavného súdu, ktorého pozitívnym rozhodnutím podmieňuje nemecký prezident podpis pod touto zmluvu.

Nemecko tento týždeň stratilo rating. Zatiaľ nie od veľkej ratingovej trojky, ale do agentúry Egan-Jones. Konečne začína ale niekto relevantný nahlas komentovať záväzky Nemecka voči ostatným krajinám EU, celkový dlh krajiny (súkromný i verejný), či reálnu perspektívu jej ekonomiky. Treba sa pripraviť na to, že Nemecko Eurozónu v prípade potreby nezachráni. Nie žeby nechcelo. Nebude mať nato. Medzi ďalšie európske záležitosti, ktoré stoja za zmienku, určite patrí zníženie ratingu 28 Španielskych bánk. Úroky na 10 ročné dlhopisy sa Španielsku nebezpečne priblížili k 7%, ale v piatok klesli na 6,61%. Predstavitelia euro skupiny majú niekedy divný slovník. Predstavte si, že „vítajú“, že Španieli konečne požiadali o pomoc. Trocha morbídne. Nie? Taliansku banku Banca Monte dei Paschi di Siena ste mohli poznať ako jednu z najstarších bánk v Taliansku, ktorá bola založená v roku 1472, resp. ako jednu z najväčších bánk, ktorá má 3000 pobočiek, 33 tis. zamestnancov a 4,5 milióna zákazníkov. Novodobá história si ju však zapamätá ako prvú Taliansku banku, ktorá žiada o pomoc; zatiaľ „len“ 1 mld. €, údajne realistickejší odhad sú 4 mld. €. Nákaza sa šíri ďalej a veľmi rýchlo. Taliansko predalo na aukcii 9 mld. € so 6 mesačnou splatnosťou. To je tá dobrá správa. Horšia je, že úrok bol skoro 3%. USA si za takýto úrok (zatiaľ) požičiavajú na 30 rokov. Okrem toho vypýtal pomoc už aj Cyprus a možno o pomoc požiada i Slovinsko, kde sa má hlasovať v Júli o dlhovej brzde. No a v Grécku sa údajne po miliónoch vracajú vklady do bánk. Znie to dobre, škoda len, že v máji vybrali 8,5 mld.. Kapitál veľkých klientov ostáva zatiaľ za hranicami. Vyzerá to, že niektorí Gréci si chcú run na banky vyskúšať opätovne. Asi ich to baví.

Čína uzavrela ďalšiu dohodu o priamom obchodovaní. Tento krát s Čile a zo sankcií uvalených na Irán si nič nerobí. Uvedomuje si zjavne svoju silu, pretože dokonca dostala 6 mesačnú výnimku od USA. Inak by výrobky z Číny nemohli byť predávané na  trhu z USA.

13. júla uvidíme, akú stratu si pre nás pripravila jedna z najväčších bánk USA JP Morgan. Strata mala byť pôvodne 2 mld. USD, potom sa zvýšil odhad na 4 – 6 mld. USD. Koniec? Ale kdeže! Konečné číslo má byť údajne až 9 mld. USD. Žeby to bola udalosť, ktorá predsa len spustí QE3? Uvidíme. Už dnes sú však členovia FED-u rozdelení v názore, či realizovať agresívnejšie zásahy na trhu alebo nie. Prezident Chicagskeho FEDu hovorí, že áno. Prezident Atlantského FEDu, že až keď nastane výnimočná situácia. Medzitým sa v USA prepadá tzv. Barometer aktivity chemického priemyslu. A vzhľadom na fakt, že chemický priemysel dnes ovplyvňuje približne 96% všetkých ostatných výrob, to opäť raz nie je dobrá správa pre USA. A pozitívna správa neprichádza ani z kongresu. Tam už údajne zvažujú, či predsa len neodložiť platnosť zavedenia automatických úspor, ktoré s takou slávou pred nedávnom schvaľovali.

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Prehľad týždňa pripravil Matúš Pošvanc

 

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár