Nezaradené

Upner Report 25/2012

Ceny drahých kovov opätovne oslabili. Zlato atakuje hranicu spred 30 dní. Striebro ju už prekročilo. ECB opätovne znižuje nároky na záruky. Moody´s znížila ratingy aj 15 globálnym bankám. FED: Let´s twist again.  

Začiatkom týždňa sa zlato obchodovalo na úrovni okolo 1294,-€/uncu a striebro 22,7 €/uncu. Pondelňajšie i utorňajšie obchodovanie bolo ovplyvnené čakaním na rozhodnutie americkej centrálnej banky FED ohľadne ďalšej podpory trhov. Čakalo sa a tak vyzeralo aj obchodovanie. Po oznámení FED-u, že bude zatiaľ pokračovať vo svojej politike nákupu dlhopisov s dlhou splatnosťou a predajom (ich výmenou) za dlhopisy s kratšou platnosťou, však začal rásť dolárový index a ceny kovov naopak začali klesať. Veľkosť obchodovania bola na začiatku týždňa nízka (351 t zlata) a koncom týždňa značne vysoká (637 t zlata). V piatok uzatváralo zlato na úrovni 1572,3 USD (1250,-€), o 54 USD nižšie ako minulý týždeň a hlboko pod svojím strednodobým supportom (1650 USD). Ak sa pozrieme na striebro, tak to sa tento týždeň značne prepadlo. Počas celého týždňa kopírovalo zlato, ale klesalo prudšie ako žltý kov. Ku koncu týždňa bola cena striebra na úrovni 26,9 USD (21,32 €) za uncu. Pomer ceny zlata a striebra sa tak dostal na neuveriteľnú hranicu 58,44 (t.j. za 1 gram zlata ste mohli kúpiť ku koncu týždňa 58,44 g striebra; minulý týždeň to bolo 56,6). Striebro je dnes relatívne veľmi lacné. Na trhu striebra je zároveň masívny počet špekulatívnych krátkych kontraktov (investori majú stavené na pokles ceny). Ak sa rozhodnete investovať do striebra niekedy v najbližšom období, bude to asi dobrá príležitosť (pozor: prezentujeme len náš názor, nie investičné odporúčanie). Čo sa týka zlata, tak v ostatnom období platilo, že ak sa cena priblížila k hranici 1550 USD, začal sa masívny nákup kovu z Ázie. Uvidíme. Bez ohľadu na tohto týždňový pokles cien drahých kovov sa trhové fundamenty indikujúce rast ich cien z nášho pohľadu stále nezmenili.

Obrázok 1: Prehľad cien zlata a striebra v USD za ostatné obdobie:

Zdroj: upner.com, kitco.com

Správy zo sveta: zlata a striebra

Americká federálna regulačná agentúra poistenia vkladov (Federal Deposit Insurance Corporation) vydala odporúčanie v nadväznosti na zmenu kapitálových štandardov pre finančné inštitúcie vyplývajúcu zo zmien Bazilejskej komisie na kontrolu bánk. Medzi bezrizikové kapitálové položky bolo hneď na druhé miesto po hotovosti zaradené zlato. Z tohto hľadiska môže mať odporúčanie pozitívny vplyv na zvýšený dopyt po žltom kove zo strany finančných inštitúcií. Fámy okolo výpredaja zlata a jeho vývozu do Ázie kolujú už dlhšiu dobu. Medzi ďalšie správy z tohto „súdku“ môžeme zaradiť informácie o tom, že LBMA (Londýnska asociácia predajcov drahých kovov) predáva zlaté tehly, ktoré však neostávajú v jej depozitoch, ako tomu bolo zvykom. Naopak tehly idú priamo výrobcom tehál na pretavenie na 1 kg tehly, sú na novo označované a sú vyvážané do Ázie. Dopad to môže mať primárne na veľkých členov LBMA, ale i celý trh, ktorý profitoval z lízingu zlata, jeho skladovania a obchodovania s derivátmi na COMEx-e, ktoré boli kryté týmito zásobami a ktoré dnes zo systému údajne odchádzajú. Bude Ázia novým trhovým hráčom na poli drahých kovov? Uvidíme. Správami z Ázie pokračujeme. Ako klesá hodnota Rupie (resp. cena zlata v rupiách stúpa), India zaznamenáva zvýšený dopyt tento krát po striebre. Predpoklady niektorých sa pomaly napĺňajú. So zvyšujúcou sa cenou žltého kovu bude druhé na rade striebro. Predpokladá sa, že Turci majú takzvane „pod vankúšom“ až 5000 ton zlata. Vládni predstavitelia sa preto snažia získať zlato od obyvateľstva a motivujú Turkov vkladať zlato do ich bankového systému. Za zlato získavajú Turci certifikáty. Len, aby tureckí občania, raz nezistili nemilú správu, že ich certifikáty už kryté zlatom nebudú a banky im raz dajú za kov len turecké líry. Ktovie čo sa môže všetko stať. Rovnako ako talianskemu podnikateľovi, ktorému na hraniciach so Švajčiarskom našla Talianska daňová polícia 50 kg zlata.

Po zdržanlivom postoji FED-u ohľadne ďalšieho kola kvantitatívneho uvoľňovania a rastúcich problémov v Eurozóne rastie medzi investormi nepokoj. James Turk prirovnáva súčasnú situáciu k roku 2008, kedy podobné udalosti (dlhopisy stúpajú, dolár je silnejší, zlato a Dow Jones klesá) viedli k panike na trhoch. Turk si myslí, že FED neoznámil ďalšie kolo QE3 z dôvodu ponechania si „nábojov“ na omnoho väčšie problémy, ktoré sa k nám ženú veľmi rýchlo. Podobný názor má i Egon von Greyerz, ktorý očakáva spoločnú aktivitu IMF, ECB a FED v situácií podobnej ako tomu bolo v roku 2008. Kedy príde, investori nevedia, ale údajne nie sme tomu ďaleko.

Dianie, ktoré nás ovplyvňuje

Tak a je vymaľované. Slovenskí poslanci schválili euroval. Proces centralizácie Európy môže ešte spomaliť nemecký ústavný súd, ktorý si však vzal čas na preštudovanie materiálov vzhľadom na komplexnosť a komplikovanosť problematiky. Rozhodnutie by malo padnúť do 29.júna. Tzv. euroval však problémy nevyrieši, vzhľadom na to, že je príliš malý na záchranu, Španielska a Talianska. Podľa auditu by španielske banky mali utrpieť straty od 173 – 194 (základný scenár) do 253 – 274 mld. € (nepriaznivý scenár). Kapitálový deficit bánk by mal byť na úrovni od 51 – 62 mld. €. Zaujímavou informáciou bol však predpoklad, s ktorým sa pri audite ráta, že španielsky bankový sektor dokáže vo svojom zdecimovanom stave generovať 64-68 mld. € zisku. 10 ročné španielske dlhopisy, ktoré dosiahli v pondelok magickú hranicu 7% do konca týždňa klesli na úroveň 6,38%. Situácia v Španielsku však ostáva veľmi kritická. Svedčia o tom aj aktivity ECB. To, čo bolo vo štvrtok len fámou, sa v piatok stalo realitou. Vo štvrtok sa začalo špekulovať, že ECB zníži nároky na kolaterál pre banky (zábezpeku v prípade potreby likvidity bánk zo strany ECB). Klasicky bola proti Budesbanka. V piatok však ECB už vydala správu, že tieto nároky znižuje. V prípade, že bude chcieť ECB túto likviditu niekedy náhodou stiahnuť z trhu, nebude to pravdepodobne bez problémov. Asi neprekvapí, že Španielske banky patria k tým, ktoré nové pravidlá využívajú najmasovejšie.

V Grécku sa podarilo zostaviť vládu v rekordnom čase. Jej predstavitelia sa už snažia vyjednať odloženie podmienok, za ktorých získavali pôžičky, no zatiaľ sa nestretli s pozitívnou reakciou. Situácia v Grécku nie je veľmi priaznivá, niektorí Aténčania údajne hladujú a stoja v radoch na potraviny, ktoré im poslali z Kréty. A Národná Banka v Grécku je pripravená predať luxusný  Athenian Riviera resort. Grécka vláda plánovaným predajom aj ďalších aktív plánuje naplniť podmienky pomoci. Predaje boli pozastavené vzhľadom na pätovú situáciu súvisiacu s dvoma gréckymi voľbami v krátkom čase po sebe.

Dokedy Európa vydrží? Dovtedy, dokedy vydrží Nemecko. Ako však už pravidelnejšie upozorňujeme, ani Nemecku sa problémy nevyhýbajú. Priemyselná produkcia je na trojročnom minime, Index manažérov klesol o 0,8 bodu a indikátor výhľadu v oblasti služieb klesol z 55,9 na 47 bodov, čo je najväčší pád za ostatných 15 rokov. Na druhej strane ho ostatní lídri krajín tlačia, aby v mene eurozóny a zároveň globálneho „pokoja“ urobilo omnoho viac. Viac z EÚ na tomto linku.

Z Globálnej perspektívy sa podobné problémy, aké má Nemecko, začínajú zjavovať čoraz častejšie i v Číne. Ich index manažérov klesol na úroveň 48,1 bodu. Čínska výroba bola najviac postihnutá poklesom exportu, ale i poklesom domácej spotreby. Na strane druhej bojuje krajina veľmi významným spôsobom voči postaveniu amerického dolára ako rezervnej meny. Uzavrela ďalšiu dohodu o vzájomnom priamom obchodovaní mimo doláru s Brazíliou. Koniec dolára ako rezervnej meny je opäť raz bližšie. Moody´s znížil ratingy 15 spoločnostiam, ktoré pôsobia na globálnych finančných trhoch. Medzi inými i Bank of Amerika, Deutche bank, JP Morgan, či HSBC.

Deficit USA už dávno presiahol 100% ich HDP. Ale Amerika sa nechystá na cestu úspor ani zďaleka. Svedčí o tom ostatné hlasovanie kongresu o programe Food Stamp, ktorý nastavili kongresmani na ďalších 10 rokov na neuveriteľných 770 mld. USD. A dobré správy neprichádzajú ani z amerického trhu práce. Novootvorené pracovné pozície klesli o 8% oproti minulému mesiacu. No a nakoniec, by sme si mohli aj trošku zanôtiť na aktuálnu americkú stredajšiu nôtu. Tóny však v týchto dňoch neudáva Chubby Checker, ale FED:

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom.

Prehľad týždňa pripravil Matúš Pošvanc

 

 

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár