Prehľad týždňa, Zlato

Upner Report 21/2012

Oproti minulému týždňu zlato a striebro v dolárovom vyjadrení mierne oslabili a v eurovom vyjadrení mierne posilnili. Sú však ďaleko pod strednodobým suportom. Investori upozorňujú na možný začiatok veľkej krízy. Termín „Bank Run“ (výber hotovosti z banky) opätovne dosiahol maximá na vyhľadávači Google. Grexit začína byť realitou. Futbalista Ronaldo môže byť bankovou zárukou.

Začiatkom týždňa sa zlato obchodovalo na úrovni okolo 1244,-€/uncu. Striebro bolo na začiatku týždňa na úrovni okolo 22,3 €/uncu. Pondelňajšie obchodovanie bolo tak trochu nudné, aj keď zlato i striebro mierne oslabili (počet obchodovaných kontraktov bol rovnako nevýznamný). Cenový útok sme však opätovne zažili v utorok. Cena zlata klesla v ten deň skoro o 18 USD. Cena striebra o 27 centov. Významným z pohľadu obchodovania bola ešte streda, kedy síce cena zlata neklesla výrazne (6 USD), avšak veľkosť obchodovania bola veľmi vysoká 200 tis. kontraktov (622 t zlata) a 56 tis. kontraktov v striebre (8708 t striebra). Cena zlata i striebra sa ako tak do konca týždňa udržala; dokonca v úplnom závere týždňa sa mierne vyšvihla. Podľa Eda Steera z Casey Research ste mohli mať sem tam pocit, že sa mohla rozhúpať smerom vyššie, avšak vždy sa objavil niekto, kto ju „kopol“ dole. Zlato sa však na konci týždňa obchodovalo stále pod svojím strednodobým supportom (1650 USD) na úrovni 1573,7 USD/unca. Mierne sa teda vzdialilo od svojho druhého spodnému supportu na úrovni 1565 USD /unca (o spodných supportoch sme písali tu). V eurovom vyjadrení, kvôli poklesu eura, zároveň posilnilo o 12,-€; pohybuje sa na úrovni 1256,-€. Cena striebra v priebehu týždňa oslabila v dolárovom vyjadrení relatívne menej ako cena zlata. Ku koncu týždňa bola cena striebra na úrovni 28,53 USD / 22,7 € / unca (minulý týždeň to bolo 22,4 €). Výmenný kurz zlato vs. striebro je dnes na úrovni 55,15 (t.j. za 1 gram zlata ste mohli kúpiť ku koncu týždňa 55,15 g striebra, minulý týždeň to bolo 55,45 g). Avšak tento pomer bol počas týždňa aj na úrovni 1 ku 56. Pomer ceny zlata a striebra je stále veľmi výhodný, aj keď mierne klesol oproti minulému týždňu. Dá sa stále porovnať s obdobím, kedy bola ešte cena zlata hlboko pod 1000 USD za uncu a cena striebra sa pohybovala na úrovni okolo 12 -14 USD za uncu. Odporúčam tiež zaujímavý video rozhovor o relatívne lacnom zlate a striebre s Adamom Flemingom. Trhové fundamenty indikujúce rast cien drahých kovov sa z nášho pohľadu nezmenili. Oba kovy zároveň zatiaľ nevyužili svoj plný potenciál svojej monetárnej funkcie, ktorá sa posilňuje v nadväznosti na pomaly sa obnažujúce problémy v eurozóne i USA. Problém začína byť naozaj markantný, pretože sa začínajú objavovať aj prvé informácie o spomalení ekonomiky Číny. Cena zlata i striebra teda vytvára stále, podľa nášho názoru dobrú príležitosť pre kúpu oboch kovov (pozor: prezentujeme len náš názor, nie investičné odporúčanie). Analytici hovoria o pravdepodobnosti dosiahnutia cenového dna v súčasnom období. Ale ako hovorí Ted Buttler. Bohužiaľ nevieme, aké prekvapenie pre nás pripravujú market makri (bullion banky). Uvidíme to až, keď sa to bude diať.

Prehľad cien zlata a striebra v USD za ostatné obdobie:

Zdroj: upner.com, kitco.com

Správy zo sveta, zlata a striebra

Švajčiarsky parlament prerokoval v dolnej komore parlamentu v ekonomickej komisii minulý týždeň návrh na zavedenie tzv. „zlatého franku“. Malo by sa jednať o paralelne fungujúcu menu. Iniciatíva tak môže naštartovať debatu o význame zlata a jeho možnostiach zabezpečenia švajčiarskeho franku. Iniciatíva je súčasťou väčšej kampane s názvom „Healthy currency“ (zdravá mena), ktorá je vedená najsilnejšou švajčiarskou politickou stranou SVP. Iniciatíva nie je ničím výnimočným. V USA v štáte Missouri bol prerokovaný návrh zákona s názvom „Sound Money“ (Zdravé peniaze), ktorý umožní obyvateľom štátu platiť zlatom a striebrom. Zákon zároveň odstraňuje niektoré dane a poplatky spojené s vlastníctvom zlata a striebra. Obyvateľom štátu sa umožní rovnako vložiť drahé kovy do banky, ktorá bude môcť vydať platobnú kartu denominovanú v drahom kove.

World Gold Council hovorí, že centrálne banky budú aj v tomto roku výrazne nakupovať zlato. Ich odhad je okolo 400 ton. Rovnako sa vyjadril i Sergey Shvetsov z Ruskej centrálnej banky, ktorá má v pláne tento rok opätovne nakupovať zlato. Medzi ďalšie centrálne banky, ktoré nakupovali v Apríly zlato patrili Turecko (29,7 t), Mexiko (2,92 t), Kazachstan (2 t), či Ukrajina (1,4 t). Medzi ďalšie krajiny, ktoré pomaly nakupujú zlato a zvyšujú svoje zlaté rezervy patrí i Srí Lanka, či Filipíny.

Vietnam naďalej pokračuje v „mobilizovaní“ zlata v krajine. Vyzerá to skôr, že sa jedná o postupné znárodňovanie. Vietnam totižto už dávnejšie umožnil obchodovať so zlatom len jedinej štátnej firme. Obyvatelia krajiny sa prostredníctvom zlata ochraňovali proti vysokej inflácií a používali tento drahý kov v obchodnom styku. Rezervy zlata vo Vietname sa odhadujú na 500 ton. Zaujímavou informáciou je porovnanie Vietnamu s Indiou, kde podľa dostupných štatistík vlastnia indické domácnosti 18 000 ton zlata (žeby to boli noví najbohatší ľudia na svete?) Uvidíme.

Veľmi zaujímavým článkom je informácia z Wall Street Journal o tom, že trh s papierovým zlato a striebrom Comex a clearingové domy ako CME sú príliš veľké na to, aby skrachovali. Dôležitosť tejto správy tkvie v dvoch veciach. Po prvé sa po prvý krát hovorí o podpore nie bánk, ktoré môžu realizovať zlé rozhodnutia na derivátových trhoch, ale priamo o podpore tzv. clearingových domov, ktoré stoja v princípe za každým obchodom s derivátmi drahých kovov. Po druhé sú to trhy, na ktorých sa obchodujú komoditné deriváty. A práve obchodovanie na týchto trhoch je podľa niektorých analytikov manipulované. Už sme o tom písali. Inými slovami, v prípade krachu týchto trhov s papierovým zlatom a striebrom sa týmto clearingovýcm domom nič nestane, resp. ostanú pod ochranou vlády, ergo daňových poplatníkov. Ak sa však takýto zákon prijíma, je podľa niektorých viac než isté, že krach je už „upečený“. Opäť. Jediné, čo nám ostáva, je len čakať a uvidíme.

Prečo hromadiť zlato je názov článku od Christopera Barkera, ktorý v článku popisuje základné ekonomické dôvody pre hromadenie zlata, o ktorých píšeme vždy na konci nášho reportu. Čo je však zaujímavé sú jeho postrehy o zo zákulisia týchto obchodov. Málokto si uvedomuje, že minulý týždeň napr. riaditeľ ťažobnej spoločnosti Gold Fields oznámil, že pre nich je 1500 USD za uncu spodný strop, pod ktorý nebudú ťažiť (ojedinelé vyjadrenie ťažobnej spoločnosti; je to upozornenie pre manipulátorov s cenou na trhu?), zároveň ukazuje, že viacerí zvuční investori vložili do svojho portfólia buď ETF so zlatom, priamo fyzické zlato, alebo akcie ťažobných spoločností. Peter Schiff tvrdí, že trh s akciami ťažobných spoločností indikuje, že by mohlo byť na tomto trhu dosiahnuté už dno. Tento signál spája Schiff aj s potenciálnym rastom na trhu s fyzickým zlatom. Podobný názor má i Rick Rule. Egon von Greyerz z Matterhorn Asset Management poukazuje na príklad svojho klienta, ktorý pri vyzdvihnutí svojho zlata z alokovaného účtu v banke (účet mal byť 100 % krytý zlatom) zažil šok. Banka jeho zlato nemala. Caesar Bryan z Gabelli & Company hovorí, že nálada na kapitálových trhoch je veľmi zlá a investori majú značné obavy. Očakáva, že sa začnú pomaly obracať k zlatu.

A nakoniec obrázok, ktorý nepotrebuje veľmi veľa vysvetľovať. Na obrázku vidíte frekvenciu vyhľadávania slova „bank run“ (run na banku, masívny výber peňazí z bánk) na vyhľadávači google. Najviac bol termín vyhľadávaný v anglickom jazyku, holandsky, nemecky, čínsky a francúzsky. Čo sa týka regiónov tak bol termín vyhľadávaný najviac v Singapure, Írsku, USA, Indii, Veľkej Británii, Austrálií, Kanade, Malajzii, Holandsku a nakoniec Nemecku.

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/google-shows-why-status-quo-powers-be-should-be-scared-very-scared

Dianie, ktoré nás ovplyvňuje

Tento týždeň začne mierne pozitívne. Dokonca aj premiér Fico si uvedomuje, že EU nie je schopná riešiť svoje problémy. Je to však naozaj len mierne pozitívna správa, ktorá ukazuje skutočnú nemohúcnosť politikov niečo urobiť. A nepodarí sa im to ani zo „super“ nápadmi Eurobondov, projektových eurobondov, či iných prorastových riešení. Spoľahnúť sa sám na seba je čoraz aktuálnejšie.

Grécko už nie je „až tak zaujímavé“ a vyzerá to skôr, že sú už všetci zmierení, že Grexit bude a je to vraj hotová vec. Pred voľbami, či po voľbách? Uvidíme ako vôbec dopadnú; môžete si vyskúšať ako sa vyvíjajú preferencie politických strán. Jedinou zaujímavejšiu správou je informácia o tom, že polícia v Grécku vyzýva obyvateľstvo, aby si svoju hotovosť nechali v banke. Gréci jej „určite“ uveria. ECB údajne distribuuje viacerým Gréckym, ale i ďalším bankám v eurozóne hotovosť. Transparentnosť toho, koľko to je, a komu všetkému pomoc ide, nie je na mieste, ako sa vyjadril guvernér Belgickej centrálne banky. Logiku to má, ak by sa zverejnili informácie o skutočnej realite, situácia by sa ešte zhoršila. Ľudia by vedeli pravdu a vyberali by z bánk ešte viac.

Poďme radšej na druhého a omnoho väčšieho adepta, ktorý už Eurozónu položí na kolená. Dnes sme totižto len v miernom podrepe. V stredu začala španielska vláda uvažovať ako zvládne dlhy svojich regiónov vo výške 36 mld. €. Dobre urobila. Už v piatok žiada pomoc najbohatší región Katalánsko, ktorý musí refinancovať 17 mld. €. Úsmev cez slzy. Tak by sa dal charakterizovať bankrot španielskej banky Bankia, ktorý mal stáť najskôr 4,5 mld. €, potom 9 mld. € a skončili sme (zatiaľ) pri 15 mld. €. Niet sa čo čudovať, keď banka financovala kadečo – dokonca sa kolaterálom (zábezpekou za úver) môže stať i futbalista Ronaldo. Osobne nemám slov.

Investori musia byť na trhu veľmi nervózni. Pri hľadaní „safe haven“ rozdávajú peniaze dokonca zadarmo. Áno. Nemcom sa podarilo vydať ďalšie dlhopisy za rekordne nízky úrok. Teda pardon. Nulový úrok. Dopyt bol údajne robustný. Minister financií Nemecka sa zároveň nechcel vyjadriť, či aj ďalšie vydanie dlhopisov bude mať rovnaký nulový úrok. Je zaujímavé, že investori veria krajine, na ktorej pleciach sú všetky problémy Európy a keď vypuknú, európskeho slona nemajú šancu Nemci udržať. Prehľadné informácie o dianí v EÚ nájdete aj na tomto linku.

Problémy USA sú dnes v ústraní. Zatiaľ. USA síce nenapodobnilo Nemecko, ale opätovne sa USA podarilo predať svoje 5-ročné dlhopisy (0,748%) a 7-ročné dlhopisy (1,203%) za veľmi nízky úrok. Dlh USA tak preskočil cez 103 %. A ak by ste chceli byť americkým patriotom a chceli pomôcť zachrániť Ameriku, môžete jej poslať peniaze na zníženie jej dlhu (pozor toto nie je humor). USA si zároveň uvedomuje nevyhnutnosť kupovania jej dlhov Čínou. Už jej umožnila nakupovať priamo, nemusí ísť cez finančné trhy. Zmena účtovania verejných deficitov v USA obnažuje reálne problémy verejných financií v USA. Stačí započítať to, nad čím sme zatvárali oči (Medicare, Medicaid, sociálna oblasť, …) a deficity sa z oficiálneho čísla 1,3 mld. dostanú na 5 mld. USD.

A nakoniec pár ázijských správ. Japonsku sa znížil rating. Konečne. Investori krajine verili aj keď mala dlh nad 220 % HDP. Japonská vláda sa inšpirovala americkou. Do riešenia svojej dlhovej krízy chce zapojiť občanov, ktorí môžu pomôcť krajine znížiť dlh. Na kampaň bude použitá i populárna japonská kapela plná sexi báb – AKB48. Vyzerá to, že globálnej ekonomike pomôže už len rast Číny. Až na to, že napr. Charles Binderman i legendárny investor Marc Faber upozorňujú, že Čína smeruje podľa ich názoru do recesie. A všimli si to už aj niektoré médiá. Ako to dopadne, ukáže budúcnosť.

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom.

Prehľad týždňa pripravil Matúš Pošvanc, upner.com

 

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár