Inflácia, Zlato

Údajne už zlato nie je dobrá investícia

V Hospodárskych novinách sme sa dnes (28.3. 2012) dozvedeli, že zlato nemalo konkurenta, ale tomu je vraj koniec. Neviem z čoho sa presne odvodzujú tieto názory. Avšak pre rast ceny zlata sa ani z krátkodobého ani z dlhodobého hľadiska zásadné ekonomické fundamenty nezmenili.

Nezmenil sa dlh EÚ, nezmenila sa politika FED ani ECB, nezmenili sa zásadne ekonomické ukazovatele, ktoré by mali znamenať novú vlnu udržateľného hospodárskeho rastu, nezmenilo sa Grécko, nezmenilo sa Španielsko, nezmenilo sa Portugalsko, nezmenila sa Čína, nezmenilo sa Japonsko. Dokonca čoraz častejšie prichádzajú informácie, ktoré môžu znamenať koniec USD ako rezervnej meny. Konzekvencie tohto strategického „ťahu“ Číny môžu byť pre celý západný svet devastujúce.

Jediné čo sa v eurozóne zmenilo je, že v ostatnom pol roku bola aj ECB (po vzore FED) schopná vrhnúť na medzibankový trh 1 bilión euro, ktorý je „krytý“ v princípe akoukoľvek zárukou, bez ohľadu na jej kvalitu. Zároveň v deň keď LTRO ECB realizovala, prebehli značné intervencie na trhu so zlatom, či papierovým striebrom, ktorých dôsledkom bol pokles ceny (pri striebre sa napr. na trh „vrútila“ v rámci 1 hodiny ¾ ročná produkcia striebra, aj o tom sme už písali). Viacerí investori upozorňujú práve na túto spojitosť, ktorej cieľom má byť zneistenie hlavne inštitucionálnych investorov investujúcich do drahých kovov.

Zlato sa minulý týždeň dostalo na hranicu 200 dňového pohyblivého priemeru jeho ceny, pričom za ostatných 10 rokov bolo na tejto úrovni 30 x a vždy nie dlhšie ako 10 dní. Zaujímavú úvahu prináša i tento článok, ktorý sa dá zhrnúť do 3 bodov: a) FED naďalej sľubuje politiku nízkych úrokových mier, ktorú doteraz realizoval, minimálne do roku 2014 a ECB nie je na tom inak, b) Endeavor Silver – producent striebra i zlata vyhlásil, že nedá svoju produkciu na trh, lebo cíti, že ceny drahých kovov sú podhodnotené, c) v prípade ak by pár gigantických spoločností (napr. Microsoft, Apple,  General Electric, Johnoson & Johnson, Cisco, Oracle, či Dell – spolu 300 mld. USD v hotovosti) investovalo len 20% tejto hotovosti (čo je v krízových časoch normálne) do zlata, vedelo by kúpiť celú produkciu zlata na dva roky. Má zlato z tohto hľadiska potenciál alebo nie?

Myslím si, že zlato je stále v býčej fáze a podľa môjho názoru tam i ostane. Samozrejme to neznamená, že sa na trhu nemôžu vyskytovať krátkodobé korekcie jeho ceny. S prichádzajúcimi problémami bude zároveň volatilita ceny (vyjadrenej vo fiat mene) tohto kovu narastať, ako sme písali na tomto mieste.

V krízových časoch sa totižto zlato vždy osvedčilo ako nástroj ochrany kúpnej sily. Pretože zlato sú skutočné peniaze.

Na záver mi naopak neostáva nič iné, len odporučiť ľuďom kupovať fyzické zlato, pretože sa im to práve v tejto korekčnej fáze oplatí.

Pripravil Matúš Pošvanc, Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom.

 

Tagged , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár