Striebro, Zlato

Trh so zlatom sa mení

Dopyt po drahých kovoch z Ázie mení tvár celého biznisu okolo drahých kovov. Dnes je badateľný tento trend – západ má chuť zlato predávať a východ ho má chuť kupovať. Príčin je niekoľko a určite za nimi nestojí to, že by Čína mala záujem o svoju vlastnú rezervnú svetovú menu, ktorá by bola krytá zlatom. O tom rezervné meny nie sú. Príčin treba hľadať inde. Prvou je dopyt po zlate zo strany obyvateľstva, ktoré nemá také možnosti zaistenia prostredníctvom finančných produktov, ako je tomu na západe. Druhým je kultúrny zvyk voči zlatu, ktoré toto zaistenie poskytuje. Tretím dôvodom je, že zlato je dnes využívané ako kolaterál, voči mnohým pôžičkám na čínskom vyprahnutom finančnom trhu. Čínska vláda zároveň podporuje obyvateľstvo vo vlastnení zlata. Inými slovami to nie je iba čínska národná banka, ktorá zlato kupuje a zvyšuje svoje oficiálne zlaté rezervy. Otázkou samozrejme ostáva, prečo je čínska vláda pozitívne naladená na zlato v rukách svojho obyvateľstva. Jednou z odpovedí, ktorá sa natíska je, že v prípade problémov, ho budú vedieť znárodniť. To vlády so zlatom väčšinou robievajú a nevidím dôvod, prečo by práve čínska vláda mala byť odlišnejšia od tej americkej, či ruskej.cina_voja

Zaujímavým je z tohto hľadiska názor na konkurenciu existujúcim fixom cien drahých kovov zo strany Číny. Ten podľa niektorých analytikov vznikne len vtedy, ak bude existovať nielen značný objem obchodovania so zlatom na čínskych trhoch, ale bude závisieť aj od toho, či sa to vlastne oplatí. Inými slovami, ak budú náklady na presun zlata z Londýna na uncu nízke, nie je dôvod prečo naďalej nevyužívať fix v Londýne. Pokiaľ by sa však náklady zvýšili – napr. z dôvodu nedostatku kovu, či predlžovaní času dodávok, ergo by rástli náklady na dovezenú uncu zlata, tým pravdepodobnejšie vznikne k londýnskemu fixu konkurencia v podobe šanghajského fixu.

Strieborný londýnsky fix bude mať nového pána. LMBA vyhlásila, že správcom fixu bude konzorcium CME Group a Thomson Reuters. CME bude poskytovať platformu pre stanovovanie cien a Thomson bude administrovať celý proces. Prvé testovanie sa uskutoční začiatkom Augusta. Zmeny nastali práve kvôli tomu, že 117 ročný proces mnohí obviňovali z možnosti jeho manipulácie.

A ako sme spomínali minulý týždeň, svet kryptomien, kde vedúcu úlohu hrá bitcoin, a drahých kovov sa čoraz viac približuje. Svedčí o tom i vyhlásenie Anthem Vault Inc., ktoré v septembri plánuje spustiť prvú kryptomenu krytú zlatom s názvom INNCoin. Množstvo INNcoinov má byť limitované na 10 miliónov a majú byť kryté zlatom. Ich celkový počet v obehu by mal byť dosiahnutý v roku 2015. Cieľom je poskytnúť zákazníkom efektívny prostriedok výmeny, ktorý by zároveň vyjadroval reálnu hodnotu vo forme zlata.

Matúš Pošvanc

Tagged , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár